PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczestnicy trzeciej debaty „O tożsamości gdańskiej architektury”.

Uczestnicy trzeciej debaty „O tożsamości gdańskiej architektury”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Arczynska Monika foto.JPG
 

dr inż. arch. Monika Arczyńska

Współzałożycielka A2P2 architecture & planning, firmy konsultingowo-projektowej zajmującej się  m.in. masterplanami (Stare Świdry w Warszawie, Stocznia Cesarska w Gdańsku, z Henning Larsen i BBGK), przestrzeniami publicznymi (woonerf w ul. Abrahama w Gdyni, z NANU) i działaniami partycypacyjnymi w całym kraju. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i TU Delft, adiunktka na Politechnice Gdańskiej. W latach 2006-2017 była związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektowała budynki użyteczności publicznej, m.in. nagrodzone Aga Khan Award Muzeum Palestyny na Zachodnim Brzegu, Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie i centrum obsługi turystów Giant’s Causeway w Północnej Irlandii. Współpracuje z „A&B”, „Architekturą-Murator” i czeskim „INTRO”, jest członkinią MKUA w Gdańsku.


 

Dominiczak Jacek foto
 

prof. Jacek Dominiczak

Profesor sztuki i architekt IARP (Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej), członek Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich dedykowaną studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast.

Profesor Dominiczak pracuje nad dialogiczną formułą etyki architektury, jest autorem teorii Miasta Dialogicznego oraz narzędzi pomocnych w jego projektowaniu: Metody Siatki Miejskiej i Kodu Tożsamości Lokalnej. Jest badaczem i popularyzatorem tych idei: rezultaty swoich prac przedstawia w publicznych wykładach, seminariach, warsztatach i wystawach, pisze o nich w książkach i czasopismach. Jest też praktykiem opracowywanych idei — projektuje wtedy, gdy idea zaciekawia Innych i ma szanse realizacji.

W rezultacie wszystkich tych praktyk powstały liczne opracowania studialne, projektowe i artystyczne — między wieloma innymi takie jak kompletny Kod Tożsamości Lokalnej miasta Fremantle w Australii (2009), czy realizacja wnętrz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012).


 

Jacek Friedrich
 

dr hab. Jacek Friedrich, prof UG

Historyk sztuki, historyk architektury, muzealnik. Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UG. Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Autor opracowań z zakresu sztuki nowoczesnej, w tym zwłaszcza sztuki i architektury Gdańska, m.in. Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960 (Gdańsk 2015) oraz Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku (Gdańsk 2018).


 

Szczepanski Jakub foto
 

Prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański

W grudniu 1988 r. rozpoczął trwającą do dzisiaj pracę na Wydziale Architektury PG. Jest przewodniczącym Rady dyscypliny naukowej Architektura i urbanistyka, prodziekanem ds. nauki WA PG i kierownikiem Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków. W 2000 r. obronił na WA PG pracę doktorską Młyny wodne w Gdańsku. Architektura i historia; nagrodzoną przez Generalnego Konserwatora Zabytków. W 2012 r. na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej uzyskał stopień dr hab., a w 2021 r. otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Jest autorem, współautorem i redaktorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym 7 monografii (m. in. Ratusze polskiego pobrzeża Bałtyku, nagrodzona przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa; Odbudowa kościołów Gdańska po II wojnie światowej; Zespół architektoniczny Politechniki Gdańskiej).


 

Targowski Wojciech foto
 

Dr inż. arch. Wojciech Targowski Prof.PG

Absolwent i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Współwłaściciel działającej od 1989 roku w Gdańsku autorskiej pracowni projektowej FORT, a następnie jej kontynuacji FORT TARGOWSKI. Autor wielu projektów i realizacji w zakresie architektury monumentalnej, użyteczności publicznej, budynków biurowych i mieszkalnictwa. Laureat nagród oraz wyróżnień, w tym szeregu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych krajowych i międzynarodowych.

Twórca, między innymi: Europejskiego Centrum Solidarności, zespołu Waterfront przy Basenie Prezydenta w Gdyni, Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan, projektant (w zespole art. rzeźb. Zdzisława Pidka i Andrzeja Sołygi) Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Autor publikacji, uczestnik konferencji, członek gremiów doradczych. Liczne publikacje dorobku twórczego, wystawy, gościnne wykłady w kraju i za granicą. Wyróżniony odznaczeniami państwowymi, resortowymi, Medalem św. Wojciecha. Członek SARP i IARP.