Uwarunkowania urbanistyczne
Jednostka pomocnicza Ujeścisko-Łostowice jest położona w środkowej części dzielnicy urbanistycznej Południe i obejmuje swym zasięgiem przede wszystkim jednostkę urbanistyczną Zakoniczyn-Łostowice (Zabornia, Zakoniczyn, Ujeścisko, Łostowice).
Aleja Armii Krajowej dzieli dzielnicę na dwa obszary o różnym charakterze. Na północ od alei Armii Krajowej zabudowa mieszkaniowa zarówno jednorodzinna, jak i wielorodzinna jest usytuowana m.in. w rejonie ulic Kartuskiej, Myśliwskiej, Miłosza. Przy Cedrowej powstaje duże osiedle wielorodzinne Wolne Miasto. Znaczne fragmenty tej części dzielnicy zajmują ogrody działkowe, a w części wschodniej jest zlokalizowany Cmentarz Łostowicki. Obszar na południe od alei Armii Krajowej jest w dużej części zainwestowany. W rejonie dawnych wsi Ujeścisko i Łostowice oraz na południe od Kozaczej Góry usytuowana jest zabudowa głównie jednorodzinna. Poza tym, w tej części dzielnicy Ujeścisko-Łostowice rozwinęły się duże osiedla wielorodzinne (m. in. Ujeścisko, Zakoniczyn), wciąż uzupełniane o nowe struktury mieszkaniowe.
Program usługowy dzielnicy wymaga uzupełnienia. Brak jest wystarczających przestrzeni publicznych przy istniejących, rozproszonych skupiskach usług (głównie w formie marketów lub usług wbudowanych w partery). Najważniejszymi obiektami z usługami społecznymi służącymi mieszkańcom dzielnicy są Szkoła Podstawowa nr 12, oraz kościół p.w. św. Ojca Pio.
Atutem dzielnicy są atrakcyjne krajobrazowo, częściowo urządzone tereny zielone, m. in. park na Kozaczej Górze, jar pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Ujeściska wraz ze wzgórzem na wschód ulicy Człuchowskiej, tereny wokół zbiorników retencyjnych Człuchowska, Świętokrzyska II i Potoku Oruńskiego oraz dawny zespół dworsko
-parkowy Zakoniczyn. Duże tereny nieużytków porolnych w zachodniej części oraz wzdłuż południowej granicy dzielnicy pozostają niezainwestowane.
Kierunki rozwoju
Na północ od alei Armii Krajowej przewiduje się dalszy rozwój funkcji mieszkaniowej, docelowo również na większości terenów ogrodów działkowych. Planuje się też niewielką rozbudowę Cmentarza Łostowickiego.
Dalszy rozwój dzielnicy Ujeścisko-Łostowice na południe od alei Armii Krajowej będzie przebiegał w kierunku wykształcenia zwartej zabudowy o charakterze miejskim. Istotne jest, w miarę możliwości, uzupełnianie sieci usług i wyposażanie ich w lokalne przestrzenie publiczne. Kluczowym komponentem struktury usługowej będzie ośrodek usługowy o randze dzielnicowej sytuowany w obszarze położonym centralnie względem dzielnicy urbanistycznej Południe, w zachodniej części jednostki pomocniczej Ujeścisko-Łostowice, przy węźle komunikacyjnym w rejonie ulic Warszawskiej i Nowej Bulońskiej Południowej. Ośrodek ten w znacznej mierze będzie zaspokajał również podstawowe potrzeby mieszkańców dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Uzupełnieniem ośrodka dzielnicowego będzie planowany ośrodek wspomagający w rejonie ulic Niepołomickiej, Wielkopolskiej i Nowej Świętokrzyskiej w Łostowicach. W bezpośrednim otoczeniu centrum dzielnicowego planuje się intensyfikację funkcji mieszkaniowej, zwiększającą liczbę mieszkańców i użytkowników. Przewiduje się również doposażenie i docelowe urządzenie istniejących i planowanych terenów zieleni urządzonej, służących rekreacji mieszkańców.
Sieć transportowa dzielnicy wymaga uzupełnienia, dlatego powstają projekty budowy ulic Nowej Warszawskiej z tramwajem i Nowej Świętokrzyskiej. Rozpoczyna się realizacja Nowej Bulońskiej Północnej z trasą tramwajową, która połączy dzielnicę Ujeścisko-Łostowice z Wrzeszczem.
Środowisko:
obszary i obiekty objęte ochroną
- 3 pomniki przyrody
tereny wskazane do ochrony
- 2 obszary cenne przyrodniczo proponowane do objęcia ochroną przyrody w formie użytków ekologicznych
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
- 90,8
Inżynieria
Zapewniony dostęp do sieci inżynieryjnych, relatywnie najmniej dogodny w zakresie sieci ciepłowniczej. Odwodnienie realizowane systemem grawitacyjnym. Na terenie jednostki znajdują się odcinki Potoku Oruńskiego (z dopływami: Potokiem Kowalskim i rowem R-2) oraz potoku Siedlickiego (z dopływem - rowem S-1). W biegu Potoku
Oruńskiego zlokalizowane są istniejące zbiorniki retencyjne Świętokrzyska 1 i Świętokrzyska 2, na rowie R-2 – zbiornik Wielkopolska.
W biegu Potoku Siedlickiego funkcjonują zbiorniki Myśliwska i Zabornia, natomiast na rowie S-1 zlokalizowano zbiorniki Jabłoniowa i Łabędzia oraz (na dopływie) zbiornik Cedrowa. Ponadto na obszarze jednostki zlokalizowane są zbiorniki retencyjne usytuowane na sieci kanalizacji deszczowej: Zakoniczyn C, Jeleniogórska, Przemyska Białostocka, Cmentarz Łostowicki oraz Staw przy Warszawskiej/Łódzkiej. Planowana jest budowa zbiorników: Nr 3 na potoku Oruńskim, K-3 na potoku Kowalskim oraz Armii Krajowej na sieci deszczowej.
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska