PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk bez plastiku? – To możliwe!

Gdańsk bez plastiku? – To możliwe!
Od lutego Gdańsk rzucił wyzwanie swoim mieszkańcom i gościom – rezygnację z plastiku w życiu codziennym. Nie jest to jednak rewolucja, a ewolucja, by na stałe zmienić nawyki szkodliwe dla środowiska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kampania „Gdańsk bez plastiku” wskazuje na bardzo ważny problem: produkujemy za dużo przedmiotów plastikowych. Butelki, kubki, słomki, siatki jednorazowe rozkładają się długo, przez co dzisiaj żyjąc nieodpowiedzialnie i produkując zbyt wiele śmieci, powodujemy znaczne obciążenia jakości życia przyszłych pokoleń.

Dlatego nasze miasto wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. - Podzielę się swoim marzeniem. Mi się marzy Gdańsk solidarny ze wszystkimi pokoleniami. Dzisiaj decyzja o tym, że rozpoczynamy kampanię „Gdańsk bez plastiku” to jest właśnie solidarność ze wszystkimi pokoleniami. Myślę, że każdy z nas chciałby, aby jego dzieci, jego wnuki mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym, które nas otacza – mówi Aleksandra Dulkiewicz. – Nie da się tego zrobić od razu, jest to metoda małych kroków, ale może je zrobić każdy z nas używając na przykład na zakupach toreb z ekologicznych materiałów czy produktów pochodzących z recyklingu. I to jest Gdańsk moich marzeń. Gdańsk bez plastiku.

Pierwsze działania już za nami. Gdańska Organizacja Turystyczna podczas konferencji Nowe Trendy w Turystyce 2019 używała naczyń ekologicznych. Również kolejne miejskie jednostki: Zakład Utylizacyjny, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Gdańskie Wody i Hewelianum zadeklarowały działania na rzecz zmniejszenia zużycia plastiku.

Żeby zmiana była skuteczna, trzeba zacząć od siebie, dlatego – jak zadeklarowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz – Urząd Miejski stawia na ekologię i dawanie przykładu innym. Używane dotąd plastikowe sztućce, kubeczki i butelki zostaną zastępowane bardziej ekologicznymi naczyniami z metalu i papieru. W następnej kolejności zostanie wycofana z użycia gazowana woda w plastikowych butelkach, a zwykły papier do drukarki zostanie zastąpiony bardziej ekologicznym papierem makulaturowym – mówi Dulkiewicz.

10 zasad
 

Zachęcamy również szkoły i gdańskie rodziny do włączenia się w akcję „Gdańsk bez plastiku”. Te pierwsze będą mogły przystąpić do konkursu dla dzieci. Natomiast gdańskie rodziny , w ramach akcji „Podejmij wyzwanie. Szanuję – segreguję” będą mogły nauczyć się, jak zmniejszyć nadprodukcję plastiku w swoich domach.

W połowie kwietnia będziemy na terenie Urzędu Miejskiego w Gdańsku rozdawać wielorazowe siatki materiałowe dla mieszkańców w ramach promocji 10 zasad akcji „Gdańsk bez plastiku” Podjęliśmy współpracę ze studentami gdańskiej ASP, którzy przygotują wystawę plakatów promujących proekologiczne postawy. Wystawę będzie można zobaczyć w „Plamie” Gdańskim Archipelagu Kultury. Planujemy również wyeliminowanie plastiku ze szkół – butelek, słomek i kubków.

Już 6 i 7 kwietnia zapraszamy do Amberexpo na Free Time Festival gdzie dowiesz się dlaczego sortowanie śmieci i ograniczanie plastiku jest kluczowe dla Twojego zdrowia. W programie zapewnimy wiele atrakcji i ciekawych eksperymentów. O kolejnych naszych działaniach będziemy informować na bieżąco.

Plakat kampanii Gdańsk bez plastiku (132.25 KB)

10 zasad Gdańsk bez plastiku (120.27 KB)

 

Tapeta - Gdansk bez plastiku
Tapeta - Gdansk bez plastiku
Referat PrasowyUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowy
Referat Prasowy - najnowsze