Nagroda "Europejskie Stolice Włączenia i Różnorodności" jest częścią promowania równości i walki z dyskryminacją Komisji Europejskiej. Jest ona wyrazem uznania za wysiłki władz lokalnych w Unii, które aktywnie promują włączenie i różnorodność oraz pomagają w budowaniu bardziej sprawiedliwej Europy.
- Polskie społeczności LGBT+ doświadczają niesprawiedliwości i dyskryminacji, jednak Gdańsk to miasto ludzi otwartych i rozsądnych, którzy oczekują aktywnego działania na rzecz równości. Ta nagroda potwierdza, że nasz sposób działania jest dobry. Nie byłoby to możliwe bez doskonałej współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, zwłaszcza Tolerado oraz codziennej motywacji, którą dostarczają nam mieszkańcy domagający się stałego ulepszania budowanego przez nas systemu - mówi Monika Chabior. - Potwierdza to także nagroda publiczności, którą otrzymaliśmy za nasze zaangażowanie i wiarę w to, że angażując się wspólnie, możemy zbudować sprawiedliwy świat. Jak powiedziała Komisarz Vera Yurowa „możemy zmienić świat, jeśli każdy z nas wykona swoją część pracy”. Dokładnie tak działamy w Gdańsku!
Podczas drugiej edycji nagrody "Europejskie Stolice Włączenia i Różnorodności" Gdańsk otrzymał główną nagrodę w kategorii miast liczących ponad 50 000 mieszkańców. Inicjatorką nagrody i gospodynią gali wręczenia nagród jest Europejska komisarz ds. równości Helena Dalli. W gali wzięli udział prezydenci miast, osoby zainteresowane różnorodnością i integracją oraz politycy europejscy.
Gdańsk na tegorocznej gali reprezentowała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. Rozwoju Społecznego i Równego Traktowania, Katarzyna Czerniewska, Radna Miasta Gdańska oraz Piotr Jankowski, osoba członkowska Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania i Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT+ „Tolerado”.