PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Ujeścisko-Łostowice
Powierzchnia: 7,87 km2
Liczba ludności: 28254 osób
Gęstość zaludnienia: 3590 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy V
tel. 58 322 52 04
ul. Wilanowska 2
Kierownik Referatu – Adam Bieliński
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji I w Gdańsku
tel. 58 321 67 22
ul. Platynowa 6F
Komendant komisariatu – nadkom. Celina Bemowska

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Lachowski Piotr

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Hałasa Mariusz

  • Członek Zarządu
     Ewa Turek, Cich Piotr

  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Rydlewska-Kowalik Sylwia

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Lewandowski Sławomir

  • Cholewiński Adam
  • Czoska Paweł
  • Doliniec Barbara
  • Dominiczak Krystyna
  • Dudek Elżbieta
  • Jażdżewski Stanisław
  • Juras Jan
  • Kot Wojciech
  • Pająkowski Mirosław
  • Struzik Barbara
  • Tołoczko Tomasz
  • Turek Ewa
  • Wiśniewski Paweł
  • Zapadka Kacper
Kontakt

Siedziba 
ul. Przemyska 21 (Dom Sąsiedzki), 80-180 Gdańsk

Telefon
(58) 326-07-91

E-mail: 
ujescisko-lostowice@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
https://www.facebook.com/radaujescisko

Dyżury
pierwsza środa miesiąca 18:00-18:30

Historia dzielnicy Ujeścisko-Łostowice

Historia dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

UJEŚCISKO, część jednostki pomocniczej Ujeścisko-Łostowice. Pierwotnie (pierwszy zapis w 1338 roku) wieś Mesthin, od 1379 zwana Wonneberg. Polską nazwę stosowano jeszcze w początku XIX wieku, obecną nazwę zasugerował historyk Wojciech Kętrzyński, w 1879 roku tłumacząc Wonneberg jako Wujeścisko. Obejmowała pierwotnie obecne Zabornię, Pieklisko, Wzgórze Mickiewicza oraz oba brzegi Potoku Siedleckiego od Jasienia po Krzyżowniki, od zachodu graniczyła z Zakoniczynem przy stawie rybnym. Około roku 1340 wydana przez Krzyżaków do lokacji na prawie chełmińskim, zajmowała około 649 ha, z karczmą Heidekrug (Borową) i 25 ha łąk do wypasu bydła w Krępcu. Centrum wsi zlokalizowane było między obecną ul. Warszawską, Kielecką do Białostockiej. Wieś nadana w 1410 przez króla polskiego Władysława Jagiełłę Głównemu Miastu Gdańsk, nadania nie uznali później Krzyżacy. Od 1454 roku z nadania Kazimierza Jagiellończyka własność Głównego Miasta Gdańska. W 1577 roku zniszczona podczas wojny Gdańska z królem Polski Stefanem Batorym.

W 1588 podczas sporów z mieszkańcami Zakoniczyna zabroniono im przejazdu do Gdańska przez Ujeścisko. Z 1647 roku znany jest obowiązujący we wsi wilkierz, uzupełniony w 1717. W 1807 była miejscem potyczki wojsk napoleońskich z Prusakami oraz kwaterą główną generała Ignacego Giełguda. 26 III 1942 roku Ujeścisko zostało włączone w granice administracyjne Gdańska, czego (z wyjątkiem Piekliska) po 1945 roku nie uznały władze polskie.

W 1945 zniszczeniu uległ kościół (zachował się budynek dawnej plebanii z 1867, obecnie przychodnia lekarska przy ul. Warszawskiej). W 1954 roku włączono w granice administracyjne Gdańska Nowe Ujeścisko (Wzgórze Mickiewicza), pozostałą część 1 I 1973. W 1979 na dawnych gruntach wsi powstał nowy cmentarz Komunalny, zwany Łostowickim. 

ŁOSTOWICE (1334 Włostowice, 1356 Schonevelt, XVI wiek Łostowice alias Szynfeld, Schönfeld), od 2011 roku część jednostki pomocniczej Gdańska Ujeścisko-Łostowice. Wzmiankowana w roku 1334 wieś granicząca z Kowalami i Zakoniczynem. W granicach administracyjnych Gdańska od 1 I 1973. Od 2000 zabudowywane nowymi osiedlami.

Aleksandra StefańskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoPełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rad Dzielnic
Aleksandra Stefańska - najnowsze