dr hab. inż. arch. Karolina A. Krośnicka
Jest profesorem w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół teorii dynamiki miast, relacji przestrzennych miedzy portem a miastem, planowaniu obszarów portowych i po-portowych i zintegrowanym zarządzaniu strefą. Przez wiele lat pracowała w Katedrze Transportu i Logistyki na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, gdzie zajmowała się głównie zagadnieniami związanymi z planowaniem i eksploatacją terminali portowych. Jej ostatnia książka poświęcona jest konsekwencjom przestrzennym funkcjonowania portowych terminali kontenerowych dla miasta, regionu i kraju.
Przez dwie kadencje (2012-2018) była prezesem, a obecnie jest członkinią zarządu gdańskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jest członkinią Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk PAN, Sekcja Urbanistyki (od 2020), International Society of City and Regional Planners oraz World Institute for Engineering and Technology Education (WIETE). Współpracuje jako konsultant i ekspert z firmami gospodarki morskiej oraz z władzami samorządów lokalnych (przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Urbanistyki i Architektury Województwa Pomorskiego (od 2020), przewodnicząca Miejskiej Komisji Urbanistyki i Architektury miasta Gdynia (od 2020), członkini Miejskiej Komisji Urbanistyki i Architektury miasta Gdańska (od 2015), członkini Komitetu Rewitalizacji w Gdyni (2018-2021).
dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek
Urbanistka i Architektka, profesor Politechniki Gdańskiej. Specjalistka w zakresie architektonicznego projektowania światłem. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i na Politechnice Warszawskiej, stypendystka Fullbright Scholar na Massachusetts Institute of Technology oraz fundacji DAAD na Stuttgart Universitat. Będąc jeszcze studentką III roku zorganizowała Pierwsze Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury – OSSA 1997. Od 2010 prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe nad oświetleniem struktur urbanistycznych i transformacji energetycznej miast, a także nad suburbanizacją w kontekście rozwoju przedsiębiorczości. Członkini krajowych i międzynarodowych zespołów badawczych, m.in. CIE-JTC18: Lighting Education czy zespołu przy KPZK PAN. Od 2017 roku kieruje zespołem badawczym „Light and Energy” na Politechnice Gdańskiej. Autorka licznych monografii („Gniazda przedsiębiorczości w polskim modelu miasta krawędziowego” – nagroda Ministra Rozwoju i Technologii 2021 r.; „Światła Miasta”, „Od pragmatyzmu do masowej indywidualizacji w kształtowaniu form oświetlenia miasta”), a także licznych publikacji w czasopismach naukowych. Doświadczony projektant z porftoflio ponad 20 projektów oświetlenia i iluminacji przestrzeni publicznych i budynków. W pracy zawodowej łączy sztukę tworzenia przestrzeni miejskiej oraz projektowania oświetlenia i iluminacji.
dr hab. inż. arch. Michał Stangel
Urbanista, profesor Politechniki Śląskiej w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury. Zajmuje się konkretyzacją idei zrównoważonego rozwoju miast w projektowaniu urbanistycznym, w tym w rewitalizacji, kształtowaniu wielofunkcyjnych obszarów zabudowy i przestrzeni publicznych. Stypendysta Fundacji Bauhaus-Dessau oraz Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology. Główny projektant kilkudziesięciu opracowań urbanistycznych, m.in. nagrodzonego nagrodą Ministra Infrastruktury i Budownictwa planu miejscowego Nowego Centrum Tczewa na terenie powojskowym, koncepcji w ramach modelowej rewitalizacji w Rybniku i pilotażowej rewitalizacji w Wałbrzychu, założeń przestrzennych gdyńskiego Infoboxu. Laureat trzydziestu konkursów urbanistycznych (m.in. I miejsce w międzynarodowym konkursie Kraków – Nowa Huta Przyszłości). Ekspert Fundacji Sendzimira w projekcie Wspólna Przestrzeń – partycypacyjne planowanie przestrzenne w gminach; członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Autor trzech książek: „Kształtowanie współczesnych obszarów miejskich w kontekście zrównoważonego rozwoju”, „Odnowa miast w społeczeństwie informacyjnym: technologie informacyjne i komunikacyjne w procesach rewitalizacji” i „Airport City. Strefa okołolotniskowa jako zagadnienie urbanistyczne”.
dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska
Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości. Specjalizuje się w problematyce zarządzania inwestycjami w mieście z perspektywy uwarunkowań, organizacji, finansowania oraz oceny efektywności; autorka koncepcji fundamentalnej siły miasta. Od 2002 roku zawodowo związana z Uniwersytetem Gdańskim, aktualnie piastuje stanowisko profesora uczelni oraz kierownika Katedry Inwestycji i Nieruchomości na Wydziale Zarządzania. Absolwentka kierunku Finanse i Bankowość, stypendystka Fundacji Batorego, wykładowca gościnny na zagranicznych uczelniach w Finlandii, Niemczech i Chinach; autorka i recenzentka licznych publikacji naukowych; ekspert ds. oceny ekonomiczno-finansowej wykonalności projektów inwestycyjnych, autorka analiz rynkowych i eksperckich.