Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów
W środę, 11 grudnia, w jednej z gdańskich restauracji, mamy i ojcowie zastępczy przyszli, żeby wymienić się doświadczeniami, porozmawiać, oderwać się choć na chwilę od codziennych zajęć, ale też złożyć sobie najlepsze życzenia świąteczne.
Organizatorem spotkania wigilijnego był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
- Opiekunowie dzieci, które z różnych względów, nie mogły wychowywać się w swoich rodzinnych domach, to osobowy o wielkim sercu. Należy o nie dbać, doceniać, stwarzać im jak najlepsze warunki do funkcjonowania - podkreślają pracownicy MOPR. Agnieszka Chomiuk, dyrektorka MOPR, dodaje, że należy im życzyć, żeby poświęcając się opiece nad dziećmi nie zapominali o sobie.
Trudne fakty
Proces adopcji jest wymagający, a liczba osób gotowych do stworzenia rodziny zastępczej o wiele mniejsza od liczby dzieci potrzebujących wsparcia. Ten problem dotyczy całego kraju.
Gdańsk w tym roku pozyskał 16 nowych rodzin zastępczych. Taki efekt był możliwy m.in. dzięki konsekwentnemu działaniu i podejmowaniu przez Gdańsk kampanii społecznych. W ostatnich latach pod hasłem „Daj przyszłość – zostań rodziną zastępczą” zachęcano mieszkanki i mieszkańców Gdańska oraz okolicznych miejscowości do pełnienia roli zastępczych opiekunów.
Rodziny zastępcze. Czego potrzebują, jak je wesprzeć? Autorski projekt gdańskiej Fundacji
Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Jak zapobiegać, pomagać, reagować
Bezpieczny dom
Jednym z podstawowych przyczyn objęcia dziecka taką formą wsparcia jest niewydolność wychowawcza rodziców biologicznych, często spowodowana alkoholizmem, konfliktami rodzinnymi, chorobą.
Jak informuje MOPR, (dane z lipca 2024 roku), ponad 660 gdańskich dzieci wychowuje się w rodzinnych formach pieczy zastępczej. Są otoczone troską i szacunkiem zastępczych opiekunów, mają dom i życzliwych ludzi wokół. Ponad 300 gdańskich dzieci przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Mają tam zapewnione kompleksowe wsparcie, poczucie bezpieczeństwa. Jednak to rodzinne formy pieczy są najbardziej potrzebne, pożądane.
Opiekunowie w rodzinach zastępczych stwarzają im stabilny dom, dają miłość i opiekę opartą na wzajemnym szacunku. Niektóre z dzieci dopiero tu spędzą pierwsze spokojne święta - bez alkoholu, przemocy, za to z prezentami i ubieraniem choinki.