PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 23364 osób
Gęstość zaludnienia: 4135 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada Dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy

  • Marcin Bildziuk

Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy

  • Beata Jaszewska

Członkowie Zarządu

  • Anna Kerczuk
  • Tomasz Pogonowski

Przewodnicząca Rady Dzielnicy

  • Sylwia Dobrowolska

Zastępca Przewodniczącej Rady Dzielnicy

  • Aleksandra Stankevič-Diakun

Członkowie Rady Dzielnicy

  • Filip Borysewicz
  • Michał Dziergas
  • Alicja Hopa
  • Zbigniew Jacykowski
  • Rafał Kulaszewicz
  • Jolanta Lipska
  • Julianna Łoboda
  • Anna Morawska
  • Dominik Parzyszek
  • Klaudia Piwnicka
  • Łukasz Połoczanin
  • Łukasz Prażnowski
  • Anna Stawska
  • Dorota Szymkiewicz
  • Jadwiga Wojciechowska
Kontakt

Siedziba 
ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk
pokój nr 6

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa godzina 17:00-18:00

Kamienne Serce Miasta zabije na Św. Ducha. Ten projekt wygrał

Kamienne Serce Miasta zabije na Św. Ducha. Ten projekt wygrał
Znamy projekt kamienia, który w przeciągu trzech miesięcy powinien stać się symbolicznym środkiem Miasta Gdańska, znajdującym się na ul. Świętego Ducha. Wygrał pomysł Tomasza Jażdżewskiego.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Bijące kamienne Serce Gdańska będzie wmurowane w bruk na ul. Św. Ducha

Tradycja umieszczania takich kamieni sięga starożytnej Grecji oraz Rzymu, jednak zachowały się one również w wielu nowożytnych miastach europejskich: Lejdzie, Tallinie, Londynie, Paryżu czy Arnhem.

Jak przypomina Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej, konkurs na stworzenie projektu „Serca Miasta” został zorganizowany na początku marca. Jego celem było przywrócenie na środku ulicy Św. Ducha punktu wyznaczającego tradycyjny środek grodu nad Motławą.

Według badań przeprowadzonych przez profesora Andrzeja Januszajtisa była to okrągła płyta z różowego lub szaroróżowego kamienia, średnicy ok. 70 cm, wmurowana w bruk w środku jezdni ulicy św. Ducha przed północno-wschodnim narożnikiem Kaplicy Królewskiej, na wprost fasady domu pod obecnym numerem 81.

Nie do końca wiadomo, jaki był dalszy los kamienia. Prawdopodobnie został zniszczony przy odbudowie, bądź tylko przesunięty przy remoncie nawierzchni.

Z końcem maja 2017 roku rozpoczął się remont ulicy Św. Ducha, na której znajdował się geometryczny środek miasta. Na prośbę Gdańskiej Strefy Prestiżu firma remontowa w przypadku znalezienia kamienia miała wkomponować go w nową nawierzchnię. Niestety, nie udało się odnaleźć historycznego kamienia.

W lutym 2018 roku Stowarzyszenie Nasz Gdańsk zwróciło się do Miasta o wsparcie przy przywróceniu tego elementu gdańskiej tradycji. W pomysł zaangażowała się Fundacja Gdańska, która logistycznie i organizacyjne, w imieniu Stowarzyszenia Nasz Gdańsk, przygotowała konkurs na projekt „Serca Miasta”.

Do konkursu, który trwał od 5 do 30 marca zgłosiło się łącznie 11 autorów, którzy łącznie zgłosili 17 projektów. Posiedzenie Sądu Konkursowego odbyło się 9 kwietnia, w której skład wchodzili przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Gdańsk, Fundacji Gdańskiej, Rady Miasta Gdańska, Gdańskiej Organizacja Turystycznej, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Rady Dzielnicy Śródmieście i Menadżer Śródmieścia.

WYNIKI KONKURSU

Pierwsze miejsce i nagrodę główną w wysokości 3000 zł otrzymał projekt autorstwa Tomasza Jażdżewskiego. Pomnik wykonany jest z bloku granitu rapakiwi o bryle walca i wymiarach: średnica 700 mm i wysokość 160 mm. Górną powierzchnię kamienia pokrywa plan miasta z XVII w., którego centrum stanowi lokalizacja pomnika, plan powstał poprzez zagłębienie w kamieniu o ok. 5 mm powierzchni zajmowanych na planie miasta przez rzeki, kanały, fosy. Plan miasta otacza napis „KAMIENNE SERCE MIASTA ∙ 1888 ∙ 2018 ∙”.

Drugie miejsce zajął inny z projektów autorstwa Tomasza Jażdżewskiego. Trzecie miejsce otrzymał projekt autorstwa Szymona Kulikowskiego.

- Cieszę się, że w konkursie udało się wybrać pomysł, bo to przybliża jego wykonanie. Każde nawiązanie do dawnej tradycji i przywracanie symboli Gdańska jest dla mnie bardzo cenne - mówi prof. Andrzej Januszajtis.

Zwycięski projekt Fundacja Gdańska przekaże w darowiźnie Stowarzyszeniu Nasz Gdańsk oraz jednocześnie deklaruje pokrycie kosztów wdrożenia pomysłu w przeciągu 3 miesięcy.



oprac. SŁwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl