PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Konkurs studialny dwuetapowy na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną strefy wejściowej na plażę Stogi

Konkurs studialny dwuetapowy na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną strefy wejściowej na plażę Stogi
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Konkurs zakończony

Ogłoszenie wyników etapu II konkursu (9.06.2022)

 

SPIS TREŚCI

I. Ogłoszenie konkursu

II. Harmonogram konkursu

III. Materiały do pobrania

IV. Pytania i odpowiedzi (etap I)

V. Rozstrzygnięcie etapu I

VI. Rozstrzygnięcie etapu II

 

 

I. Ogłoszenie konkursu

Prezydent Miasta Gdańska zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie studialnym na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną strefy wejściowej na plażę Stogi w Gdańsku, ogłoszonym Zarządzeniem z dnia 19 stycznia 2022 r.

Zarządzenie nr 50/22 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 19 stycznia 2022

Organizatorem konkursu jest Gmina Miasta Gdańska.
Konkurs objęty jest patronatem:
– Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże w Gdańsku
– Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP

logo SARP i POIA
 
 

II. Harmonogram konkursu

Ogłoszenie konkursu 19.01.2022
Termin rejestracji udziału w konkursie (przesłanie zgłoszenia udziału) 18.02.2022
Poinformowanie zgłoszonych uczestników o zakwalifikowaniu do konkursu 21.02.2022
Termin dostarczenia prac konkursowych do siedziby Organizatora w etapie I 31.03.2022
Ogłoszenie wyników etapu I konkursu 14.04.2022
Termin dostarczenia koncepcji urbanistyczno-architektonicznych do
siedziby Organizatora w etapie II
30.05.2022
Ogłoszenie wyników etapu II konkursu 9.06.2022

 

III. Materiały do pobrania

Regulamin konkursu, w tym materiały i wytyczne do projektowania

Regulamin - miniaturka graf
 
 
 

IV. Pytania i odpowiedzi (etap I)

  • Pytanie 1

Czy Organizatorzy mogą poszerzyć zakres osób mogących brać udział w rzeczonym konkursie i dopuścić do niego chociażby osoby z tytułem mgr inż. arch. bez uprawnień budowlanych? Charakter konkursu, którego wynikiem jest wyłącznie projekt koncepcyjny, ideowy i studialny, nie wymaga w tej kwestii "poświadczenia" wiedzy w prowadzeniu projektów budowlano-wykonawczych.

    • Odpowiedź:

Organizator konkursu nie dopuszcza do udziału w konkursie Uczestnika, który nie wykaże, że dysponuje osobą posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Oznacza to, że Uczestnik konkursu będący osobą fizyczną, nie musi posiadać powyższych uprawnień, musi jednak wykazać w zgłoszeniu, że dysponuje osobą z takimi uprawnieniami.

  • Pytanie 2

Jak głęboko można ingerować w koncepcji w "budynek hotelowo-gastronomiczny w budowie"? Jaki jest jego status - właściciel, zakres ukończonych prac itp.? I jak się to ma do planowanego budżetu inwestycji? 

    • Odpowiedź:

Budynek hotelowo-gastronomiczny nie jest budynkiem oddanym do użytkowania. Budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Budynek nie jest wyposażony w żadne instalacje (wod. kan, elektryczne itp.), brak ścian działowych i stolarki wewnętrznej.

Właścicielem budynku jest Gmina Gdańsk. Do czasu zakończenia dzierżawy terenu (tj. do 31 grudnia 2022r) dysponentem budynku jest dzierżawca. Zgodnie z treścią regulaminu, zał. B1 pkt. 5.3.5. „W koncepcji należy uwzględnić adaptację lub przebudowę istniejącego po zachodniej stronie budynku hotelowego (czterokondygnacyjny obiekt kubaturowy) mającą na celu zapewnienie spójności z estetyką całości założenia”. Organizator konkursu przyjął założenie, że maksymalny koszt całej inwestycji łącznie z adaptacją lub przebudową budynku hotelowo-gastronomicznego powinien się mieścić w kwocie 10 mln zł (zał. B1 pkt. 4.1. ). Zakładany koszt realizacji przedsięwzięcia wynika z szacunków opłacalności przedsięwzięcia i założonej skali projektu. Z uwagi na studialny charakter projektu konkursowego i stały wzrost cen kosztów budowy, kwota nie ma charakteru kwoty nieprzekraczalnej. Przekroczenie w pracy konkursowej budżetu założonego w regulaminie, przy wykazaniu jego zasadności nie będzie stanowić powodu do odrzucenia pracy. 

Sekretarz konkursu, Joanna Sidorczak-Heinsohn, 28.01.2022

  • Pytanie 3

Czy zgłoszenie powinno być podpisane przez wszystkich uczestników biorących wspólnie udział w konkursie?

    • Odpowiedź:

Zgłoszenie powinno być podpisane przez wszystkich uczestników biorących wspólnie udział w konkursie (zgodnie z regulaminem konkursu rozdział I Regulaminu pkt.4.1, który wymienia typy uczestnika konkursu/uczestników konkursu wspólnie biorących udział)

Dodatkowo, Organizator wyjaśnia, że nie wymaga, aby na zgłoszeniu udziału podpisy składali wszyscy członkowie zespołu projektowego biorącego udział w sporządzaniu pracy konkursowej. Podpisy zespołu projektowego biorącego udział w wykonaniu pracy konkursowej należy złożyć na karcie identyfikacyjnej dołączonej do pracy konkursowej.

  • Pytanie 4

Chciałabym prosić o wyjaśnienie, czy zgłoszenie może być podpisane i zeskanowane, czy też wymagany jest podpis elektroniczny (a jeśli tak, czy dotyczy to wszystkich uczestników biorących wspólnie udział w konkursie czy tylko pełnomocnika).

    • Odpowiedź:

Zgłoszenie ma być podpisane przez uczestnika /uczestników konkursu wspólnie biorących udział, a następnie zeskanowane i przesłane pocztą elektroniczną na adres e-mail wskazany w regulaminie konkursu. Jeżeli uczestnik/uczestnicy ustanowią pełnomocnika należy w taki sam sposób przesłać kopię pełnomocnictwa załączając ją do zgłoszenia. Na zgłoszeniu powinien się podpisać uczestnik/uczestnicy lub ustanowiony pełnomocnik.

Organizator nie przewiduje składania dokumentów poświadczonych podpisem elektronicznym.

Sekretarz konkursu, Joanna Sidorczak-Heinsohn, 2.02.2022

  • Pytanie 5

Czy można prosić o dodanie do materiałów konkursowych mapy sytuacyjno-wysokościowej w formacie, dwg Autocada? W tej chwili jest, z tego co widzę dgn, i mam problemy z otwarciem tego pliku.

    • Odpowiedź:

Pliki w formacie dwg i dxf zostały dodane do katalogu zawierającego materiały do pobrania.

Sekretarz konkursu, Joanna Sidorczak-Heinsohn, 4.02.2022 

  • Pytanie 6  

MPZP zaleca maksymalne zachowanie istniejącego drzewostanu, co oczywiście jest zgodne z naszą wizją tego terenu. Czy mają państwo inwentaryzację istniejącego drzewostanu abyśmy nasz projekt mogli w wykonać w taki sposób, aby uniknąć wycinek istniejących drzew? Na mapie, która widnieje jako załącznik do konkursu wielu drzew nie ma. Wnioskuję to na podstawie naniesienia ortofoto mapy ma mapę z Załącznik B5 - mapa syt-wys.  

    • Odpowiedź:  

Organizator konkursu nie posiada odrębnej inwentaryzacji zieleni wykonanej dla obszaru konkursu. Teren wyznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieprzekraczalnymi liniami zabudowy nie jest zadrzewiony. Obszar ten jest wybetonowanym placem, a widoczna tam zieleń to drobne samosiejki (sosna i brzoza) wrastające w szczeliny nawierzchni. Zieleń ta może być usunięta.  

W stosunku do istniejącej zieleni w zachodniej części terenu opracowania poza nieprzekraczalnymi liniami zabudowy (zieleń nie ujęta na mapie syt.-wys., a widoczna na zdjęciach lotniczych) rekomenduje się maksymalne zachowanie istniejącego drzewostanu. 

Sekretarz konkursu, Joanna Sidorczak-Heinsohn, 8.02.2022

  • Pytanie 7

Czy zagraniczna pracownia architektoniczna może wziąć udział w Konkursie studialnym na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną strefy wejściowej na plażę Stogi?

    • Odpowiedź

Zagraniczna pracownia może wziąć udział w konkursie, ale ponieważ konkurs jest prowadzony na polskim gruncie prawnym i uzyskane w konkursie projekty będą mieć wpływ na przyszłą realizację nowego zagospodarowania strefy wejściowej na plażę Stogi, uczestnik konkursu musi wykazać, że dysponuje osobą posiadającą wymagane uprawnienia do projektowania potwierdzone członkostwem w izbie samorządu zawodowego na terenie Polski. Konkurs prowadzony jest w języku polskim.

Sekretarz konkursu, Joanna Sidorczak-Heinsohn, 16.02.2022

  • Pytanie 8  

Czy jest szansa na uzyskanie bardziej dokładnego rzutu budynku istniejącego? Czy w ramach zadania projektowego mamy rozwiązać funkcje/ zaprojektować układ w istniejącym budynku? Do tego niezbędny jest rzut bardziej dokładny niż ten w regulaminie. Jeśli zmiany mają dotyczyć tylko wyglądu budynku z zewnątrz dostarczony przez organizatora rzut w pełni starczy.  

    • Odpowiedź 

Zgodnie z treścią regulaminu, zał. B1 pkt. 5.3.5. „W koncepcji należy uwzględnić adaptację lub przebudowę istniejącego po zachodniej stronie budynku hotelowego (czterokondygnacyjny obiekt kubaturowy) mającą na celu zapewnienie spójności z estetyką całości założenia”. Z powyższego zapisu wynika, że wprowadzenie zmian w istniejącym budynku gastronomiczno-hotelowym  dotyczyć powinno jego zewnętrznej formy.   

  •  Pytanie 9 

Czy istniejący budynek wchodzi w skład obliczanej przez organizatora (regulamin: część B 5.1) pow. użytkowej 1350m2 i pow. zabudowy równej 900 m2

    • Odpowiedź 

Istniejący budynek nie został wliczony w projektowane powierzchnie. Podane parametry dotyczą powierzchni nowych obiektów. 

  •  Pytanie 10  

Termin oddania pierwszego etapu jest dniem w którym praca ma zostać dostarczona do biura Architekta Miasta Gdańska. Nie chodzi w tym przypadku o datę stempla pocztowego/ nadania u kuriera. Druga część pytania: do której godziny 31.03 można dostarczać prace do biura  Architekta Miasta Gdańska? 

    • Odpowiedź 

Praca konkursowa wykonana w I etapie konkursu musi być dostarczona do siedziby organizatora do dnia 31 marca 2022 roku, do godziny 16.00 (przed zamknięciem Urzędu dla klientów). 

Uwaga! 
Miejsce składania prac konkursowych: 

      • Pracę konkursową należy złożyć bezpośrednio w siedzibie Biura Architekta Miasta, Gdańsk ul. Wały Jagiellońskie 1 (Budynek Wozowni, wejście od strony Bastionu św. Elżbiety)  pokój 3,  
      • lub przesłać za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej na adres:  

Biuro Architekta Miasta 
Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk  
z dopiskiem „KONKURS HALA PLAŻOWA STOGI” 

Sekretarz konkursu, Joanna Sidorczak-Heinsohn, 1.03.2022

  • Pytanie 11 

Czy znane są intencje Zamawiającego odnośnie budynku położonego w północnej części terenu (ul. Wydmy) mieszczącego sanitariaty. Budynek ten zdaje się być w zadowalającym stanie technicznym. Czy w związku z tym Zamawiający rozważa zachowanie/adaptację tego budynku? 

    • Odpowiedź: 

Budynek z funkcją toalety publicznej nie zmienia swego przeznaczenia i nie przewiduje się jego przebudowy. 

Sekretarz konkursu, Joanna Sidorczak-Heinsohn, 11.03.2022

  • Pytanie 12

Proszę o informację czy powierzchnia zajęta przez wiatę lub zadaszony taras jest wliczana do powierzchni zabudowy?

    • Odpowiedź:

Powierzchnia zajęta przez wiatę lub zadaszony taras nie jest wliczana w powierzchnię zabudowy (w kontekście analizy opłacalności inwestycji, która stała się podstawą do oszacowania powierzchni użytkowej - załącznik B1 pkt. 5.1)

W projekcie należy utrzymać zabudowę (kubatury, wiaty, zadaszenia) w nieprzekraczalnych liniach zabudowy zaznaczonych na rysunku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

  • Pytanie 13

Pytanie dotyczące monochromatycznego „szkicu” przedstawiającego projektowany budynek z 2 perspektyw. Czy „szkicem" określa się pewną wstępną formę rozwoju bryły czy może chodzi o technikę wykonania – tj. za pomocą ołówka/długopisu, itd.?

    • Odpowiedź

„Szkicem” określa się wstępną formę rozwoju bryły.

Sekretarz konkursu, Joanna Sidorczak-Heinsohn, 15.03.2022

  • Pytanie 14 

W pkt. 1.1 b Regulaminu dotyczącego zawartości opracowania napisane jest, że w opracowaniu mają znaleźć się 2 monochromatyczne szkice. Proszę o potwierdzenie czy w takim razie pozostałe elementy opracowania (poza tymi dwoma szkicami) mogą być kolorowe? 

    • Odpowiedź 

Zgodnie z regulaminem konkursu (Rozdział III p. 1.1b, Organizator wymaga, aby na I etapie konkursu w pracy konkursowej znalazły się: „dwa monochromatyczne szkice stanowiące wizualizację projektu wykonane ze wskazanych przez Organizatora punktów (z lotu ptaka, wg wskazań z załącznika B6),” 
Zapis nie odnosi się do pozostałych elementów pracy konkursowej. Organizator pozostawia Uczestnikom dowolność wyborze kolorystyki.  

  • Pytanie 15

Czy posiadają Państwo zdjęcia z lotu ptaka - te które określają kierunki kadrów w I etapie - w lepszej jakości i ewentualnie mogliby je udostępnić?

    • Odpowiedź

Nie posiadamy zdjęć o lepszej rozdzielczości.

  • Pytanie 16

Proszę o szersze wyjaśnienie sposobu opakowania plansz. W punkcie 3.1 regulaminu: "Praca konkursowe w etapie I i II — opakowanie wewnętrzne, wszystkie plansze muszą być oznaczone sześciocyfrowym numerem rozpoznawczym (...)" Czy pisząc o opakowaniu wewnętrznym chodzi o kopertę z załącznikami, czy może jak to bywa w niektórych konkursach pracę zależy opakować podwójnie? Wewnętrzne opakowanie "skrywa" wszystkie elementy pracy i jest podobnie jak one oznaczone numerem, zewnętrze opakowanie zaś jest zanonimizowane – oznaczone jedynie adresem i dopiskiem o konkursie?

    • Odpowiedź

Ponieważ sąd konkursowy będzie oceniał prace już sprawdzone przez organizatora pod względem zachowania anonimowości, w naszym konkursie nie wymagamy podwójnego opakowania pracy konkursowej. Wymóg dodatkowego oznaczenia numerem identyfikacyjnym wewnętrznego opakowania dotyczy kopert z kartą identyfikacyjną i załącznikami oraz opakowania płyty CD/DVD.

  • Pytanie 17

Czy koperta z CD/DVD ma zostać oznaczona numerem?

    • Odpowiedź

Tak, koperta z CD/DVD powinna być oznaczona numerem identyfikacyjnym.

  • Pytanie 18

Czy plansze w wersji cyfrowej mają mieć zachowane czy usunięte numery rozpoznawcze?

    • Odpowiedź

Plansze cyfrowe powinny być oznaczone numerem identyfikacyjnym, tak jak plansze wydrukowane. Prosimy pamiętać o zanonimizowaniu plików graficznych (z właściwości plików graficznych należy usunąć informacje mogące zidentyfikować autora pracy).

  • Pytanie 19

Czy można rozumieć, że poza wykonaniem perspektyw w formie monochromatycznego (czyt. czarno-białego) szkicu, pozostałe elementy składowe pracy nie podlegają już temu warunkowi i mogą być pokazane różnorodnie przy autora?

    • Odpowiedź

Wyjaśnienie zmieszczono w odpowiedzi na pytanie 14.

Sekretarz konkursu, Joanna Sidorczak-Heinsohn, 23.03.2022

 

V. Rozstrzygnięcie etapu I

Ogłoszenie wyników etapu I

 

VI. Rozstrzygnięcie etapu II

Ogłoszenie wyników etapu II