PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 23364 osób
Gęstość zaludnienia: 4135 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada Dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy

  • Marcin Bildziuk

Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy

  • Beata Jaszewska

Członkowie Zarządu

  • Anna Kerczuk
  • Tomasz Pogonowski

Przewodnicząca Rady Dzielnicy

  • Sylwia Dobrowolska

Zastępca Przewodniczącej Rady Dzielnicy

  • Aleksandra Stankevič-Diakun

Członkowie Rady Dzielnicy

  • Filip Borysewicz
  • Michał Dziergas
  • Alicja Hopa
  • Zbigniew Jacykowski
  • Rafał Kulaszewicz
  • Jolanta Lipska
  • Julianna Łoboda
  • Anna Morawska
  • Dominik Parzyszek
  • Klaudia Piwnicka
  • Łukasz Połoczanin
  • Łukasz Prażnowski
  • Anna Stawska
  • Dorota Szymkiewicz
  • Jadwiga Wojciechowska
Kontakt

Siedziba 
ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk
pokój nr 6

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa godzina 17:00-18:00

Łysik zaatakował gdańskie klony i lipy - obserwujmy szkodnika

Łysik zaatakował gdańskie klony i lipy - obserwujmy szkodnika
Żeruje na wiązach, klonach i lipach - mowa o łysiku wiązowcu, który zaatakował drzewa rosnące m.in. przy Wielkiej Alei (al. Zwycięstwa). - Na razie to problem lokalny, trzeba obserwować rozwój zjawiska - komentuje Izabela Waszak, specjalistka z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Widoczne gołym okiem kolonie łysika wiązowca oblepiają gdańskie klony i lipy. Widać je obecnie głównie w postaci ciemnobrązowych tarczek (to samice) otoczonych białymi woreczkami woskowymi, które chronią jaja szkodnika. Można je spotkać w Śródmieściu (np. przy Skwerze Niemena i na dziedzińcu Urzędu Miejskiego przy Długich Ogrodach), przy Wielkiej Alei (al. Zwycięstwa) oraz w Górnym Wrzeszczu (np. w okolicach Politechniki Gdańskiej).

- Lokalne zagęszczenie tego szkodnika spowodowane jest osłabieniem drzew przez panującą od kilku lat suszę, ciepłą aurę i przez sól, którą drogowcy posypują jezdnie - twierdzi Izabela Waszak, główny specjalista z Zespołu Ochrony Lasów Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Gdańsku. - Łysik wiązowiec, jak sama nazwa wskazuje, upodobał sobie głównie wiązy, ale (zwłaszcza w zakresie zadrzewień przydrożnych) występuje także na klonach i lipach.
 

Szkodnik w podwójny sposób osłabia drzewo. Po pierwsze: wysysa soki z jego tkanek przewodzących osłabiając witalność rośliny. Po drugie i znacznie groźniejsze: poprzez nakłuwanie wspomnianych tkanek otwiera wrota dla zakażeń grzybiczych.

- Ten zespół czynników może doprowadzić do zamierania zaatakowanej części rośliny: fragmentu pnia, pojedynczego pędu czy konaru - ostrzega Waszak. - Zwłaszcza infekcja grzybowa jest groźna i znacznie trudniejsza do zatrzymania niż sam łysik. Drzewo zaatakowane przez grzyby w ciągu kilku lat może nawet obumrzeć.

Co zatem robić? Obserwować i zdać się na siły natury.

- Bardzo dużo od niej zależy. Jeśli lato w tym roku będzie chłodniejsze, pomoże w zmniejszeniu rozrodczości samic, a mniej larw oznacza stopniowe zmniejszenie populacji łysika - tłumaczy. - Z drugiej strony jeśli szkodnika jest teraz więcej, to w przyszłości na pewno zauważą to jego naturalni wrogowie i ptaki.
 

Co może zrobić człowiek? Nie myśleć o stosowaniu oprysków chemicznych, ponieważ są mało skuteczne w walce z tym gatunkiem owada.

- Samica żyje w ochronnej tarczce, a larwy zabezpieczone są w woreczku woskowym. Jedno i drugie nie przepuszcza płynów, a więc i oprysku - mówi Waszak i radzi “potraktować” szkodnika preparatem opartym na parafinie.

Parafinowa powłoka pokryje larwy warstwą nieprzepuszczającą powietrza, doprowadzając do ich uduszenia. Ważne, by zrobić to wczesną wiosną (koniec lutego, początek marca) zanim drzewo stanie się aktywne życiowo - w przeciwnym wypadku zostanie ono “podduszone” razem ze szkodnikiem

Chcąc zwalczyć szkodnika na obecnym etapie jego cyklu rozwojowego, można posłużyć się starą metodą ogrodniczą - szczotką o twardym włosiu zdrapać szkodnika z drzew. Trzeba to zrobić najpóźniej do połowy lipca, zanim larwy przeniosą się na liście.
 

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, pod którego opieką znajduje się m.in. 37 tys. drzew stojących przy pasach drogowych (874 km dróg), póki co nie zamierza podjąć żadnych kroków zwalczających łysika.

- Z pewnością ten szkodnik będzie pod obserwacją. Póki co nasze działania wciąż skupiają się głównie na walce ze szrotówkiem na gdańskich kasztanowcach - informuje Lucyna Tomczak z Zarządu Dróg i Zieleni, wymieniając głównych szkodników żerujących na gdańskich drzewach i krzewach: namiotnik, szrotówek, kornik drukarz, tarcznik, wełnowce, holenderska choroba wiązów.

W przypadku szrotówka - wroga kasztanowców - walka polega na owijaniu pni folią z lepem, na iniekcjach oraz grabieniu i utylizacji liści.

Drzewa zaatakowane przez kornika drukarza trzeba niestety usuwać, żeby owad nie przeszedł na kolejną roślinę. Krzewy objęte przez namiotnika ścina się przy samej ziemi. Opryski chemiczne stosuje się w ostateczności, często wycina się jedynie zainfekowane przez szkodnika fragmenty rośliny. 

Najbardziej narażone na szkodniki są rośliny rosnące w pobliżu ulic.
 

Nie ma szczegółowych informacji na temat składu gatunkowego drzew rosnących przy drogach w Gdańsku.

Wiadomo jednak, że w parkach, parkach zabytkowych i na zieleńcach pod opieką ZDiZ (422 ha) rośnie:

  • 50 proc. lip
  • 20 proc. kasztanowców
  • 20 proc. klonów
  • 10 proc. to m.in: dąb, wiąz, brzoza i jesion