PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Oliwa
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Oliwa
Powierzchnia: 18,68 km2
Liczba ludności: 14618 osób
Gęstość zaludnienia: 784 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy I
tel. 58 556 32 30, 58 553 47 60
ul. Gospody 2c
Kierownik Referatu – Paweł Zabrocki
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji IV w Gdańsku
tel. 58 521 14 22
ul. Karprów 14
Komendant komisariatu – asp. sztab. Mariusz Bojko

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada Dzielnicy Oliwa
Skład Rady Dzielnicy

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy

  • Tomasz Strug

Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy

  • Jolanta Urbaniak-Szwankowska

Członek zarządu

  • Jan Faściszewski

Przewodnicząca Rady Dzielnicy

  • Zofia Pomirska

Zastępca Przewodniczącej Rady Dzielnicy

  • Katarzyna Płażyńska

Członkowie Rady Dzielnicy

  • Dominika Andrzejczak
  • Aleksander Cavalieri-Łukasiewicz
  • Piotr Deruś
  • Oskar Kruszyński
  • Sława Rafalak
  • Ryszard Riviera
  • Michał Sikorski
  • Mikołaj Sobczak
  • Adrianna Szlom
  • Barbara Tiałowska-Zyskowska
Kontakt

Siedziba 
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10, 80-320 Gdańsk

Telefon
571-324-217

E-mail: 
oliwa@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
http://www.oliwianie.pl/

Facebook
Rada Dzielnicy Oliwa

Dyżury 

Lista dyżurów dostępna na stronie Rady Dzielnicy Oliwa

Planowanie i kierunki rozwoju dzielnicy Oliwa

Planowanie i kierunki rozwoju dzielnicy Oliwa
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oliwa

Uwarunkowania urbanistyczne

Jednostka pomocnicza Oliwa położona jest na górnym tarasie; większą jej część zajmują lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W części wschodniej jednostki, na styku z lasami TPK, występują rozległe tereny o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym: Dolina Radości z Potokiem Oliwskim i stawami oraz Dolina Leśnego Młyna z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym. Pozostała, wschodnia, część jednostki jest silnie zurbanizowana i bardzo różnorodna. W jej strukturze przestrzennej wyodrębnić można zespoły zabudowy o bogatej historii i silnej tożsamości lokalnej, a także nowoczesne struktury związane z nauką i biznesem, tworzące silne centrum usługowe o znaczeniu metropolitalnym.

Stara Oliwa to historyczne serce jednostki, w której dominują zabytkowe zespoły mieszkalne i usługowe, w tym założenie zespołu pocystersko-katedralnego o znaczeniu ponadregionalnym (uznane za pomnik historii).

W nowoczesnej części jednostki, nazywanej Nową Oliwą, dominują budynki i zespoły zabudowy współczesnej o charakterze usługowym. Znajdują się tu usługi o znaczeniu miejskim i metropolitalnym związane ze szkolnictwem wyższym, biznesem i sportem, skupiające najwięcej miejsc pracy w Gdańsku. Są to kampusy Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, kompleksy biurowe – Alchemia i Olivia Business Centre (z najwyższym budynkiem biurowym w trójmieście – Olivia Star) oraz budynek widowiskowo-sportowy Hala Olivia (z 1972 roku), który ze względu na wyjątkowe walory architektoniczne, został uznany za dobro kultury współczesnej.


Kierunki rozwoju

W strukturach zabytkowych i uwarunkowanych kulturowo zabudowa będzie realizowana na warunkach konserwatorskich, w nawiązaniu do przesłanek historycznych. W strategicznym dla miasta obszarze – Nowej Oliwie – możliwe będą dalsze przekształcenia funkcjonalno-przestrzenne, w ramach których przewiduje się większą liczbę mieszkańców, intensywne formy zabudowy i atrakcyjne przestrzenie publiczne.

Gdański Ogród Zoologiczny będzie realizował zamierzenia rozwojowe, pozostając główną dominantą funkcjonalną na granicy TPK. Kontynuowana będzie również inicjatywa zagospodarowania wejść do lasów na styku z terenami zurbanizowanymi: wejścia nr 1 – Staw Młyński i wejścia nr 2 – Dwór I. Zagospodarowanie tych miejsc pozwoli na zminimalizowanie nadmiernego i rozproszonego ruchu turystycznego na obszarach leśnych oraz udostępnienie mieszkańcom nowych atrakcyjnych terenów rekreacyjnych.

W korytarzu Potoku Oliwskiego planowane jest utrzymanie funkcji retencyjnych oraz rekreacyjno-przyrodniczego charakteru otoczenia.

Realizacja planowanej od lat trasy, tzw. Nowej Spacerowej, z tunelem pod Pachołkiem uwolni zabytkową część Starej Oliwy od nadmiernego ruchu samochodowego, dając szansę na przekształcenie ulicy Opata Rybińskiego w atrakcyjną przestrzeń publiczną.


Środowisko

Przeważająca część dzielnicy położona jest w strefie krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej, na terenie o urozmaiconej rzeźbie, z licznymi głęboko wciętymi dolinami potoków: Oliwskiego i jego dopływów – Zajączkowskiego, Czystej Wody, Prochowego, Rynarzewskiego. Najszerszy fragment głównej doliny znajduje się w rejonie ujścia Potoku Rynarzewskiego do Potoku Oliwskiego – między ulicami Karwieńską, Spacerową, Bytowską i Kwietną; tworzy on nieckę otoczoną z trzech stron wzgórzami morenowymi. W tej części doliny zidentyfikowano kilka miejsc zimowania nietoperzy.

Dolina Potoku Oliwskiego wskazana została jako ważne błękitno-zielone pasmo, pełniące istotną rolę ekologiczną i odpowiadające za utrzymanie powiązań przyrodniczych między lasami TPK a innymi terenami zieleni w mieście oraz wodami Zatoki Gdańskiej.

Niemal cały fragment dzielnicy położony w strefie krawędziowej włączony został do Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie (OSTAB). Ponadto układ OSTAB obejmuje zieleń występującą wzdłuż Potoku Oliwskiego, w tym Park Oliwski. Wzdłuż ulicy Wita Stwosza poprowadzono ciąg łączący OSTAB.

Wschodnie, zabudowane, fragmenty dzielnicy położone są w obrębie dolnego tarasu.

Obszary i obiekty objęte ochroną:

  • rezerwat przyrody Źródliska w Dolinie Ewy, fragment Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
  • obszar Natura 2000 Bunkier w Oliwie PLH220055, będący jednocześnie użytkiem ekologicznym pod nazwą Oliwskie Nocki
  • trzy użytki ekologiczne: Dolina Czystej Wody, Traszka Górska w Żwirowni, Ropuszy Staw przy Dworze III
  • 57 pomników przyrody, w tym 14 pomników grupowych i jeden powierzchniowy

Tereny wskazane do ochrony:

  • osiem terenów cennych przyrodniczo, wskazanych do objęcia ochroną w formie użytków ekologicznych: Liliowe Zbocze Pachołka, Zbiornik w ZOO, Oliwskie Łęgi, Dolina Elfów, Ropuszy Staw przy Dworze I, Łęgi w Dolinie Radości, Żebrowiec Doliny Radości, Dolina Radości przy Drodze Węglowej
  • istniejący użytek ekologiczny Dolina Czystej Wody wskazany do powiększenia

Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]

32,5

Inżynieria

Zapewniony dostęp do wszystkich sieci inżynieryjnych. Przez obszar przepływa Potok Oliwski z dopływami, potokami: Zajączkowskim (z ujęciem wody Dolina Radości), Czystej Wody, Prochowym i Rynarzewskim oraz siedmioma zbiornikami pocysterskimi. Odprowadzenie wód opadowych systemem grawitacyjnym, z lokalnym wspomaganiem mechanicznym. Planuje się rozbudowę systemu retencji, ze szczególnym naciskiem na zachowanie naturalnych walorów terenu.

Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska