PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  • Marcin Bildziuk

 

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  • Beata Jaszewska

 

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  • Sylwia Dobrowolska

 

  • Zastępca Przewodniczącej Rady Dzielnicy
  • Aleksandra Stankevič-Diakun

 

  • Członkowie Zarządu
  • Anna Kerczuk
  • Tomasz Pogonowski

 

  • Członkowie Rady Dzielnicy
  • Filip Borysewicz
  • Michał Dziergas
  • Alicja Hopa
  • Zbigniew Jacykowski
  • Rafał Kulaszewicz
  • Jolanta Lipska
  • Julianna Łoboda
  • Anna Morawska
  • Dominik Parzyszek
  • Klaudia Piwnicka
  • Łukasz Połoczanin
  • Łukasz Prażnowski
  • Anna Stawska
  • Dorota Szymkiewicz
  • Jadwiga Wojciechowska
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury

Śródmieście. Kościół św. Józefa dostał dotację UE - będzie wielki remont

Śródmieście. Kościół św. Józefa dostał dotację UE - będzie wielki remont
Pochodzący z drugiej połowy XV wieku kościół św. Józefa, przy ul. Elżbietańskiej, doczeka się generalnego remontu wnętrz. Renowację przejdzie także refektarz. Na ten cel przyznano 16 milionów złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Pieniędzy dołożyło też miasto Gdańsk i Prowincja Misjonarzy Oblatów. Zarządzający kościołem chcą, by był on nie tylko ośrodkiem kultu religijnego, ale też centrum kulturalnym.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kościół św. Józefa czeka gruntowny remont. Prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach

W sobotni poranek, 3 czerwca, w kościele św. Józefa gościł wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, europosłanka Anna Fotyga oraz duchowni z Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryji Niepokalanej. Politycy oficjalnie poinformowali o przyznaniu dotacji na renowację świątyni. Kościół otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości ponad 16 mln złotych.

- To jeden z cenniejszych gotyckich obiektów średniowiecznych w Gdańsku. Dzięki przyznanym środkom dużo da się tutaj zrobić - zaznaczył wiceminister Sellin. - To będą między innymi prace archeologiczne, które bardzo się tutaj przydadzą, ponieważ nie były czynione przez ostatnie dziesiątki lat. Do tego przeprowadzić trzeba prace konserwatorskie, w szczególności przy dużych oknach witrażowych prezbiterium, wystroju wnętrza czy ścian wewnątrz kapitularza. Przewidziano również odkrycia ciekawych wątków ceglanych, co jest szczególnie cenne w architekturze gotyckiej - wyliczał.

Do tego w świątyni pojawi się wyposażenie, które wspomóc ma działalność kulturalną. Duchowni planują tu bowiem organizację w przyszłości m.in. koncertów, zarówno muzyki dawnej jak i współczesnej. Obiekt dostosowany będzie także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

O przyznaniu dotacji unijnej na prace remontowe poinformował oficjalnie wiceminister Jarosław Sellin ( po środku). Na zdjęciu (z prawej) europosłanka Anna Fotyga oraz ojciec Sławomir Dworek

Kościoł św. Józefa znajduje się przy ul. Elżbietańskiej, zarządzają nim obecnie Ojcowie Oblaci.

- Kompleks kościoła i klasztoru ma pełnić nie tylko funkcje związane z potrzebami duchowymi, ale otworzyć się również na szerokie patrzenie człowieka w sensie kultury. To będzie kultura w szerokim znaczeniu: teatr, muzyka i spotkania z wystawami. Chcemy przystosować sale kapitularza na potrzeby prób i spotkań. Liczymy, że przełoży się to na zaangażowanie społeczeństwa lokalnego oraz częstsze odwiedziny turystów w naszej świątyni - mówi ojciec Sławomir Dworek, wikariusz Prowincji Misjonarzy Oblatów Marii Niepokalanej z Poznania.

- To miejsce wrosło w historię Gdańska, w tą piękną i w tą bolesną. To zacne miejsce - podkreślała w sobotę europosłanka z ramienia PiS, Anna Fotyga. - Mieszkańcy Gdańska, w każdym wieku, dobrze wiedzą, że mogą w tym miejscu liczyć na posługę Ojców Oblatów (wielu gdańszczan kojarzy zapewne ten kościół z możliwości skorzystania ze spowiedzi praktycznie przez cały dzień - red.).

Kościół św. Józefa ma się stać miejscem kojarzonym nie tylko z duchowymi potrzebami, ale również z działalnością kulturalną

Janusz Tarnacki, zastępca Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, podkreślał, że w poprzednich latach wyremontowano niektóre elementy tego kościoła.

- Odbywało się to przy współudziale finansowym miasta, bo przecież ten obiekt jest w Gdańsku - podkreśla Tarnacki. - Dotychczas przeprowadzono m.in. remont muru bramnego klasztoru, ale najbardziej spektakularny efekt przyniosła renowacja wnętrza Kaplicy Wieczystej Adoracji wraz z ołtarzem, a także prezbiterium kościoła. Prace przy prezbiterium wytyczają kierunek podejścia konserwatorskiego do prac, które prowadzone będą przy pozostałych elewacjach. Starano się tu bowiem nie tylko zachować całą spuściznę przemian, które pozostały w wyniku rozmaitych remontów, ale też nie pozbywać całkowicie tej patyny "dawności" - tłumaczy Janusz Tarnacki. - Trzeba też podkreślić, że mamy do czynienia z remontem ostatniego obiektu średniowiecznego w Gdańsku, którym jest refektarz. Przed nami trudne i skomplikowane prace.

Jak zauważa Janusz Tarnacki, wnętrze refektarza nigdy nie zostało odbudowane. Nie wiadomo dokładnie jakie było jego sklepienie. Było ono prawdopodobnie gwieździste, ale nie ma na to potwierdzenia. Dlatego zdecydowano się nie odbudowywać sklepień, ale zachować relikty ich pozostałości.

Cały projekt renowacji świątyni pochłonie ponad 19 mln złotych. 3 mln złotych to wkład własny Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryji Niepokalanej oraz środki przyznane przez Miasto Gdańsk.

Remont powinien rozpocząć się w ciągu najbliższego miesiąca, a zakończyć - do końca 2019 r.  


Przeczytaj także:

Bazylika Mariacka: wielki remont, znika 30 miejsc parkingowych i przejście



Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze