PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Spotkanie w Miejskim Sztabie Zarządzania Kryzysowego

Spotkanie w Miejskim Sztabie Zarządzania Kryzysowego
W piątek, 4 sierpnia o godz. 8.30 Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska spotkała się w Miejskim Sztabie Zarządzania Kryzysowego z przedstawicielami miejskich jednostek i spółek. Celem spotkania było omówienie bieżących działań i potrzeb w sytuacji związanej z opadami deszczu prognozowanymi na najbliższe dni. W spotkaniu wzięli udział również Piotr Grzelak i Piotr Kryszewski, zastępcy prezydent.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gorące powietrze w Europie Wschodniej, z zachodu natomiast ochłodzenie. Taki rozkład mas powietrza prognozowany jest na najbliższe dni. Gdańsk jest na ich pograniczu. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego porównuje nadchodzące prognozy do scenariusza, który miał miejsce w Gdańsku w 2017 roku. Wówczas padało nieprzerwanie przez 40 godzin, a miasto przyjęło około 140 mm wody na jeden metr kwadratowy. Ryzyko wystąpienia długotrwałych opadów szacowane jest jako duże. Prognozy zapowiadają nieprzerwany deszcz od sobotniego wieczora do wtorku rana. Na granicy dwóch mas powietrza będą występować burze. Największa kumulacja opadów może wystąpić w niedzielę, 6 sierpnia. IMGW nie wydało do tej pory ostrzeżeń.

Spotkanie w Miejskim Sztabie Zarządzania Kryzysowego, mat. prasowy BP
Spotkanie w Miejskim Sztabie Zarządzania Kryzysowego, mat. prasowy BP

- Spodziewamy się dużego opadu deszczu od niedzieli do wtorku, dlatego dzisiaj odprawiliśmy się w sztabie kryzysowym. Służby państwowe i miejskie są przygotowane na najbliższe dni - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wszystkie instytucje odpowiedzialne za szeroko pojęty porządek w mieście mają dodatkowe dyżury. Będziemy obserwować sytuacje i reagować na bieżąco.

Straż Miejska oraz Policja zwiększyła ilość patroli na drogach, również są przygotowani do pracy w nocy, gdyby wystąpiła taka potrzeba. Ekipy pracujące w spółce Gdańskie Wody będą pracować w terenie oraz sprawdzać drożność i czyścić kratki ściekowe po opadach. Służby GDZiZ również dbają o przejezdność dróg i torowisk. Pogotowie Gdańskich Wodociągów, kanalizacyjne, czy techniczne jest gotowe do pracy całą dobę.

Zarząd Transportu Miejskiego oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje pozostają na ostrym dyżurze, a sprzętu techniczny pozostaje w gotowości. Pracownicy gdańskiej centrali ruchu również będą do dyspozycji przez całą dobę. Kierowcy i motorniczowie będą na bieżąco zgłaszać zastoiny wodnych, które napotkają podczas swojej służby.

Ostatnie opady, jakie wystąpiły w Gdańsku w niedzielę, 30 lipca największą intensywność miały w dzielnicach Jasień, w okolicach potoku na Strzyży, Matemblewie, czy Matarni. W tych rejonach miasto przyjęło w granicach 30 mm wody na jeden metr kwadratowy danego obszaru.

Worki z piaskiem przygotowane do odbioru

Właściciele lub zarządcy nieruchomości, w celu zabezpieczenia budynków i piwnic. Każdy mieszkaniec, który chciałby pobrać dla swojej nieruchomości worki z piaskiem, powinien udać się do samoobsługowych tymczasowych punktów poboru worków z piaskiem.

Lokalizacje punktów poboru worków:

Aniołki

Park Steffensa (ok. 50m za Pomnikiem Czołgu 1 Brygady im. Obrońców Westerplatte)

Jelitkowo

Zbiornik retenycjny Jelitkowska

Kokoszki

Ogród deszczowy Azaliowa

Kokoszki

ul. Mamuszki róg z ul. Otomińską

Młyniska

Węzeł Kliniczna

Oliwa

Przystanek autobusowy (okolice Cystersów 5)

Orunia - św. Wojciech - Lipce

Dom Sąsiedzki ul. Gościnna 14

Osowa

Orfeusza/Achillesa

Siedlce

Kartuska/Ciasna - przy placu zabaw

Wrzeszcz Górny

Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny
al. Grunwaldzka 127

Wrzeszcz Dolny

Komisariat Policji ul. Biała 1a

Ogólnopolska aplikacja Blisko

Warto zarejestrować się również w aplikacji Blisko i na bieżąco otrzymywać powiadomienia o sytuacji, która występuje w mieście. Aplikacja Blisko, to rozwiązanie, które integruje różne usługi i podmioty obsługujące mieszkańców we wskazanej lokalizacji.