Ogień pojawił się na dachu świątyni o 14.53 i doprowadził do jego zawalenia w zaledwie kilkanaście minut. Dzięki błyskawicznie przeprowadzonej akcji gaśniczej strażacy udaremnili spalenie kościelnej wieży, na której znajduje się zabytkowy carillion. Wiadomo również, że bezcenne eksponaty z Muzeum Zegarów Wieżowych, które znajdowały się w wieży kościoła zostały z niej wyniesione i zabezpieczone przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Władze Gdańska podkreśliły konieczność szybkiej odbudowy świątyni. Paweł Adamowicz poinformował o powołaniu Honorowego Komitetu Odbudowy kościoła św. Katarzyny pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskigo. Miasto przeprowadzi także akcję zbierania pieniędzy poprzez serwis sms. Każda z wiadomości tekstowych, wysłanych przez gdańszczan na specjalny numer, zasili konto odbudowy św. Katarzyny. Szczegóły dotyczące akcji sms-owej podane zostaną w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.
Kościół św. Katarzyny
Najstarszy kościół parafialny Starego Miasta, wzniesiony w latach 1227 - 1239 z fundacji książąt gdańsko-pomorskich i znacznie rozbudowany w XIV wieku. W 1905 r. wieżę spotyka katastrofa i płonie ona 3 lipca od uderzenia pioruna. W 1910 r. odbudowa jest już ukończona. Do 1944 roku kościół zachwycał wyposażeniem pełnym zabytków gotyckich, manierystycznych i barokowych. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Wewnątrz znajduje się płyta nagrobna z 1659 r. słynnego astronoma Jana Heweliusza. Na 76 - metrowej wieży kościelnej zamontowany jest pięknie brzmiący carillon - zespół zestrojonych ze sobą dzwonów wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma swoją siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.
Fot. Kosycarz Foto Press KFP
Błażej Słowikowski