PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Młyniska
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Młyniska
Powierzchnia: 4,32 km2
Liczba ludności: 2278 osób
Gęstość zaludnienia: 527 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Młyniska
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Rada Dzielnicy Młyniska
Skład Rady Dzielnicy

Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy 

  • Joanna Grzenia

Zastępca Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy 

  • Agnieszka Klatt

Członek Zarządu

  • Ewa Krelska

Przewodniczący Rady Dzielnicy 

  • Tomasz Larczyński

Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy 

  • Piotr Maj

Członkowie Rady Dzielnicy

  • Krystyna Adamska
  • Tadeusz Bucior
  • Krzysztof Dzienis
  • Anna Gorszka
  • Adam Gorszka
  • Anna Kobylska
  • Elżbieta Paluch
  • Monika Strugała
  • Małgorzata Strugała
  • Tomasz Trawiński
Kontakt

Siedziba 
ul. Marynarki Polskiej 134A, 80-865 Gdańsk

Telefon
571-324-215
Preferowany kontakt w trakcie trwania dyżuru.

E-mail
mlyniska@radadzielnicy.gdansk.pl

Facebook
Rada Dzielnicy Młyniska

Dyżury

Planowanie i kierunki rozwoju dzielnicy Młyniska

Planowanie i kierunki rozwoju dzielnicy Młyniska
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mlyniska mapa

 

Uwarunkowania urbanistyczne

Jednostka pomocnicza Młyniska leży w obrębie dzielnicy urbanistycznej Port. Jest zlokalizowana między zachodnim brzegiem Martwej Wisły a torami SKM biegnącymi od przystanku Stocznia do Nowego Portu. W skład obszaru wchodzi również wyspa stoczniowa Ostrów.

Podstawową funkcją występującą na tym terenie jest funkcja stoczniowa i przemysłowa. Mają tu swoje siedziby: Stocznia Gdańska, Północna oraz Remontowa oraz wiele zakładów przemysłowych i przemysłowo-usługowych, a także obiektów z zakresu usług społecznych (np. Zespół Szkół Energetycznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych). W rejonie węzła komunikacyjnego Kliniczna zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa osiedla Zielony Trójkąt. Większość zabudowy mieszkaniowej to budynki wykonane technologią wielkiej płyty o zróżnicowanej wysokości. W rejonie ulicy Twardej są zlokalizowane również budynki mieszkalne o walorach kulturowych.

Sąsiedztwo arterii komunikacyjnych oraz zakładów przemysłowych sprawia, że enklawy zabudowy mieszkaniowej nie mają wygodnych powiązań z tkanką miejską w sąsiedztwie. Tereny postoczniowe zlokalizowane na krańcu południowym jednostki przekształcają się sukcesywnie w kierunku śródmiejskich funkcji mieszkaniowo-usługowych.


Kierunki rozwoju

W obszarze Młynisk przewiduje się kontynuację istniejącej funkcji przemysłowo–usługowej z prawdopodobną estetyzacją i stopniową wymianą zdekapitalizowanych obiektów, wykorzystującą dogodne położenie w strukturze miasta. W celu poprawy jakości życia zasadnym jest wykształcanie w zespole usługowym atrakcyjnej przestrzeni publicznej wyposażonej w kształtowaną zieleń, małą architekturę i udogodnienia dla mieszkańców. W ramach tych działań wykorzystane zostaną również walory przebiegającego przez obszar potoku Strzyża. Kolejnym kierunkiem przekształceń będzie podniesienie standardu technicznego i estetycznego zespołu usługowego osiedla Zielony Trójkąt – być może przez zintensyfikowanie i rekompozycję zabudowy. Kontynuowane będą również przekształcenia i wprowadzana nowa zabudowa o charakterze śródmiejskim na terenie obszaru postoczniowego – Nowego Miasta.


Środowisko:

  • obszary i obiekty objęte ochroną / brak
  • tereny wskazane do ochrony / brak


Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]

37,4


Inżynieria

Zapewniony dostęp do wszystkich sieci inżynieryjnych. W obszarze ujściowy odcinek potoku Strzyża. Odwodnienie terenu kierowane do Martwej Wisły i Kanału Kaszubskiego. Niemal cały teren jednostki znajduje się w obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.

 

Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl