Tomasz Snarski - gdańszczanin o wileńskich korzeniach - został nagrodzony w międzynarodowym konkursie „Polacy Wielu Kultur,” organizowanym przez polsko – litewski kwartalnik „Znad Wilii” (czasopismo wydawane w języku polskim w Wilnie). Laureat został uhonorowany za tekst pt. „Wilno moich marzeń”, opublikowany w zimowym numerze kwartalnika.
Konkurs rozstrzygnięto podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego Maj nad Wilią i Wisłą, odbywającego się od 31 maja do 4 czerwca 2015 roku w Wilnie (oprócz tytułu Polaka Wielu Kultur nagrodą w konkursie jest także wydanie przez Bibliotekę „Znad Wilii” tomu poezji laureata).
W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu twórców z kilku krajów, w tym z Bułgarii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Australii, Litwy i Polski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się poeci, prozaicy, publicyści, dziennikarze, animatorzy kultury, filmoznawcy, muzycy, fotograficy, tłumacze.
Nagroda „Polak Wielu Kultur” jest również wyrazem uznania dla działań Tomasza Snarskiego na rzecz polskiej mniejszości na Litwie (laureat nagrody - asystent z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego - jest też autorem petycji do Parlamentu Europejskiego w sprawie zagwarantowania praw językowych mniejszości).
Warto przypomnieć, że rok 2015 jest w Gdańsku Rokiem Pamięci o tych, którzy przybyli do naszego miasta z dawnych kresów wschodnich Polski. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali radni na styczniowej sesji Rady Miasta.
Z inicjatywą ogłoszenia roku 2015 rokiem pamięci o tych, którzy przybyli do Gdańska z dawnych kresów wschodnich, wystąpił Oddział Pomorski Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W tym roku mija 70 lat od momentu, gdy do Gdańska dotarły pierwsze transporty kolejowe przesiedleńców, zwanych wówczas repatriantami. Po II wojnie światowej w Gdańsku i Sopocie osiedliło się około 40 tys. kresowiaków. Wnieśli oni znaczący wkład w odbudowę i późniejszy rozwój miasta. Szacuje się, że obecnie około 30% mieszkańców Gdańska wywodzi swoje rodowody z Wileńszczyzny.