Uwarunkowania urbanistyczne
Jednostka pomocnicza Strzyża jest położona w północnej części dzielnicy urbanistycznej Wrzeszcz, w środkowej części Gdańska. Jest to dzielnica o wypełnionej strukturze funkcjonalno–przestrzennej z dominującą funkcją mieszkaniową i mieszkaniowo–usługową. Północna część dzielnicy znajduje się w zasięgu Centralnego Pasma Usługowego (CPU), gdzie w rejonie trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) i alei Grunwaldzkiej są zlokalizowane tereny usługowe o charakterze ponadlokalnym, w tym oddział Instytutu Pamięci Narodowej, centrum handlowe Galeria Wnętrz City Meble, stadion lekkoatletyczny Gdańskiego Ośrodka Sportu i schronisko młodzieżowe.
W rejonie ulicy Wita Stwosza znajduje się zajezdnia tramwajowa. W zabudowie mieszkaniowej o historycznym rodowodzie widoczny jest podział na część wielorodzinną w rejonie ulic Wojska Polskiego i Chrzanowskiego oraz zabudowę jednorodzinną pomiędzy ulicą Chrzanowskiego i lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK).
Dzielnica jest dość dobrze wyposażona w podstawowe usługi społeczne – szkoły i przedszkola. Niezwykle atrakcyjny jest bezpośredni dostęp do terenów rekreacyjnych i leśnych TPK. W strefie buforowej TPK są zlokalizowane urządzone w formie terenów rekreacyjnych wejścia do lasu. Systematycznie podnoszona jest jakość terenów przestrzeni publicznych. Cała dzielnica jest objęta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
Kierunki rozwoju
Z uwagi na znaczne wypełnienie struktur urbanistycznych, w dzielnicy nie ma dużych terenów dla lokalizacji nowej zabudowy, nie planuje się tu znacznych przekształceń. Istotne zmiany w funkcjonowaniu dzielnicy przyniosło uruchomienie linii PKM wraz z lokalizacją przystanku integracyjnego Strzyża. Jednym z niewielu terenów inwestycyjnych jest rejon przystanku PKM i tereny po centrum ogrodniczym Okaz. Tereny te stanowią bardzo atrakcyjną lokalizację dla niewielkiego zespołu mieszkaniowego oraz terenu rekreacyjnego. Dla istniejących zespołów zabudowy mieszkaniowej i usługowej przewiduje się kontynuację procesu poprawy jakości i estetyki przestrzeni publicznych a także dalszą rewaloryzację terenów zielonych. Planowana jest realizacja terenów rekreacyjnych wejść do lasu tzw. strefy buforowej TPK.
Środowisko
obszary i obiekty objęte ochroną:
- bezpośrednie sąsiedztwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i fragment jego otuliny
tereny wskazane do ochrony:
- brak
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
- 100
Inżynieria
Zapewniony dostęp do wszystkich sieci inżynieryjnych. Odwodnienie realizowane poprzez system grawitacyjnej kanalizacji deszczowej.
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska