PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Młyniska
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Młyniska
Powierzchnia: 4,32 km2
Liczba ludności: 2521 osób
Gęstość zaludnienia: 610 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Rada dzielnicy Młyniska
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy 
    Strugała Monika

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy 
    Klatt Agnieszka

  • Członkowie Zarządu Dzielnicy
    Gauden Jolanta, Grzenia Joanna

  • Przewodniczący Rady Dzielnicy 
    Dzienis Krzysztof

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy 
    Bucior Tadeusz

  • Pozostały skład Rady Dzielnicy
    Adamska Krystyna
    Cegielna Ewa
    Chrzan-Boniecka Urszula
    Kobylska Anna
    Mościńska Teresa
    Strugała Małgorzata
    Wirkus Tymoteusz
    Władyka Mateusz
    Wójtowicz Anna
Kontakt

Siedziba 
ul. Marynarki Polskiej 134A, 80-865 Gdańsk

Telefon
571-324-215
Preferowany kontakt w trakcie trwania dyżuru.

E-mail
mlyniska@radadzielnicy.gdansk.pl

Forum
www.mlyniska.gdansk.pl

Dyżury
Wtorki 1700 - 1800

Historia dzielnicy

Historia dzielnicy
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwór w Młyniskach, ze zbiorów Jacoba Kabruna, około1800 rok,
Dwór w Młyniskach, ze zbiorów Jacoba Kabruna, około 1800 rok

 

Osiedle przemysłowe w rejonie ujścia potoku Strzyży do Wisły. Od północy graniczy z dzielnicą Letnica, od zachodu i południowego zachodu z Wrzeszczem i Aniołkami, od południa ze Śródmieściem, od wschodu granicą jest Wisła. Dawniej osada wokół młyna nad potokiem Strzyża (tuż przy jego ujściu do Wisły), nadanego w 1261 roku przez księcia Świętopełka gdańskim mieszczanom. Od roku 1283 własność opactwa cystersów w Oliwie. W 1486 był tam tartak dzierżawiony przez Gdańsk. Od 1548 do początku XVII wieku w dzierżawie gdańskiej patrycjuszowskiej rodziny Schelle. Nazwisko tej rodziny dało początek niemieckiej nazwie osady (Schellmühle – Młyn Schellego). W 1577 roku spalone przez wojska Stefana Batorego. Na przełomie XVI i XVII wieku majątek składał się z dworu (przy obecnej ul. Swojskiej 13), ogrodu i pastwisk, tzw. Zakonnych Łąk. Już wówczas osią osady była droga prowadząca od dworu w Młyniskach ciągiem obecnej ul. Okrąg, Klinicznej, Konarskiego do traktu z Gdańska do Oliwy. W 1. połowie XIX wieku nastąpiła powolna odbudowa i rozbudowa osady. Nastąpiły przemiany zastępujące produkcję rolną na przemysłową i lokowanie wielu zakładów produkcyjnych 19 XI 1906 część zachodnia Młyniska włączono do Gdańska; powstała tu kolonia (Reichskolonie). 12 IV 1907 przyłączono do Gdańska kolejną parcelę o powierzchni 2,67 ha, resztę majątku (98 ha) włączono do Gdańska 1 IV 1914. W okresie 1910–1912 na obrzeżach Młyniska wzniesiono Szpital Położnictwa i Chorób Kobiecych (przy obecnej ul. Klinicznej), pojawiły się także nowe osiedla mieszkaniowe, w tym po roku 1918 tzw. Nowa Kolonia Schichaua: zespół czynszowych robotniczych kamienic w rejonie obecnej ul. Twardej i Okrąg. Wykorzystując zachodnią część ogrodniczego gospodarstwa w Rejerowie, zaprojektowano i wybudowano kameralne osiedle wiejskich, parterowych domków z ogrodami, tworzące uporządkowany geometrycznie zespół budowli nazwany Zielonym Trójkątem. W 1945 roku Młyniska zostały poważnie zniszczone, ucierpiały zwłaszcza zakłady zlokalizowane nad Wisłą. Po roku 1960 na tym terenie zlokalizowano rozległy Zespół Elektrociepłowni Wybrzeże, a reszty przeobrażeń dokonała po 1975 budowa Węzła Kliniczna. Dwór w Młyniskach (po roku 1945 zamieniony na budynek mieszkalny, w 1973 wpisany do rejestru zabytków) po 1995 roku poddano gruntownej renowacji, obecnie znajdują się tam siedziba Zarządu Elektrociepłowni oraz restauracja.

Aleksandra StefańskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoPełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rad Dzielnic
Aleksandra Stefańska - najnowsze