![]() |
DZIEŃ PIERWSZY DZIEŃ DRUGI DZIEŃ TRZECI |

>> GO TO THE ENGLISH SITE 
Problematyka konferencji
Kształtowanie przestrzeni współczesnych miast i metropolii wiąże się z wieloma zagadnieniami. Istotne są tu zarówno kwestie projektowania poszczególnych rozwiązań architektonicznych, kształtowania układów i założeń w skali urbanistycznej jak i planowania obszarów metropolitalnych. Kwestie te dotyczą różnej skali działania i często są poruszane w osobno organizowanych debatach. Jednakże kształtowanie przyszłej architektury tych obszarów wymaga podejścia zintegrowanego, ujmującego kwestie projektowe od skali budynku i danej przestrzeni publicznej, poprzez rozwiązania w skali dzielnicy czy większych rejonów przekształceń po struktury o znaczeniu metropolitalnym. Kształtowanie architektury metropolii w tych trzech skalach wiąże się także z zagadnieniami organizacyjnymi, instytucjonalnymi i z kształtowaniem polityk rozwojowych – a więc wykracza poza zagadnienia ściśle projektowe i planistyczne.
Celem organizowanej konferencji jest przedstawienie wymienionych powyżej trzech perspektyw kształtowania architektury współczesnych miast i metropolii oraz zagadnień wiążących się z kształtowaniem rozwiązań projektowych, planistycznych i instytucjonalno-organizacyjnych. Pozwoli to na zainicjowanie debaty nad kształtowaniem polityk architektonicznych w różnych skalach oraz rozwiązań organizacyjnych służących ich wdrażaniu.
Intencją organizatorów jest zaproszenie praktyków (planistów i urbanistów), przedstawicieli władz samorządowych (planistów i architektów miejskich), badaczy i naukowców oraz innych osób, zajmujących się różnorodnymi aspektami projektowania i planowania rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych we wszystkich trzech skalach. Debata ta powinna umożliwić zrozumienie znaczenia poszczególnych kwestii problemowych oraz sposobu ich integracji, a także umieścić je w szerszym kontekście – zarówno w odniesieniu do ich interdyscyplinarnego charakteru jak i w odniesieniu do najlepszych praktyk wypracowywanych w poszczególnych ośrodkach.
W ramach konferencji przewidziano organizację szeregu sesji, obejmujących:
- Podsumowanie i rozstrzygnięcie organizowanych przez Miasto Gdańsk konkursów – na najlepszą gdańską realizację architektoniczną w latach 2022-2023 oraz na koncepcję ukształtowania nowo planowanego Centrum Południe;
- Prezentacje wprowadzające – odnoszące się do kwestii projektowania i planowania rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w różnych skalach;
- Omówienia doświadczeń w kształtowaniu rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych różnej skali;
- Dyskusje nad przedstawionymi zagadnieniami.
Założeniem organizatorów konferencji jest stworzenie platformy do dyskusji projektantów, planistów, samorządowców i inwestorów. Równocześnie wydarzenie to stanie się okazją do prezentacji szeregu wyzwań związanych z kształtowaniem architektury metropolii trójmiejskiej.
Program konferencji
Miejsce
Instytut Kultury Miejskiej, budynek Kunsztu Wodnego, Targ Rakowy 11, Gdańsk.
![]() |
![]() |
Organizacja
Konferencja jest współorganizowana przez Miasto Gdańsk, Politechnikę Gdańską oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Równocześnie stanie się ona częścią programu ISOCARP Regional Events, promowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Planistów Miejskich i Regionalnych ISOCARP. W konferencji wezmą udział także przedstawiciele Global Planners Network oraz European Council of Town Planners (ECTP-CEU) oraz METREX (sieci europejskich regionów i obszarów metropolitalnych).
Obrady konferencji odbywać się będą w tradycyjnej formie, bez transmisji na żywo. Całość wydarzenia zostanie jednak nagrana I w kolejnych tygodniach udostępniona wszystkim zainteresowanym na stronie internetowej Biura Architekta Miasta Gdańska:
gdansk.pl/bam

Rejestracja i kontakt
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednakże wymagana jest rejestracja. Każda osoba zainteresowana udziałem jest proszona o wypełnienie > formularza zgłoszeniowego.
Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń upływa 10 listopada 2024. W przypadku pytań o charakterze organizacyjnym uprzejmie prosimy o kontakt z sekretariatem konferencji: city.arch@gdansk.gda.pl
Patronat
Komitet Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk |
![]() |
Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk |
![]() |
Partnerzy organizacyjni
Muzeum Gdańska | ![]() |
Instytut Kultury Miejskiej | ![]() |