>> GO TO THE ENGLISH SITE
Problematyka konferencji
Kształtowanie przestrzeni współczesnych miast i metropolii wiąże się z wieloma zagadnieniami. Istotne są tu zarówno kwestie projektowania poszczególnych rozwiązań architektonicznych, kształtowania układów i założeń w skali urbanistycznej jak i planowania obszarów metropolitalnych. Kwestie te dotyczą różnej skali działania i często są poruszane w osobno organizowanych debatach. Jednakże kształtowanie przyszłej architektury tych obszarów wymaga podejścia zintegrowanego, ujmującego kwestie projektowe od skali budynku i danej przestrzeni publicznej, poprzez rozwiązania w skali dzielnicy czy większych rejonów przekształceń po struktury o znaczeniu metropolitalnym. Kształtowanie architektury metropolii w tych trzech skalach wiąże się także z zagadnieniami organizacyjnymi, instytucjonalnymi i z kształtowaniem polityk rozwojowych – a więc wykracza poza zagadnienia ściśle projektowe i planistyczne.
Celem organizowanej konferencji jest przedstawienie wymienionych powyżej trzech perspektyw kształtowania architektury współczesnych miast i metropolii oraz zagadnień wiążących się z kształtowaniem rozwiązań projektowych, planistycznych i instytucjonalno-organizacyjnych. Pozwoli to na zainicjowanie debaty nad kształtowaniem polityk architektonicznych w różnych skalach oraz rozwiązań organizacyjnych służących ich wdrażaniu.
Intencją organizatorów jest zaproszenie praktyków (planistów i urbanistów), przedstawicieli władz samorządowych (planistów i architektów miejskich), badaczy i naukowców oraz innych osób, zajmujących się różnorodnymi aspektami projektowania i planowania rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych we wszystkich trzech skalach. Debata ta powinna umożliwić zrozumienie znaczenia poszczególnych kwestii problemowych oraz sposobu ich integracji, a także umieścić je w szerszym kontekście – zarówno w odniesieniu do ich interdyscyplinarnego charakteru jak i w odniesieniu do najlepszych praktyk wypracowywanych w poszczególnych ośrodkach.
W ramach konferencji przewidziano organizację szeregu sesji, obejmujących:
- Podsumowanie i rozstrzygnięcie organizowanych przez Miasto Gdańsk konkursów – na najlepszą gdańską realizację architektoniczną w latach 2022-2023 oraz na koncepcję ukształtowania nowo planowanego Centrum Południe;
- Prezentacje wprowadzające – odnoszące się do kwestii projektowania i planowania rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w różnych skalach;
- Omówienia doświadczeń w kształtowaniu rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych różnej skali;
- Dyskusje nad przedstawionymi zagadnieniami.
Założeniem organizatorów konferencji jest stworzenie platformy do dyskusji projektantów, planistów, samorządowców i inwestorów. Równocześnie wydarzenie to stanie się okazją do prezentacji szeregu wyzwań związanych z kształtowaniem architektury metropolii trójmiejskiej.
Program konferencji
Miejsce
Instytut Kultury Miejskiej, budynek Kunsztu Wodnego, Targ Rakowy 11, Gdańsk.
Organizacja
Konferencja jest współorganizowana przez Miasto Gdańsk, Politechnikę Gdańską oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Równocześnie stanie się ona częścią programu ISOCARP Regional Events, promowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Planistów Miejskich i Regionalnych ISOCARP. W konferencji wezmą udział także przedstawiciele Global Planners Network oraz European Council of Town Planners (ECTP-CEU) oraz METREX (sieci europejskich regionów i obszarów metropolitalnych).
Obrady konferencji odbywać się będą w tradycyjnej formie, bez transmisji na żywo. Całość wydarzenia zostanie jednak nagrana I w kolejnych tygodniach udostępniona wszystkim zainteresowanym na stronie internetowej Biura Architekta Miasta Gdańska:
gdansk.pl/bam
Rejestracja i kontakt
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednakże wymagana jest rejestracja. Każda osoba zainteresowana udziałem jest proszona o wypełnienie > formularza zgłoszeniowego.
Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń upływa 10 listopada 2024. W przypadku pytań o charakterze organizacyjnym uprzejmie prosimy o kontakt z sekretariatem konferencji: city.arch@gdansk.gda.pl
Patronat
Komitet Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk | |
Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk |
Partnerzy organizacyjni
Muzeum Gdańska | |
Instytut Kultury Miejskiej |