Oświadczenie Nr V/4/2025 Rady Dzielnicy Młyniska z dnia 19 marca 2025 r.
w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej Doki V
Na podstawie § 15 ust. 1. pkt 5) Statutu Dzielnicy Młyniska stanowiącego załącznik do Uchwały Nr LII/1188/14 Rady Miasta Gdańska z dnia 24 kwietnia 2014 roku (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego poz. 2005 z dnia 30.05.2014 r. z późn. zm.).
Oświadcza się, co następuje:
- §1 Rada Dzielnicy Młyniska popiera lokalizację nowej zabudowy mieszkaniowej na terenie Młodego Miasta (zgodnie z Oświadczeniem Nr IV/3/2025 Rady Dzielnicy Młyniska z dnia 22 stycznia 2025 r., dalej jako Oświadczenie IV/3/2025) i w związku z tym rekomenduje Radzie Miasta Gdańska pozytywne rozpatrzenie wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej Doki V.
UZASADNIENIE
- §2 Diagnoza problemu dzielnicy: Rada Dzielnicy Młyniska dostrzega (Oświadczenie IV/3/2025) alarmujący spadek liczby zameldowanych mieszkańców Młynisk: w wyborach do Rady Dzielnicy w 2019 r. uprawnionych do głosowania było 2328 wyborców, podczas gdy 5 lat później już tylko 1998, co oznacza spadek o 14% w 5 lat. Ten spadek byłby jeszcze dotkliwszy, gdyby nie już zrealizowane inwestycje mieszkaniowe na Młodym Mieście.
- §3 Szansa na rozwój funkcji metropolitalnej: Młode Miasto, w łączności ze starą częścią Młynisk (Zielony Trójkąt, Kolonia Schichaua), ma szansę na ukształtowanie nowej przestrzeni metropolitalnej spajającej Śródmieście i Wrzeszcz w ramach Centralnego Pasma Usługowego, tym samym historycznie kończącej sięgające jeszcze XV wieku niedoinwestowanie przedpola fortyfikacji miejskich. Taki obszar metropolitalny wpisywałby się w istniejącą policentryczność Trójmiasta oraz nowoczesne rozumienie miasta małych odległości. Jednak funkcji metropolitalnych nie uzyska się monokulturą biurową - nowoczesna urbanistyka wymaga przemieszania stref funkcjonalnych, na czele z funkcją mieszkaniową. Jako mieszkańcy Młynisk widzimy to na przykładzie już zrealizowanych inwestycji czysto biurowych na Starej Kolonii Schichaua (Palio Office Park), które są po godzinach pracy praktycznie martwe. Funkcje biurowe i usługowe powinny stanowić uzupełnienie tkanki mieszkaniowej w obszarze metropolitalnym. Nie dostrzega tego istniejący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który dla omawianego obszaru pochodzi z roku 2004, zaś opracowywany był około roku 2000 i z dzisiejszej perspektywy obciążony jest trzema wadami:
- Niedostrzeganie obecnego kryzysu demograficznego Polski i suburbanizacji obszarów centralnych (gwałtowny spadek liczby ludności stref śródmiejskich),
- Przestarzałe rozumienie podziału miasta na strefy funkcjonalne,
- Nieprzewidzenie trendu pracy zdalnej, dodatkowo wyludniające biura.
- §4 Trwałość zamieszkania na Młodym Mieście: Rada Dzielnicy Młyniska dostrzega problem z rzeczywiście trwałym zamieszkaniem w nowych inwestycjach mieszkaniowych w Śródmieściu (najem krótkoterminowy). Jednak nawet dotknięte tym problemem osiedle na obszarze dawnej stołówki Stoczni Cesarskiej (Doki I-IV) jest zauważalnie lepszym generatorem życia miejskiego niż Palio Office Park. Uważamy, że budowa szkoły zachęci do trwałego osiedlania się tu rodzin z dziećmi. Rada Dzielnicy deklaruje, że na miarę swojego budżetu będzie podejmowała działania miękkie w celu integracji mieszkańców i tym samym trwałego wiązania ich z Młyniskami.
- §5 Oświadczenie zostanie przedstawione miejskim organom uchwałodawczym, w szczególności Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska.
Podpisano:
Tomasz Larczyński
Przewodniczący Rady Dzielnicy Młyniska