PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczestnicy debaty „Miasto przyjazne”

Uczestnicy debaty „Miasto przyjazne”
GDAŃSKIE DEBATY MIEJSKIE
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

M_Chabior2

Monika Chabior

Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rozwoju społecznego i Równego traktowania, socjolożka, działaczka społeczna. W swoim zakresie obowiązków zarządza gdańską oświatą, pomocą społeczną, współpracą z organizacjami pozarządowymi oraz wsparciem innowacji społecznych, jak również koordynuje wdrożenie polityk horyzontalnych: „Gdańskiego Modelu na rzecz równego traktowania”, „Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów”.

Związana z Europejskim Centrum Solidarności, obecnie jako członkini Kolegium ECS, a w przeszłości jako współinicjatorka licznych projektów, np. „Solidarność Codziennie” (dla lokalnych społeczników), „Solidarity here&now” (dla europejskich wolontariuszy na rzecz uchodźców) oraz członkini zespołów realizujących projekty międzynarodowe np. „Europe Lab Conference” (dla młodych liderów społecznych z Rosji i UE) czy „Culture for Local Developement” (dla działaczy kultury z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Armenii). Zaangażowana we wsparcie innowacji społecznych, m.in. współpracując z gdańskim urzędem miasta w ramach sieci europejskich miast URBACT („Change in social design od public services” oraz „Boostinno! Boosting social innovation”) oraz w gdyńskim UrbanLab. Ważnym etapem jej życia zawodowego było zaangażowanie w rozwój sportu powszechnego, czym zajmowała się jako koordynatorka Polskiego Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 zatrudniona w Spółce PL.2012 oraz prezeska Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach której uruchomiła ogólnopolski program „Nasz Orlik”.

Aktywna działaczka społeczna na rzecz praw człowieka, włączenia społecznego oraz emancypacji grup zagrożonych wykluczeniem. Działała w Amnesty International, a także licznych stowarzyszeniach Pomorza, działających zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich, wspierając kobiety, osoby starsze, imigrantów i reemigrantów oraz klientów pomocy społecznej. W latach 2018-2020 była przewodniczącą Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych.


 

Małgorzata Dymnicka2

dr hab. Małgorzata Dymnicka, prof. PG

Socjolog miasta w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury PG. Zajmuje się przestrzenią miasta w aspekcie społecznym, kulturowym i środowiskowym. Autorka lub współautorka kilkudziesięciu artykułów opublikowanych m.in. w Przeglądzie Socjologicznym, Studiach Socjologicznych, Folia Sociologica, Miscelanema Anthropologica et Sociologica, Studia Regionalne i Lokalne, współredaktorka książki Tożsamość miejsca i ludzi. Gdańszczanie i ich miasto w perspektywie historyczno-socjologicznej (ze Zbigniewem Opackim; Oficyna Naukowa, Warszawa 2003), Współczesne miasta. Szkice socjologiczne (z Andrzejem Majerem, WUŁ, 2009). W ostatnich latach opublikowała Przestrzeń publiczna a przemiany miasta (Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2013), a wspólnie z Krzysztofem Bierwiaczonkiem, Katarzyną Kajdanek i Tomaszem Nawrockim Miasto. Przestrzeń. Tożsamość. Studium trzech miast: Gdańsk-Gliwice-Wrocław (Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2017). Jest członkiem PTS, kierownikiem Studiów Doktoran

ckich na Wydziale Architektury, członkiem Rady Szkoły Doktorskiej, Rady Kultury Gdańskiej i Komitetu Redakcyjnego Muzeum Miasta Gdyni.


 

Marek Wysocki2

dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. PG

Pracownik naukowy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, uznany ekspert z zakresu projektowania uniwersalnego oraz wdrażania w Polsce strategii miast przyjaznych wszystkim. Inicjator powołania na Politechnice Gdańskiej Centrum Projektowania Uniwersalnego, pierwszego w Polsce centrum doskonałości i instytucji B+R, wspierającej rozwój technologii kompensacyjnych i standardów dostępności w zakresie projektowania obiektów, przestrzeni, produktów zgodnych z koncepcją projektowania uniwersalnego. Z upoważnienia Rektora PG jeden z pierwszych sygnatariuszy Porozumienia na rzecz dostępności dla programu rządowego Dostępność Plus.

Autor wielu artykułów z tematyki „Projektowania uniwersalnego” oraz ekologii i zrównoważonego rozwoju. Audytor w zakresie dostępności obiektów i przestrzeni publicznych, w swoim dorobku ma ponad tysiąc ekspertyz i audytów dostępności. Autor standardów dostępności opartych na zasadach projektowania uniwersalnego, które wdrażane są w polskich miastach. Od lat prowadzi szkolenia dla pracowników administracji rządowej i samorządowej, przedstawicieli sądów, środowiska prawników i uczelni wyższych. Jest głównym ekspertem ds. dostępności w projekcie OWDA (Ośrodek Wsparcia Dostępnej Architektury) skierowanym do podmiotów sektora publicznego. Współtwórca założeń do Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i członek Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (od 2019), członek Rady Programowej Kongresu Osób z Niepełnosprawnością, a od 2020 roku Pełnomocnik Rektora Politechniki Gdańskiej ds. Dostępności.

Za swoją działalność był nagradzany: tytułem Lider Dostępności w kategorii architekt/urbanista (2018) i nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. dr. M. Lisa za działalność na rzecz praw osób z niepełnosprawnością (2017) oraz nagrodą Gdynia bez barier za bezkompromisowe wdrażanie PU (2013).


 

Tomasz Budziszewski2

Tomasz Budziszewski

Kierownik Zespołu Analiz Transportowych w Biurze Rozwoju Gdańska. Specjalista w zakresie analiz ruchu, modelowania i prognozowania podróży, badań zachowań transportowych. Autor i współautor wielu strategicznych opracowań planistycznych z zakresie transportu m.in.: Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Gdańska, Studium programowo-przestrzenne przedłużenia linii kolejowej przez dzielnicę Gdańsk Południe – tzw. PKM Południe, Kierunki rozwoju układu linii tramwajowych i pasów autobusowych w Gdańsku na lata 2021-2027. W swojej karierze zajmował się m.in. kompleksowymi badaniami ruchu dla Gdańska w 2009, 2016 i 2022 roku, Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot w 2014 roku, koordynacją prac nad Strategią Transportu i Mobilności OMGGS, współpracą nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdańska 2030.


 

Grzegorz_krajewski2

Grzegorz Krajewski

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Pieszych. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Oceanografii i Geografii) oraz Politechniki Gdańskiej (Wydział Architektury). Project manager z certyfikatem PRINCE2. Przez pierwszą dekadę kariery zawodowej związany z Biurem Informatyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku, gdzie zajmował się wdrażaniem systemu informacji przestrzennej (GIS). Drugą dekadę spędził w Referacie Mobilności Aktywnej UM w Gdańsku, gdzie realizował projekty, dofinansowane z programów UE, mające na celu popularyzację zrównoważonej mobilności miejskiej, przede wszystkim chodzenie pieszo i jazdę na rowerze. Koordynator takich projektów jak: Central Meetbike, Switch, BRS Electric, Rowerowy Maj oraz koordynator Kongresu Mobilności Aktywnej w latach 2017-19. Współautor poprzedniej i aktualnej strategii Miasta Gdańska, w tym programów operacyjnych Mobilny Gdańsk (2012-2015) oraz Mobilność i Transport (2015-), a także innych dokumentów i wytycznych w dziedzinie rozwoju mobilności. Od grudnia 2021 pełni funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Gdańska ds. Pieszych. Do jego zadań należy koordynowanie, inicjowanie i inspirowanie działań urzędu i jednostek miejskich, zmierzających do wzmocnienia pozycji Gdańska jako miasta przyjaznego pieszym, w tym opiniowanie dokumentacji projektów infrastrukturalnych. Na co dzień porusza się po Gdańsku pieszo i rowerem, z rzadka kierowca i użytkownik komunikacji publicznej.

 

Więcej o debacie >>