Mija rok od śmierci Pawła Huellego. W środę przyjdź do św. Jana, uczcić pamięć pisarza
Rok 1945 oznaczał przełom w dziejach Gdańska. Zniszczone miasto stało się polskie, a niemieckich mieszkańców zastąpili osadnicy i przesiedleńcy z różnych stron kraju. Portowy ośrodek wabił możliwością awansu, nieosiągalną w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Wyrwani z rodzinnych stron migranci różniący się kulturą i dziedzictwem materialnym, osiedli nad Motławą, by razem z ludnością miejscową tworzyć nowe społeczeństwo.
Dr Sylwia Bykowska, autorka książki „Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960”, opisuje etapy jego powstawania w pierwszym powojennym piętnastoleciu: od rozpadu społeczności Wolnego Miasta Gdańska przez kierunki napływu i genealogię nowych mieszkańców aż po złożone procesy integracyjne.
Premiera publikacji odbędzie się we wtorek, 26 listopada, o godzinie 17.00, w Domu Uphagena (ul. Długa 12). Wstęp wolny. Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu publikacji w promocyjnej cenie 50 złotych.
O autorce:
Dr Sylwia Bykowska – adiunkt w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Badaczka historii społecznej Gdańska i Pomorza w XX wieku, wśród jej zainteresowań badawczych znajdują się m.in.: dzieje miast Pomorza, pamięć historyczna, procesy społeczno-demograficzne na Ziemiach Zachodnich i Północnych, a także historia samorządu lokalnego. Autorka prac z dziejów powojennej Polski m.in. monografii poświęconej „Rehabilitacji i weryfikacji narodowościowej w województwie gdańskim ludności polskiej po II wojnie światowej” (2012); w tłumaczeniu angielskim: „The Rehabilitation and Ethnic Vetting of the Polish Population in the Voivodship of Gdańsk after World War II” (2020).
Narodowe Muzeum Morskie. Wkrótce zobaczymy odnaleziony obraz Mokwy “Bitwa pod Oliwą”