PORTAL MIASTA GDAŃSKA

O idei Gdańskich Warsztatów Projektowych...

O idei Gdańskich Warsztatów Projektowych...
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańskie Warsztaty Projektowe (GWP)

formuła opracowana i realizowana przez interdyscyplinarny zespół Biura Architekta Miasta (BAM)


Gdańskie Warsztaty Projektowe (GWP) są autorską formułą inkluzywnego, dostępnego dla wszystkich zainteresowanych procesu partycypacyjnego, dotyczącego kształtowania przestrzeni. W ramach warsztatów zakłada się podejmowanie dyskusji ze wszystkimi interesariuszami zaangażowanymi w poszczególne procesy planistyczne, projektowe i inwestycyjne, realizowane przez Biuro Architekta Miasta, których wynikiem staną się rekomendacje do dalszych działań. Formuła GWP jest możliwa do multiplikowania i wdrażania nie tylko w innych jednostkach miejskich, ale również w szerokim spektrum polskich jednostek samorządowych. GWP promują i rozwijają wszystkie wartości uznane w Strategii Rozwoju Miasta Gdańska za kluczowe: współpraca, kształcenie, otwartość, środowisko i mobilność. Poprzez GWP wdrażane są wszystkie programy operacyjne ze szczególnym akcentem na: Przestrzeń Publiczną oraz Integrację Społeczną i Aktywność Obywatelską.

IMG_1702.JPG
fot. Wojciech Chmielewski/BAM

GWP opracowane i realizowane są przez zespół wielodziedzinowych specjalistów: urbanisty, socjologa, architekta, menadżera, ekonomisty transportu, pedagoga, informatyka, mediatora, PR-owca, publicysty i wykładowcy akademickiego. Dzięki szerokiemu wachlarzowi kompetencji branżowych i umiejętności społecznych osób zaangażowanych w wypracowanie formuły GWP udało się przygotować narzędzie pozwalające na realizację efektywnej partycypacji ze wszystkimi interesariuszami danego procesu przekształceń. Ukierunkowanie zespołu GWP na partycypacyjne rozwiązywanie problemów rodzących się w mieście ad hoc, a także zewnętrzna rekrutacja członków zespołu (nie urzędnicy) zaowocowały casusem nowego otwarcia i konsekwentnego budowania zaufania społecznego i wzrostu poczucia sprawczości interesariuszy, a także odpowiedzialności za dobro wspólne: środowiskowe, społeczne, przestrzenne etc.

Beznazwy-1
309536091_418650457059902_2975977332154431666_n
grt
pk3

Problemy rozwiązywane metodą GWP sprawdziły się dotychczas w bardzo szerokim spektrum: od lokalnych dyskursów o przestrzeni publicznej, przez podjęcie się masterplanowania obszarów funkcjonalnych i rozwiązań projektowych kluczowych węzłów transportowych po partycypacyjne wypracowanie strategii transformacji obszarów problemowych