Uwarunkowania urbanistyczne
Jednostka pomocnicza Siedlce obejmuje Siedlce, Krzyżowniki i Emaus, czyli zachodni rejon dzielnicy urbanistycznej Śródmieście. Siedlce, położone w strefie krawędziowej, wyróżniają się urozmaiconą rzeźbą terenu. W jednostce Siedlce występują wszystkie formy zabudowy, od zespołów budynków jednorodzinnych (rozlokowanych na północ od alei Armii Krajowej i na południe od ulicy Malczewskiego w rejonie ulic Na Zboczu, Grota Roweckiego oraz na północ od ulicy Kartuskiej w rejonie ulic Leona Wyczółkowskiego, Skarpowej, Zakosy), poprzez zabudowę o niskim standardzie zamieszkiwania (na Kolonii Zręby i Kolonii Wyżyny), zespoły zabudowy wielorodzinnej z pierwszej połowy XX wieku (zlokalizowane przy ulicy Kartuskiej), aż do zabudowy z wielkiej płyty (w rejonie ulicy Szarej). Sukcesywnie powstaje też nowa zabudowa wielorodzinna w rejonie ulicy Malczewskiego. Zabudowa usługowa zlokalizowana jest głównie w parterach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wzdłuż ulicy
Kartuskiej.
Na Siedlcach zlokalizowany jest park Bema, który powstał na terenach pocmentarnych po likwidacji cmentarza p.w. św. Barbary. Na południe od ulicy Powstańców Warszawskich zlokalizowany jest znaczny kompleks zieleni z urządzonym cmentarzem Francuskim. Na zachód od ulicy Łostowickiej zlokalizowany jest fragment Cmentarza Łostowickiego.
Kierunki rozwoju
W jednostce pomocniczej Siedlce przewiduje się dalszy rozwój już istniejących funkcji. Umocni się funkcja mieszkaniowa i mieszkaniowo-usługowa. Pomiędzy ulicami Szarą i Struga a zabudowanymi obszarami osiedla Wzgórze Mickiewicza powstaną nowe tereny zieleni urządzonej (Park na Zboczu). Funkcje mieszkaniowa i mieszkaniowo-usługowa będą się sukcesywnie rozwijać, wypełniając wolne przestrzenie. Powstanie duży zespół zabudowy mieszkaniowej w rejonie ulic Powstańców Warszawskich i Legnickiej.
Przewiduje się poprawę wizerunku przestrzeni w rejonie węzła integracyjnego przy ulicy Kartuskiej, pomiędzy ulicą Struga i terenami Parku na Zboczu, gdzie planowana jest zabudowa mieszkaniowo-usługowa z parterami usługowymi od strony przestrzeni publicznych.
Środowisko
obszary i obiekty objęte ochroną
- 1 pomnik przyrody
tereny wskazane do ochrony
- 1 teren cenny przyrodniczo proponowany do ochrony w formie użytku ekologicznego
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
- 35,3
Inżynieria
Zapewniony dostęp do wszystkich sieci inżynieryjnych. Wzdłuż ul. Kartuskiej biegnie zakryty Potok Siedlicki. Odwodnienie realizowane systemem grawitacyjnym poprzez sieć kanalizacji deszczowej. Na terenie przewiduje się budowę siedmiu zbiorników retencyjnych, w tym sześciu o niewielkiej pojemności.
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska