PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Strzyża
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Strzyża
Powierzchnia: 1,11 km2
Liczba ludności: 5086 osób
Gęstość zaludnienia: 4528 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo, VII Dwór
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy III
tel. 58 344 33 27
al. Grunwaldzka 186
Kierownik Referatu – Artur Młodawski
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji III w Gdańsku
tel. 58 521 15 22
ul. Biała 1A
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piórkowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada Dzielnicy Strzyża
Skład Rady Dzielnicy

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża

  • Andrzej Witkiewicz

Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Strzyża

  • Roman Nosek

Przewodnicząca Rady Dzielnicy Strzyża

  • Magdalena Wiszniewska

Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy Strzyża

  • Mirosław Andrejko

Pozostali Radni Dzielnicy Strzyża

  • Adam Bar
  • Maria Bernolak-Szczypior
  • Zofia Domoń
  • Artur Kapała
  • Krzysztof Kosiński
  • Łukasz Litwic
  • Dariusz Majorek
  • Weronika Mazurkiewicz
  • Małgorzata Szpak
  • Magdalena Wiszniewska
  • Joanna Witkiewicz
  • Lech Żelichowski
Kontakt

Siedziba 
ul. Ks. Sychty 12, 80-276 Gdańsk

Telefon/fax.
571-324-218

E-mail: 
zarzad@strzyza.pl

Portal
www.strzyza.pl

Facebook
Rada Dzielnicy Strzyża

Dyżury
każdy czwartek godzina 17:00-18:00

Historia dzielnicy

Historia dzielnicy
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Pierwotnie wieś z zabudową wzdłuż potoku Strzyża (przy obecnej ul. Słowackiego) na odcinku od obecnej al. Grunwaldzkiej i ul. Chrzanowskiego, przy głównej drodze z Gdańska do Oliwy, przed wybudowaniem w 1823 roku drogi, obecnego odcinka al. Grunwaldzkiej, od ul. Słowackiego do ul. Opata Rybińskiego w Oliwie. Część przy obecnej ul. Staszica i Kołłątaja, gdzie już w 1342 notowano istnienie mostu nad potokiem, nazwanego Strzyżą Dolną, okolice obecnego skrzyżowania ul. Słowackiego i Chrzanowskiego nazywano Strzyżą Górną. Należące do mieszkańców wsi pola uprawne zlokalizowane były w kierunku północnym do obecnej ul. Polanki. Założona przez cystersów z klasztoru w Oliwie wzmiankowana od 1342. W 1555 roku opat oliwski Lambert Schlieff zapisał na wieczne czasy Lazaretowi przy Bramie Oliwskiej drewno opałowe z lasów leżących między Strzyżą a siedzibą klasztoru oraz rocznie 5 fur siana, które mieszkańcy wsi mieli dostarczać własnymi wozami. W roku 1570 Strzyża należała do parafii kościoła św. Jakuba w Oliwie, obejmowała około 638 ha, 3 ogrody i karczmę. Wieś rozwijała się, wykorzystując pracujące nad potokiem zakłady przemysłowe, oddawane przez cystersów w dzierżawę i tworzące zespoły przemysłowo–rezydencjonalne zwane dworami, numerowanymi w dół potoku Strzyża. W 1552 istniała tu tzw. fabryka strzyska (Fabrica Striessensis), zapewne kuźnica miedzi.

Wieś niszczona w czasie wojen w latach 1577, 1656 i 1734. W 1770 roku było w niej 9 dworów. Po zniszczeniach w czasie wojen napoleońskich, 17 III 1814 Strzyżę Dolną włączono w granice administracyjne miasta Gdańska jako część dzielnicy Wrzeszcz. W latach 1891–1893 między obecnymi ulicami Kościuszki a Miedzianą powstały magazyny zaopatrzeniowe dla koszar we Wrzeszczu, w 1897–1906 powstała tu jedna z kolonii domów robotniczych Fundacji Abegga. Sąsiedztwo z rozwijającym się Gdańskiem spowodowało, że w Strzyży Górnej przybywało mieszkańców pracujących w gdańskich zakładach (w 1902 – aż 2565 osób). Władze Gdańska uważały, że mieszkańcy korzystają z miejskich usług i pożytków bez zasilania kasy miasta podatkami, w 1898 doprowadziły do włączenia w granice miasta (dzielnicy Wrzeszcz) części Strzyży Górnej, a 1 IV 1902 – pozostałej części. Z tą chwilą zanikła samodzielność Strzyży, na jej byłe tereny rozciągnięto nazwę dzielnicy Wrzeszcz. Po rozparcelowaniu gruntów w początku XX wieku, wytyczono ulice przy obiektach koszarowych, nadając im związane z huzarami nazwy.

Ponownie administracyjnie wyodrębniono Strzyżę w 1992 roku, w okrojonych granicach, innych niż Strzyża historyczna (zwłaszcza w części południowej, przez odsunięcie od dającego jej nazwę potoku Strzyża).

Aleksandra StefańskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoPełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rad Dzielnic
Aleksandra Stefańska - najnowsze