PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczestnicy debaty „Miasto produktywne”

Uczestnicy debaty „Miasto produktywne”
GDAŃSKIE DEBATY MIEJSKIE
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Karolina Krosnicka

dr hab. inż. arch. Karolina A. Krośnicka

Jest profesorem w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół teorii dynamiki miast, relacji przestrzennych miedzy portem a miastem, planowaniu obszarów portowych i po-portowych i zintegrowanym zarządzaniu strefą. Przez wiele lat pracowała w Katedrze Transportu i Logistyki na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, gdzie zajmowała się głównie zagadnieniami związanymi z planowaniem i eksploatacją terminali portowych. Jej ostatnia książka poświęcona jest konsekwencjom przestrzennym funkcjonowania portowych terminali kontenerowych dla miasta, regionu i kraju.

Przez dwie kadencje (2012-2018) była prezesem, a obecnie jest członkinią zarządu gdańskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jest członkinią Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk PAN, Sekcja Urbanistyki (od 2020), International Society of City and Regional Planners oraz World Institute for Engineering and Technology Education (WIETE). Współpracuje jako konsultant i ekspert z firmami gospodarki morskiej oraz z władzami samorządów lokalnych (przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Urbanistyki i Architektury Województwa Pomorskiego (od 2020), przewodnicząca Miejskiej Komisji Urbanistyki i Architektury miasta Gdynia (od 2020), członkini Miejskiej Komisji Urbanistyki i Architektury miasta Gdańska (od 2015), członkini Komitetu Rewitalizacji w Gdyni (2018-2021).


 

Justyna Martyniuk.JPG

dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek

Urbanistka i Architektka, profesor Politechniki Gdańskiej. Specjalistka w zakresie architektonicznego projektowania światłem. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i na Politechnice Warszawskiej, stypendystka Fullbright Scholar na Massachusetts Institute of Technology oraz fundacji DAAD na Stuttgart Universitat. Będąc jeszcze studentką III roku zorganizowała Pierwsze Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury – OSSA 1997. Od 2010 prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe nad oświetleniem struktur urbanistycznych i transformacji energetycznej miast, a także nad suburbanizacją w kontekście rozwoju przedsiębiorczości. Członkini krajowych i międzynarodowych zespołów badawczych, m.in. CIE-JTC18: Lighting Education czy zespołu przy KPZK PAN. Od 2017 roku kieruje zespołem badawczym „Light and Energy” na Politechnice Gdańskiej. Autorka licznych monografii („Gniazda przedsiębiorczości w polskim modelu miasta krawędziowego” – nagroda Ministra Rozwoju i Technologii 2021 r.;  „Światła Miasta”, „Od pragmatyzmu do masowej indywidualizacji w kształtowaniu form oświetlenia miasta”), a także licznych publikacji w czasopismach naukowych. Doświadczony projektant z porftoflio ponad 20 projektów oświetlenia i iluminacji przestrzeni publicznych i budynków. W pracy zawodowej łączy sztukę tworzenia przestrzeni miejskiej oraz projektowania oświetlenia i iluminacji.


 

Michał Stangel 40lecie wydzialu architektury

dr hab. inż. arch. Michał Stangel

Urbanista, profesor Politechniki Śląskiej w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury. Zajmuje się konkretyzacją idei zrównoważonego rozwoju miast w projektowaniu urbanistycznym, w tym w rewitalizacji, kształtowaniu wielofunkcyjnych obszarów zabudowy i przestrzeni publicznych. Stypendysta Fundacji Bauhaus-Dessau oraz Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology. Główny projektant kilkudziesięciu opracowań urbanistycznych, m.in. nagrodzonego nagrodą Ministra Infrastruktury i Budownictwa planu miejscowego Nowego Centrum Tczewa na terenie powojskowym, koncepcji w ramach modelowej rewitalizacji w Rybniku i pilotażowej rewitalizacji w Wałbrzychu, założeń przestrzennych gdyńskiego Infoboxu. Laureat trzydziestu konkursów urbanistycznych (m.in. I miejsce w międzynarodowym konkursie Kraków – Nowa Huta Przyszłości). Ekspert Fundacji Sendzimira w projekcie Wspólna Przestrzeń – partycypacyjne planowanie przestrzenne w gminach; członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Autor trzech książek: „Kształtowanie współczesnych obszarów miejskich w kontekście zrównoważonego rozwoju”, „Odnowa miast w społeczeństwie informacyjnym: technologie informacyjne i komunikacyjne w procesach rewitalizacji” i „Airport City. Strefa okołolotniskowa jako zagadnienie urbanistyczne”.


 

AnnWojFil 2022 foto formal

dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska

Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości. Specjalizuje się w problematyce zarządzania inwestycjami w mieście z perspektywy uwarunkowań, organizacji, finansowania oraz oceny efektywności; autorka koncepcji fundamentalnej siły miasta. Od 2002 roku zawodowo związana z Uniwersytetem Gdańskim, aktualnie piastuje stanowisko profesora uczelni oraz kierownika Katedry Inwestycji i Nieruchomości na Wydziale Zarządzania. Absolwentka kierunku Finanse i Bankowość, stypendystka Fundacji Batorego, wykładowca gościnny na zagranicznych uczelniach w Finlandii, Niemczech i Chinach; autorka i recenzentka licznych publikacji naukowych; ekspert ds. oceny ekonomiczno-finansowej wykonalności projektów inwestycyjnych, autorka analiz rynkowych i eksperckich.

 

 

Więcej o debacie >>