PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rewitalizacja – czas na warsztaty, spotkania i spacery z mieszkańcami

Rewitalizacja – czas na warsztaty, spotkania i spacery z mieszkańcami
W lutym odbyły się trzy spotkanie konsultacyjne w sprawie przygotowywanej przez Miasto uchwały o rewitalizacji wybranych obszarów Gdańska. Do 4 marca można było wypełnić ankietę oraz złożyć wnioski i uwagi dotyczące projektu uchwały. Teraz czas na kolejne etapy: punkty informacyjne w dzielnicach, spacery badawcze z mieszkańcami oraz warsztaty dla osób najbardziej zainteresowanych procesem rewitalizacji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas lutowych spotkań zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski wraz z Referatem Rewitalizacji Urzędu Miejskiego oraz Biurem Rozwoju Gdańska zapoznali mieszkańców z założeniami projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji.
W czasie konsultacji mieszkańcy wiele razy pytali o konkretne działania i inwestycje w obszarach rewitalizacji – będą one ustalane właśnie podczas spacerów badawczych z mieszkańcami i lokalnymi przewodnikami, które rozpoczną się w maju. Ich celem będzie zidentyfikowanie miejsc priorytetowych do rewitalizacji z punktu widzenia mieszkańców np. podjazdów dla niepełnosprawnych czy elementów małej architektury. Wcześniej jednak Rada Miasta Gdańska musi przyjąć uchwałę, by móc przystąpić do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji.
W czerwcu natomiast odbędą się warsztaty z mieszkańcami, którzy najbardziej zainteresowani są procesem rewitalizacji w trzech dzielnicach – rejestracja na stronie www.gdansk.pl/urzad/rewitalizacja oraz bezpośrednio na stronie https://warsztatyrewitalizacyjne.ankieta.biz/.

Trzy punkty informacyjno-badawcze przez trzy dni kwietnia
W trzech dzielnicach Gdańska przez trzy dni działać będą punkty informacyjno-badawcze, w których będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat rewitalizacji od pracowników Referatu Rewitalizacji. Punkty działały będą w namiotach, a odwiedzający będą mogli także zgłosić swoje uwagi dotyczące rewitalizacji danych obszarów oraz zgłosić się do udziału w warsztatach.
Punkty czynne będą w dniach 24-26 kwietnia (od niedzieli do wtorku). Oto lista miejsc w poszczególnych dzielnicach:
- obszar Oruni
Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań” ul. Gościnna 14
24 kwietnia w godz. 10:00-14:00
25-26 kwietnia w godz. 15:00-19:00
- obszar Biskupia Górka / Stary Chełm
Szkoła Podstawowa nr 21, ul. Na Stoku 43
24 kwietnia w godz. 10:00-14:00
25-26 kwietnia w godz. 15:00-19:00
- obszar Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście
CSW „Łaźnia” ul. Jaskółcza 1
24 kwietnia w godz. 10:00-14:00
25-26 kwietnia w godz. 15:00-19:00

Spacery badawcze w mieszkańcami w maju
Kolejnym etapem przygotowywania Gdańskiego Programu Rewitalizacji będą spacery badawcze w mieszkańcami dzielnic. Odbędą się one w połowie maja:
- dla obszaru Biskupia Górka / Stary Chełm – 10 maja o godz. 17:00
(spotkanie przy Kościele Zielonoświątkowym ul. Menonitów 2A)
- dla obszaru Oruni – 11 maja o godz. 17.00
(spotkanie przy Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” ul. Gościnna 14)
- dla obszaru Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście – 19 maja o godz. 17.00
(spotkanie na skwerze róg ul. Plac Wałowy / Pod Zrębem)

W czerwcu – warsztaty dla zainteresowanych
W czerwcu natomiast odbędą się warsztaty tematyczne z mieszkańcami, którzy najbardziej zainteresowani są procesem rewitalizacji w swojej dzielnicy. By wziąć w nich udział, należy zarejestrować się elektronicznie na stronie www.gdansk.pl/urzad/rewitalizacja lub https://warsztatyrewitalizacyjne.ankieta.biz/.
Terminy warsztatów dla poszczególnych dzielnic:
- dla obszaru Biskupia Górka
4 czerwca w godz. 10:00-15:00
- dla obszaru Oruni
11 czerwca w godz. 10:00-15:00
- dla obszaru Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście
18 czerwca w godz. 10:00-15:00

Spacery, punkty konsultacyjne oraz warsztaty przeznaczone dla pozostałych obszarów wskazanych jako obszary rewitalizacji, odbędą się w późniejszym terminie, po podjęciu uchwały w sprawie rewitalizacji przez gdańskich Radnych.

Rewitalizacja w strukturach BRG
Przypomnijmy, że od 1 maja Referat Rewitalizacji znajdzie się w strukturach Biura Rozwoju Gdańska – taką decyzję podjęli Radni Miasta Gdańska podczas marcowej sesji. Dotychczas Referat znajdował się w Wydziale Urbanistyki i Architektury. Przekazanie Biuru Rozwoju Gdańska nowych zadań (przygotowania, koordynowania i tworzenia warunków do prowadzenia rewitalizacji) jest efektem wejścia w życie 18 listopada 2015 ustawy o rewitalizacji, w której określone zostały zasady oraz tryb przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji. Proces rewitalizacji jest powiązany z kształtowaniem i prowadzeniem polityki przestrzennej na terenie miasta.

Materiały do pobrania:
Ulotka obszaru Biskupia Górka. (3.89 MB)
Ultoka obszaru Dolne Miasto. (3.92 MB)
Ulotka obszaru Orunia. (3.87 MB)

Więcej informacji na temat rewitalizacji:
https://www.gdansk.pl/urzad/rewitalizacja

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze