PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Prelegenci seminarium „Zieleń i woda. Projekty dla Gdańska”

Prelegenci seminarium „Zieleń i woda. Projekty dla Gdańska”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 

 


 
Anna Bać

prof. Anna Bać

Architektka i profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zajmuje się zrównoważoną i energoaktywną architekturą mieszkaniową i usługową. Współprowadzi pracownię grupa_Synergia. Jest autorką i współautorką ponad 50 ‘zrównoważonych’ projektów architektonicznych wykonanych w zintegrowanym procesie projektowym. Prowadzi badania jakościowe m.in. pod kątem oddziaływania architektury na człowieka i środowisko. Zajmuje się doradztwem w zakresie zrównoważoności przedsięwzięć i inwestycji. Działa na rzecz błękitno-zielonej infrastruktury i zapobieganiu efektom miejskich wysp ciepła. Prace studenckie wykonane pod jej kierunkiem zdobyły ponad 40 nagród w tzw. zielonych konkursach architektonicznych.

Jest autorką i współautorką blisko 90 publikacji naukowych oraz autorką książki pt. Zrównoważenie w architekturze. Od idei do realizacji na tle dokonań kanadyjskich, a także redaktorką dwóch tomów pt. Architektura energoaktywna i współredaktorką monografii pt. Kierunki rozwoju budownictwa energooszczędnego w na Dolnym Śląsku.

Była kierowniczką naukową 12 projektów badawczych i uczestniczką projektów międzynarodowych, m.in. International Sustainable Engineering Practices i Train4Sustain Competence Quality Standard. Jest członkinią m.in. Grupy ds. Rozwoju Zrównoważonego przy ZG SARP, działa w Komitecie Architektury i Urbanistyki PAN i w Radzie Naukowej Centrum Rozwoju Zrównoważonego i Ochrony Klimatu PWr oraz w PLGBC, SARP i IARP, jest współzałożycielką Centrum Naukowego Zrównoważonego Kształtowania Środowiska Zbudowanego na PWr.

Praktykuje prosty i małoenergożerny styl życia, weganka, tańczy 5Rytmów, ma 2 psy i 3 koty.



EDT

Edyta Damszel-Turek

Od 2015 roku dyrektor Biura Rozwoju Gdańska; ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej oraz podyplomowe Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej „Projektowanie Przestrzeni i Zarządzanie”. W Biurze Rozwoju Gdańska pracuje od ponad 20 lat: najpierw jako asystent, potem jako główny projektant – autor wielu planów miejscowych. Przez osiem lat pełniła funkcję kierownika zespołów urbanistycznych: Port, Wrzeszcz. Obowiązki kierowania zespołami urbanistów łączyła ze sprawowaniem funkcji wiodącego projektanta zespołu zajmującego się regulacjami estetyki miasta w ramach studium „Koncepcji Regulacji Estetyki Miasta”.

Jest generalnym projektantem Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska z 2018 roku. Współpracuje z zespołem ds. Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus, jako koordynator jednego z Programów Operacyjnych – Przestrzeń Publiczna. Jest także członkiem Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Marszałku Województwa Pomorskiego.



KD

Karol Drobniewski

 
Urbanista. Absolwent Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechnice Gdańskiej i Architektury Przestrzeni Kulturowych na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Związany z firmą A2P2 architecture&planning, gdzie zajmuje się projektami z zakresu masterplanów i przestrzeni publicznych. Asystent naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania urbanistycznego na kierunku Gospodarka Przestrzenna. Laureat nagród w konkursach urbanistycznych dotyczących transformacji miast i przestrzeni miejskich. Pracował nad projektami z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury takimi jak Studium Rewaloryzacji Zachodniego Frontu Śródmieścia Gdańska, czy Zielony Plac Dąbrowskiego w Łodzi. 

 


 

Aleksandra Dulkiewicz

Aleksandra Dulkiewicz

Polska samorządowiec i prawniczka. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim i Paris Lodron University w Salzburgu. Zaczęła od zdobywania szlifów u boku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jako jego asystentka. Uczestniczyła w przygotowaniach Gdańska do UEFA EURO 2012™. Brała udział w powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności.
W marcu 2017 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powierzył jej stanowisko swojego zastępcy ds. polityki gospodarczej. Podczas wyborów samorządowych w 2018 r. była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza „Wszystko dla Gdańska”.
Po tym, jak nożownik 13 stycznia 2019 r. podczas finału WOŚP odebrał życie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, przyjęła obowiązki pełniącej funkcję prezydenta Miasta Gdańska. W przedterminowych wyborach została wybrana Prezydentem Miasta Gdańska. Pełni funkcję wiceprezesa Rady Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz jest członkiem Zarządu Fundacji Unii Metropolii Polskich. Członkini Europejskiego Komitetu Regionów, przewodnicząca Grupy Roboczej Ukraina.


Anna fikus-Wójcik

dr Anna Fikus-Wójcik

Architektka i urbanistka od 15 lat związana z Biurem Rozwoju Gdańska, obecnie na stanowisku głównego projektanta i kierowniczki Zespołu Przestrzeni Publicznych i Krajobrazu. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i Politechniki Poznańskiej oraz w École Supérieur d’Arts Appliqués Boulle w Paryżu. W latach 2004-2008 nauczyciel akademicki, od 2003 r. współpraca ze Studio Fikus. Autorka szeregu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studiów i analiz z zakresu możliwości rozwoju różnorodnych fragmentów miasta. Członek zespołu autorskiego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. Gdańska. Współautorka wiodąca strategicznych polityk miejskich: Gdańskiej Polityki Zieleni oraz Gdańskiej Polityki Wodnej, dokumentów poświęconych zrównoważonemu rozwojowi i zarządzaniu błękitno-zieloną infrastrukturą. Od 2016 roku współprowadząca projekt Gdańskie Przestrzenie Lokalne poświęcony podnoszeniu jakości przestrzeni publicznych i koordynacji działań w zakresie ich urządzania. Współpracowała także przy tworzeniu Gminnego Programu Rewitalizacji w zakresie przestrzenno-funkcjonalnym. W pracy zawodowej od lat skupia się nad zagadnieniami dotyczącymi przestrzeni publicznych, w tym przestrzeni nadwodnych oraz zazieleniania miasta i wykorzystania potencjału wody i retencji w podnoszeniu jakości życia i odporności na zmiany klimatu.


 

Januchta Szostak
 

prof. Anna Januchta-Szostak

Anna Januchta-Szostak jest profesorem, naukowcem i nauczycielem akademickim na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, członkiem Rady Uczelni i koordynatorką dyscypliny architektura i urbanistyka w Szkole Doktorskiej PP.

Od kilkunastu lat zajmuje się zagadnieniami zintegrowanej gospodarki wodnej w mieście i adaptacji miast do zmian klimatu. Jest ekspertem w zakresie wielofunkcyjnego kształtowania miejskich obszarów nadrzecznych i przestrzeni publicznych, z uwzględnieniem błękitno-zielonej infrastruktury w zagospodarowaniu wód opadowych.

Integruje zagadnienia planowania przestrzennego, gospodarki wodnej, klimatologii urbanistycznej i ochrony środowiska w ramach interdyscyplinarnej współpracy z naukowcami różnych dziedzin. W latach 2011-2014 była członkiem Komitetu Badań nad Zagrożeniami związanymi z Wodą przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Od 2019 r. działa w Komisji Klimatologii, Zasobów Wodnych i Ochrony Powietrza o/PAN w Poznaniu. Jest też członkiem Interdyscyplinarnego Zespołu Doradczego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN, zespołu ekspertów Retencja,pl i ekspertów wodnych Open Eyes Economy Summit (OEES) pod przewodnictwem prof. Jerzego Hausnera oraz Rady Klimatycznej UN Global Compact Network Poland, będącej inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ. Działa też lokalnie m.in. w grupie doradczej ds. programu strategicznego „Rzeka w mieście” w Poznaniu (2011-12), a obecnie w zespole UM Poznania ds. zagospodarowania terenów nad rzeką Wartą.

Była kierownikiem kilkunastu projektów badawczych oraz ekspertem zewnętrznym w międzynarodowym projekcie REURIS, członkiem rad naukowych licznych konferencji, m.in. ICAADE’2019 (International Conference on Amphibious Architecture), STORMWATER POLAND, czy Międzynarodowego Kongresu ECONOMY OF A WATER CITY w ramach Open Eyes Economy Summit. Jest autorką ponad 100 publikacji naukowych.


 2022-06-13-konsultacje-walowa-014 kadr

prof. Piotr Lorens

Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz – od 2021 r. – Architekt Miasta Gdańska. Stypendysta Fulbrighta, aktywnie zaangażowany w prace komitetów naukowych (m.in. w ramach struktur Polskiej Akademii Nauk) oraz stowarzyszeń profesjonalnych (m.in. ISOCARP, TUP, ICOMOS-u oraz TICCIH). Pracuje także przy planowaniu i realizacji różnego rodzaju projektów i przedsięwzięć urbanistycznych, związanych przede wszystkim z transformacją i odnową miast.


Łukasz Pancewicz
 

dr Łukasz Pancewicz

Urbanista, nauczyciel akademicki na Wydziale Politechniki Gdańskiej, razem z Moniką Arczyńską i zespołem współtworzy biuro A2P2, które zajmuje się rozwiązywaniem złożonych miejskich problemów. W ramach A2P2 stosuje narzędzia współprojektowania i partycypacji dla tworzenia nowych fragmentów miasta, projektowania usług i analizy danych. W swojej praktyce zajmuje się projektami urbanistycznymi (m.in. Stocznia Cesarska w Gdańsku, Stare Świdry, Port Praski w Warszawie, Estakady i Klimatyczny Kwartał w Krakowie), przestrzeni publicznych (Abrahama w Gdyni, Plac Wolności i Plac Dąbrowskiego w Łodzi, Park Podlesie w Dąbrowie Górniczej), usług (system roweru publicznego w GZM). Wcześniej pracował jako konsultant i urzędnik, m.in. pracując w łódzkiej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i RPS Planning & Environment w Dublinie. Stażował w Massachusetts Institute of Technology. Publikuje teksty o tematyce miejskiej m.in. dla miesięcznika Architektura-Murator, Architektura i Biznes, Autoportret, Nowy Obywatel, Zawód:Architekt, Przegląd Komunalny. Członek Pomorskiej Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.



Rayss

dr Joanna Rayss

Dr inż. arch. krajobrazu, ekspertka w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. W 2018 r. otrzymała tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej broniąc dysertację pt. Zielona infrastruktura miasta a wody opadowe. Potencjał zrównoważonego rozwoju Gdańska. Współautorka książki: ‘System powierzchniowej retencji miejskiej w adaptacji miast do zmian klimatu – od wizji do wdrożenia’, wydanej w 2019 roku przez Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, pod redakcją Magdaleny Gajewskiej. Autorka licznych artykułów prasowych popularyzujących tę problematykę.

Pracując jako specjalistka ds. małej retencji w gdańskiej spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów. Współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i Sopocką Szkołą Wyższą w zakresie edukacji studentów w tematyce projektowania opartego o ekosystemy i proekologicznego zagospodarowania wody opadowej.

W latach 2009-2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o., a od drugiej połowy roku 2021 także wiceprezeska zarządu w tej spółce.

Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature based Solutions i Ecosystem based Solutions. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (sak.org.pl) oraz Pomorskiej Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.



KR2

dr Katarzyna Rembarz

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Tytuł doktora uzyskała za pracę “Port jachtowy jako element przestrzeni publicznej miasta nadmorskiego”. Autorka publikacji naukowych dotyczących badań nad rolą akwenów wodnych i infrastruktury żeglarskiej w przestrzeni publicznej. 

Pracuje na stanowisku adiunkta w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Posiada uprawnienia do projektowania w zakresie architektury bez ograniczeń. Należy do Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP. 

W ramach prowadzonej działalności projektowej zajmuje się projektowaniem wnętrz i budynków.


 

Rozmarynowska
 

dr Katarzyna Rozmarynowska, prof. SSSW

Dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska przez ponad 30 lat związana była z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku profesora w Sopockiej Szkole Wyższej. Jest autorką licznych opracowań projektowych oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w większości dotyczących zabytków zieleni oraz wydanej w 2011 roku monografii pt. "Ogrody odchodzące...? Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej 1708-1945". Jej zainteresowania zawodowe obejmują architekturę, urbanistykę i architekturę krajobrazu oraz historię i teorię sztuki ogrodowej.


 

Dorota Sikora
 

dr Dorota Sikora

architekt krajobrazu, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydziału Ogrodniczego – Oddziału Architektury Krajobrazu, specjalizująca się w zagadnieniach dotyczących parków i ogrodów historycznych oraz krajobrazu kulturowego. Od grudnia 1991 r. pracownik kolejno Zarządu Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo-Ogrodowych, Ośrodka Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, a obecnie Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Od 2010 r. wykładowca akademicki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunku Architektura Krajobrazu.

Swoje doświadczenie zawodowe poszerzała w trakcie licznych staży i stypendiów zagranicznych: na Uniwersytecie w Yorku w Centrum Konserwacji Historycznych Parków i Ogrodów (Stypendium ze środków unijnych, finansowane przez ICOMOS – IFLA, 1994), w British Association for Central and Eastern Europe w Londynie (1995), w Parku Narodowym Great Smoky Mountains w USA (stypendium ICOMOS, 1996), na Uniwersytecie Harvarda – w ośrodku badawczym w Dumbarton Oaks w Waszyngtonie (stypendium Uniwersytetu Harvarda, dwukrotnie: w 2002 i 2003 r.).

Dorota Sikora jest autorką wielu opracowań studialnych oraz projektów rewaloryzacji, między innymi dla: Ogrodu Branickich w Białymstoku, ogrodu przy pokarmelickim zespole klasztornym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Ogrodu Wilanowskiego i krajobrazu kulturowego Wilanowa, ogrodu w Podhorcach. Wykonała również szereg opinii dotyczących zabytkowych terenów zieleni i krajobrazu kulturowego, opublikowała kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularyzatorskich dotyczących tej części dziedzictwa kulturowego.


IMG_E0079.JPG
arch. Natalia Szablowska

 
Architektka współzałożycielka pracowni Szablowscy Architekci, gdzie wspólnie ze Stanisławem Szablowskim realizowała projekty rewaloryzacji i modernizacji budynków i przestrzeni historycznych ze szczególnym uwzględnieniem zmieniających się potrzeb związanych z kryzysem klimatycznym.
W swoich projektach propaguje rozwiązania oparte na błękitno-zielonej infrastrukturze (Skwer Młodej Polski w Gdańsku, zagospodarowanie podwórzy w Nowym Porcie).
Autorka projektów renowacji energetycznej obiektów sakralnych (katedra prawosławna w Gdańsku-Wrzeszczu) oraz obiektów mieszkaniowych (13 kamienic w dzielnicy Biskupia Górka w Gdańsku).
Praktyk partycypacji – projekty zagospodarowania 14 kwartałów na Głównym Mieście w Gdańsku.