Kamienica Rycerska 10 - perełka XVII-wiecznej gdańskiej architektury, która jako jedna z nielicznych w Gdańsku przetrwała II wojnę światową zostanie odrestaurowana. Powstaną w niej biura, a część pomieszczeń pełnić będzie funkcje kulturalne z miejscem na galerie, wystawy, czy odczyty.
Do 2010 roku kamienica pełniła funkcję mieszkaniową. W 2015 roku rozpocznie się jej restauracja. Inwestorem będzie spółka Gdańskie Inwestycje Wodociągowo-Kanalizacyjne. Powstał już projekt renowacji, pozyskano pozwolenia na budowę oraz niezbędne uzgodnienia.
- Prace projektowe, zrealizowane przez firmę Architekci Gzowski & Gzowski z siedzibą w Gdańsku, zostały poprzedzone badaniami konserwatorskimi i architektonicznymi – zapewnia Jacek Skarbek, prezes GIWK.
- W ciągu 3 lat ta część Gdańska zyska nowe oblicze – zaznacza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Zostanie zrewitalizowana kamienica przy Rycerskiej, powstanie kładka na Ołowiankę, zostanie wybudowane Muzeum II Wojny św., a już dziś możemy się cieszyć z nowej drogi (Nowej Wałowej), która stanowi alternatywny dojazd do ECS.
Przetarg na restaurację kamienicy zostanie ogłoszony we wrześniu 2014 roku, a po restauracji, w 2016 roku, kamienica ma oferować nowe funkcje.
- W 2010 roku zleciliśmy analizę funkcjonalną nieruchomości. W wyniku tej analizy zdecydowano się na funkcję mieszaną budynku tj. biurową z komponentem z kręgu kultury (galerie, wystawy, odczyty, koncerty, prelekcje, wernisaże itp.), dostępnym dla mieszkańców Gdańska i turystów – zdradza Jacek Skarbek. - Proces komercjalizacji kamienicy przewidywany jest na lata 2015/2016.
Do dyspozycji przyszłych najemców przekazanych zostanie 7 biur o powierzchni od 25 m² do 63 m² z możliwością wynajmowania sali konferencyjnej o powierzchni 45 m², znajdującej się w piwnicy obiektu.
HISTORIA KAMIENICY
Kamienica Rycerska 10 zlokalizowana jest w rejonie ulic Czopowej i Dylinki w Gdańsku. Powstała na obszarze dawnego wczesnośredniowiecznego grodu gdańskiego, a potem zamku krzyżackiego. Jako perełka XVIII wiecznej gdańskiej architektury kamienica stanowi obiekt unikatowy. Historia domu i pozostałych, sąsiednich nieruchomości sięga co najmniej lat siedemdziesiątych XVII. Kamienica oraz sąsiednie budynki, w tym słodownia przy ulicy Czopowej, stanowiły kompleks browaru założonego w XVII wieku. Niepowtarzalny klimat kamienicy stwarzają: osiemnastowieczna klatka schodowa z polichromowanymi tralkami, dekoracja sztukatorska stropu sieni i ścian sąsiadującej z nią izby, jak również kilka par drzwi pochodzących z pierwszych lat XIX w. oraz dekoracja malarska ścian niektórych pomieszczeń. Kamienica, jako jedna z niewielu, nie uległa zniszczeniom w trakcie II wojny światowej. Po wojnie, budynek przy ul. Rycerskiej 10 do 2010 roku pełnił funkcję mieszkalną.
Do 2010 roku obiekt pełnił funkcje mieszkalne. Wykwaterowano stamtąd 5 rodzin, które uzyskały lokale zamienne, a 2 rodziny przekwaterowano do lokali socjalnych.
Szczegółowe informacje na temat kamienicy oraz najważniejsze informacje dla potencjalnych najemców znajdują się na stronie internetowej www.rycerska10.pl.