Protokół z IV Sesji Rady Dzielnicy Młyniska, 22 stycznia 2025
Sesja odbyła się planowo o godzinie 18:00 w siedzibie Rady Dzielnicy Młyniska przy ul. Marynarki Polskiej 134A. W sesji wzięło udział 9 Radnych (lista obecności w załączniku):
Tadeusz Bucior, Anna Gorszka, Joanna Grzenia, Anna Kobylska, Ewa Krelska, Tomasz Larczyński, Piotr Maj, Elżbieta Paluch, Tomasz Trawiński.
W sesji aktywny udział wzięła także gościni Martyna Nagórska z Biura Architekta Miasta.
Oznacza to, że osiągnięte zostało kworum określone w § 19. 1. Statutu Rady Dzielnicy Młyniska. Sesję prowadził przewodniczący Rady Tomasz Larczyński.
I Głosowanie uchwały IV/10/2025 w sprawie zasad i terminów konsultacji projektu budżetu Dzielnicy Młyniska na rok 2025 z mieszkańcami
Uchwała została przyjęta w stosunku: 9 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.
Odbyła się dyskusja nad sposobami zwiększenia partycypacji mieszkańców. Przew. Joanna Grzenia zaprezentowała wzór wniosku w sprawie zgłaszania propozycji (stanowi on załącznik do uchwały). Uzgodniono, że z powodu klauzuli RODO nie ma możliwości wyłożenia wniosków w innych miejscach niż Rada Dzielnicy (nie licząc zgłaszania drogą elektroniczną), natomiast podjęta zostanie współpraca z proboszczem katolickiej parafii młyńskiej, ks. Andrzejem Bulczakiem, by ustnie zachęcał do przychodzenia na dyżury celem wypełnienia wniosków. Do nawiązania kontaktu zobowiązał się przew. Piotr Maj.
II Głosowanie wniosku nr IV/1/2025 do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w sprawie umieszczenia ławki przy przystanku ZTM Swojska (peron autobusowy)
Wniosek przygotowany przez radnego Tomasza Larczyńskiego na prośbę mieszkańców. obecnie na tym peronie nie ma ławki, a korzystają z niego osoby zmierzające do UCK i tym samym często o ograniczonej mobilności, którym zbyt daleko jest z istniejących ławek. Przew. Larczyński zobowiązał się do przedstawienia wniosku odpowiednim organom miejskim.
Wniosek został przyjęty w stosunku: 9 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.
III Głosowanie wniosku nr IV/2/2025 do władz Grupy Energa w sprawie powiększenia przestrzeni dostępnej dla Zespołu Szkół Energetycznych
Wniosek przygotowany przez radną Joannę Grzenię jako pokłosie wizyty na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół. Szkoła cierpi na niedostatek miejsca z powodu zajmowania części powierzchni przez podmioty komercyjne, którym Grupa Energa (właścicielka budynku) wynajmuje jej część. Przew. Grzenia zobowiązała się do przedstawienia wniosku odpowiednim organom spółki.
Wniosek został przyjęty w stosunku: 9 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.
IV Głosowanie stanowiska nr IV/3/2025 w sprawie nowych inwestycji na Młodym Mieście
To stanowisko zostało przyjęte jako element sprawozdania Radnych, którzy wzięli udział w spotkaniach Gdańskiego Dialogu Społecznego 8 i 9 stycznia. Szczególnie w drugim z nich radni byli aktywni w dyskusji. Ponadto w ramach tego punktu odbyła się dyskusja z przedstawicielką Biura Architekta Miasta Martyną Nagórską na temat Młodego Miasta.
Piotr Maj wskazał, że mieszkańcy Młodego Miasta mogą chcieć utworzyć nową dzielnicę z Młodego Miasta, zwłaszcza, że będzie tam mieszkało więcej ludzi, niż obecnie na Zielonym Trójkącie i Kolonii Schichaua, oraz istnieje przerwa osadnicza między Młodym Miastem a Nową Kolonią Schichaua, a ul. Jana z Kolna nie oferuje bezpieczeństwa rowerzystom. M. Nagórska wskazała, że jeżeli tak się stanie, to w bardzo odległej perspektywie. Przew. Maj podniósł na niedoinwestowanie SP69 w obliczu zaplanowania nowej szkoły na miejscu Hali Zastawnej.
M. Nagórska zachęciła do udziału w pracach Rady Interesariuszy Młodego Miasta i Polskiego Haka, przew. Larczyński zobowiązał się do rozpoznania warunków uczestnictwa, zadeklarował też możliwość ustawienia na Młodym Mieście tablicy ogłoszeń.
Wniosek został przyjęty w stosunku: 9 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.
V Dyskusja i głosowanie nad uchwałą uchwałą Nr IV/11/2025 Rady Dzielnicy Młyniska z dnia 22 stycznia 2025 roku w sprawie opiniowania trzech projektów uchwał Rady Miasta Gdańska, powiązanych z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Przew. Joanna Grzenia zaprezentowała założenia miejskich uchwał antyalkoholowych. Uchwała Rady Dzielnicy została podjęta jako zbiorcze zaopiniowanie uchwał. Nad każdą z trzech opinii przeprowadzono odrębne głosowanie, a następnie zbiorcze nad uchwałą zawierającą wszystkie trzy opinie.
- Projekt uchwały Rady Miasta, zmieniającej uchwałę w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Gdańska. Opinia pozytywna została uchwalona stosunkiem głosów 8 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się (1 radny nie głosował).
- Projekt uchwały Rady Miasta w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Gdańska ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Opinia pozytywna została uchwalona stosunkiem głosów 8 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się (1 radny nie głosował).
- Projekt uchwały Rady Miasta, zmieniającej uchwałę w sprawie określenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia miejscu sprzedaży jak i poza miejscem sprzedaży dla terenu miasta Gdańska. Opinia pozytywna została uchwalona stosunkiem głosów 8 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się (1 radny nie głosował).
Następnie zarządzono głosowanie nad całym tekstem uchwały nr IV/11/2025. Wynik głosowania: głosów 8 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się (1 radny nie głosował).
VI Wolne wnioski
Swobodna dyskusja na temat bieżących działań, w tym kwestie tablic ogłoszeniowych, grupy na Facebooku, dyżurów.
Przewodniczący Rady Dzielnicy
Tomasz Larczyński
