
Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, ukończyła studia administracyjne na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2010 r. zdała egzamin sędziowski oraz uzyskała wpis na listę radców prawnych. Ukończyła też studia podyplomowe z zakresu doradztwa podatkowego w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Jest radcą prawnym z 20-letnim stażem w stosowaniu prawa administracyjnego i gospodarczego
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Z Gdańska do stolicy
Podczas konferencji w ECS odbyły się trzy debaty z udziałem ekspertów i specjalistów: "Prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom", "Raportowanie niefinansowe i jego wpływ na konkurencyjność sektora MŚP" oraz "Zmiany kodeksu pracy - rozwój czy likwidacja "szarej strefy"?".
Na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska została powołana 25 czerwca 2024 r. Ma bogate doświadczenie w kontaktach z przedstawicielami biznesu. W latach 2019-2024 pełniła bowiem funkcję Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Gdańsku. Do jej obowiązków należał dialog i współpraca z organizacjami pracodawców i otoczenia biznesu. Z sukcesem prowadziła liczne interwencje w obronie praw przedsiębiorców.

Podczas konferencji w ECS, zorganizowanej przez Biuro Rzecznika MŚP, odbyły się trzy specjalistyczne panele dyskusyjne
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
- Są miejsca mające w sobie energię, która nie gaśnie mimo upływu lat. Takim miejscem jest Gdańsk, świadek wydarzeń, które zmieniły bieg historii i jednocześnie przestrzeń, gdzie teraźniejszość łączy się z przyszłością w sposób wyjątkowy. To miasto uczy nas, że siła tkwi w solidarności, odwadze do działania i umiejętności patrzenia w przyszłość z nadzieją mimo wielu wyzwań - powiedziała w auli ECS Agnieszka Majewska.
Podkreśliła, że Gdańsk jest miastem bliskim jej sercu. - To tutaj sześć lat temu zbudowałam od podstaw oddział terenowy Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To tutaj nauczyłam się, jak wygląda codzienność polskich przedsiębiorców, ich wyzwania, ale też siła i determinacja - zaznaczyła, dziękując wszystkim, którzy wspierali ją w tej misji.
Co chce osiągnąć Rzecznik MŚP?
Agnieszka Majewska ma jednocześnie świadomość, że nowe obowiązki wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. - To kredyt zaufania, którym zostałam obdarzona przez środowisko przedsiębiorców i samorządowców, zwłaszcza tutaj, w regionie pomorskim - dodała.
Czytaj także: GIWK pracuje dla gdańszczan od 20 lat. Rozmowa z prezesem Jackiem Skarbkiem, zdjęcia z gali
- Moim celem na najbliższe sześć lat jest podnoszenie standardów w zakresie obsługi przedsiębiorców. Rozumiem przez to tworzenie stabilnych i przyjaznych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, które pozwolą firmom z sektora MŚP swobodnie wzrastać - zapowiedziała Rzecznik MŚP.

Od lewej: Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Krzysztof Paszyk - minister rozwoju i technologii
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Dodała, że zamierza również wzmocnić wydział legislacyjny tak, aby głos "Rzecznika MŚP był bardziej słyszalny". - W tym celu podjęłam już współpracę z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Pracuję również nad uproszczeniem przepisów prawnych, oraz eliminacją barier biurokratycznych, by przedsiębiorcy mogli wyłącznie skupić się na rozwoju swoich firm - wytłumaczyła.
- Docelowo będę się również starać o zmianę ustawy o Rzeczniku MŚP w zakresie możliwości składania projektów ustaw, a nie tylko ich opiniowania tak, jak jest to obecnie. Dzięki temu stanowisko rzecznika jako reprezentanta sektora MŚP będzie bardziej efektywne, czego oczekują sami przedsiębiorcy - zapowiedziała Agnieszka Majewska.
Czytaj także: Jak będzie wyglądać Centrum Południe? Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję
Zaznaczyła, że nowym obszarem działalności biura Rzecznika MŚP zamierza uczynić mediacje. - Chciałabym, aby wyróżnikiem moich działań był stały dialog z przedsiębiorcami. W tym celu w biurze Rzecznika, obok Rady Przedsiębiorców i Rady Naukowej, powołałam jeszcze jedno ciało doradcze: Radę Gospodarczą - poinformowała.
Pomysły ministerstwa na rozwój firm
Wśród uczestników spotkania pomorskich przedsiębiorców w ECS był Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.
- Nawiązując do tytułu naszej konferencji przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian nie powinni być sami i pozostawieni samym sobie. Dlaczego? Dlatego, że Polska w ostatnich kilkunastu latach okazała się odporna na wszystkie dotykają Europę kryzysy gospodarcze. Zawdzięczamy to właśnie małym i średnim przedsiębiorstwom. Z kolei ostatnie lata pokazały, że przedsiębiorców w Polsce z poziomu władz publicznych nie traktuje się do końca po partnersku i patrzy się na nich w sposób podejrzliwy - ocenił Krzysztof Paszyk.

O planach rządu względem przedsiębiorców opowiadał Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii. Polityk jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Minister rozwoju i technologii zapowiedział, że trwają prace nad zmianą prawa gospodarczego i administracyjnego, która ma ułatwić codzienne życie przedsiębiorcom. Konsultowana ze środowiskiem biznesu nowelizacja proponuje 50 zmian dla przedsiębiorców. Cały pakiet deregulacyjny został podzielony hasłowo na trzy filary: łatwiejsze kroki w biznesie, ułatwienia dla przedsiębiorców już prowadzących działalność gospodarczą oraz prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom.
Czytaj także: Teren dawnej Stoczni Cesarskiej przejdzie metamorfozę. Jakie są zamierzenia inwestora?
Krzysztof Paszyk dodał, że kierowane przez niego ministerstwo pracuje również nad nowym modelem funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych. W Polsce jest ich dziś 14. Jedną z prężniej działających jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, obejmująca swoim obszarem województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i wielkopolskie. Ma swoją siedzibę w Gdańsku, przy ul. Trzy Lipy 3.
PIP chce więcej prewencji i edukacji
Z kolei Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, wyjaśnił, że kierowany przez niego urząd, zmienia priorytety swojej działalności.
- Nie chcemy już więcej kojarzyć się z inspektorem pracy, który karze nawet za najdrobniejsze przewinienie. Chcemy kojarzyć się z instytucją, która jest przyjazna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W następnych latach Państwowa Inspekcja Pracy będzie kłaść zdecydowanie większy nacisk na działania prewencyjne, promocyjne i edukacyjne. Mamy nadzieję, że dzięki temu prawo pracy będzie lepiej przestrzegane - zapowiedział Marcin Stanecki.

Marcin Stanecki Państwową Inspekcją Pracy kieruje od połowy czerwca 2024 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Europejskiego UŁ. Posiada też kwalifikacje specjalisty BHP oraz pedagogiczne
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Zastrzegł jednak, że nie będzie to oznaczać braku funkcji kontrolnych i reakcji PIP na różnego rodzaju patologie występujące w zakładach pracy. - O to wnioskują nierzadko sami pracodawcy wskazując inne podmioty, które nie przestrzegają prawa pracy. A wszystko po to, aby zachować zasadę uczciwej konkurencji - dodał Główny Inspektor Pracy.
Ile firm działa w Gdańsku?
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, życzyła Agnieszce Majewskiej samych sukcesów na nowym, odpowiedzialnym stanowisku.
Czytaj także: Ustawa metropolitalna dla Pomorza - kiedy (nareszcie) przyjmie ją parlament?
- Z punktu widzenia Gdańska sama zastanawiam się nad pewnymi danymi. W naszym mieście, porównując lata 2022 i 2023 zanotowaliśmy wzrost zarejestrowanych podmiotów gospodarczych o 5 procent. Natomiast, co bardzo ważne: wśród 96 tysięcy podmiotów gospodarczych 95 900 to są małe i średnie przedsiębiorstwa. A niemal 93,5 tysiąca to mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające maksymalnie do 9 osób. To stawia pytanie. Na ile jest to “uciekanie” przed kodeksem pracy w samozatrudnienie? - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Powodzenia na nowym stanowisku w Warszawie w Biurze Rzecznika MŚP życzyła Agnieszce Majewskiej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Prezydent miasta wyraziła też nadzieję, że impulsem rozwojowym dla lokalnych przedsiębiorców będzie planowane utworzenie Metropolii Gdańsk - Gdynia - Sopot.
Właściwy człowiek na właściwym miejscu
- Daliśmy do pracy w Warszawie wyjątkowo kompetentną osobę, która z całą pewnością będzie znakomitą propagatorką interesów małych i średnich przedsiębiorstw - mówił, zachwalając dorobek i umiejętności Agnieszki Majewskiej, marszałek pomorski Mieczysław Struk.
Samorządowiec dodał, że w Pomorskiem w obszarze MŚP zarejestrowanych jest 330 tysięcy podmiotów.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONFERENCJI RZECZNIKA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W GDAŃSKU:
Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, podkreśliła, że nasz region jest zbudowany na przedsiębiorczości.
- Poczynając od tradycyjnych stoczni, przemysłu morskiego, przez sektor turystyki, aż po innowacyjne start-upy technologiczne, które coraz częściej wybierają Gdańsk i okolice jako miejsce swojej działalności. Do dynamicznego rozwoju potrzebna jest stabilna i konsekwentna praca struktur państwa. Z trudem odblokowane po kilku straconych latach środki z Krajowego Programu Odbudowy trafiają wreszcie do przedsiębiorców, stając się kołem zamachowym dla gospodarki. Ale to nie wszystko. Na liście zmian poprawiających sytuację polskich firm są chociażby wakacje składkowe oraz obniżenie w 2025 r. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - mówiła wojewoda pomorska.
Jakie firmy są objęte ochroną Rzecznika MŚP?
Działający w Polsce od marca 2018 r. Rzecznik MŚP reprezentuje interesy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zgodnie z definicją Unii Europejskiej spełniają następujące kryteria:
- mikroprzedsiębiorstwa: zatrudniają mniej niż 10 osób i mają roczny obrót nieprzekraczający 2 mln euro
- małe przedsiębiorstwa: zatrudniają od 10 do 49 osób i osiągają roczny obrót do 10 mln euro
- średnie przedsiębiorstwa: zatrudniają od 50 do 249 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 50 mln euro