PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Spokojnie już nie będzie – spotkanie wokół książki Pawła Kowala i Agnieszki Lichnerowicz

Spokojnie już nie będzie – spotkanie wokół książki Pawła Kowala i Agnieszki Lichnerowicz
Co nas czeka w Polsce w bliższej i dalszej przyszłości? Jakie znaczenie i konsekwencje może mieć wojna w Ukrainie? W środę, 26 lipca o godz. 17.00 odbędzie się rozmowa wokół książki „Spokojnie już nie będzie. Koniec naszej belle epoque” politologa i polityka Pawła Kowala i dziennikarki Radia TOK FM Agnieszki Lichnerowicz, w której zastanawiają się nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed Polską i Europą w kontekście toczącej się wojny i polityki międzynarodowej. To kolejne spotkanie z cyklu Wolne Słowo w biurze programu Gdańsk Miasto Literatury przy ul. Długiej 35.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Historia jest procesem, który dzieje się na naszych oczach” – pisze we wstępie Paweł Kowal, a kończąc go dodaje, że jego książka jest „chwilą refleksji nad polityką, polityką, która tworzy historię i biegnie dalej”. I autor  „Spokojnie już nie będzie” – profesor PAN, a jednocześnie polityk czynnie zaangażowany w polską politykę wschodnią, i autorka – nagradzana dziennikarka prowadząca autorski program Światopodgląd – mają specjalistyczną wiedzę, dzięki której mogą z większym prawdopodobieństwem przewidywać możliwe scenariusze, gdzie historia pobiegnie dalej. Ich rozmowa jest fascynująca, a jednocześnie – mimo trudnego tematu – przystępna dla czytelnika.

- Dogłębna znajomość światowej, ukraińskiej i polskiej problematyki oraz elit politycznych obojga sprawia, że książkę czyta się znakomicie. Dyskutują m.in. o polityce zagranicznej i wewnętrznej, a w szczególności polskiej polityce wschodniej, długim trwaniu koncepcji rodem z międzywojnia, różnych aspektach rosyjskiej agresji na Ukrainę, kryzysie humanitarnym na granicy z Białorusią. Trudne zagadnienia podane są przejrzystym, czytelnym językiem. To książka dla każdego – opowiada kuratorka cyklu Wolne Słowo Anna Łazar.

Do udziału w rozmowie zaprosiła również osoby ze świata kultury i nauki z doświadczeniem migracyjnym, które osiadły w Gdańsku – Martę Koval, profesor Zakładu Amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim i członkinię Związku Ukraińców w Polsce, Izabelę Morską, pochodzącą z Gdyni pisarkę, która przez wiele lat mieszkała w USA oraz Lawrence’a Ugwu, pochodzącego z Nigerii aktora i muzyka, od blisko 20 lat dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Czemu zdecydowali się zamieszkać w Gdańsku, w Polsce, i jak w kontekście współczesnych wydarzeń politycznych myślą o swojej przyszłości w tym regionie świata? Do rozmowy zostaną też zaproszeni uczestnicy i uczestniczki spotkania, które będzie również transmitowane na żywo na profilu facebookowym Gdańsk Miasto Literatury.

aaaa

O autorach

Paweł Kowal

Politolog, historyk, polityk i publicysta. Profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, poseł na Sejm RP V, VI i IX kadencji, w latach 2006–2007 – sekretarz stanu w MSZ, 2009–2014 poseł do Parlamentu Europejskiego. Autor artykułów naukowych, analiz i książek na temat polityki wschodniej oraz transformacji w Europie Środkowej i ZSRS. Współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego.

Agnieszka Lichnerowicz

Dziennikarka Radia TOK FM, prowadząca m.in. program Światopodgląd. Jako reporterka relacjonowała wydarzenia m.in. z irackiego Kurdystanu, Rosji, Białorusi i Gruzji. Przede wszystkim jednak z Ukrainy: Pomarańczową Rewolucję, protesty na Majdanie, aneksję Krymu, atak na Donbas oraz pełnoskalową agresję w 2022 roku. Laureatka Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.