Uwarunkowania urbanistyczne
Jednostka pomocnicza Przymorze Małe wchodzi w skład jednostki urbanistycznej Oliwa. Znajduje się na dolnym tarasie pomiędzy linią kolejową PKP-SKM a ulicami Chłopską, Rzeczypospolitej i Hynka. Struktura funkcjonalno-przestrzenna jest zróżnicowana. Dominują tu założenia zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wysokiej z okresu modernizmu.
Za dobro kultury współczesnej uznano zespół osiedla mieszkaniowego Przymorze Małe wraz z kościołem NMP Królowej Różańca Świętego, zwanym „okrąglakiem”, za wyróżniającą się świadomą kompozycję urbanistyczną i jednolity charakter architektoniczny. W rejonie skrzyżowania ul. Kołobrzeskiej i Krynickiej wykształciły się centra usługowe (w tym kompleks Arkońska Business) wchodzące w skład Centralnego Pasma Usługowego. Północna część obszaru znajduje się w zasięgu korytarza Potoku Oliwskiego z pasem zieleni rekreacyjnej wzdłuż potoku i zabudową jednorodzinną w bezpośrednim sąsiedztwie. Wzdłuż południowej granicy rozciągają się tereny Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Kolejarz” i „Przymorze”.
Kierunki rozwoju
Na obszarze w rejonie ulic Hynka i Kołobrzeskiej wchodzącym w skład Centralnego Pasma Usługowego przewiduje się intensyfikację wykorzystania terenów dotąd niezainwestowanych (tereny ogrodów działkowych wzdłuż ulicy Hynka) oraz zainwestowanych ekstensywnie. Rozwój strefy usługowej i mieszkaniowo-usługowej będzie postępował głównie poprzez kreację, rozbudowę, łączenie i poprawę jakości przestrzeni publicznych odpowiadających pełnionym funkcjom. Przewiduje się dalszy rozwój usługowego ośrodka wspomagającego na Przymorzu z atrakcyjnymi przestrzeniami publicznymi.
Środowisko
obszary i obiekty objęte ochroną:
- 5 pomników przyrody
tereny wskazane do ochrony:
- brak
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
- 36,1
Inżynieria
Zapewniony dostęp do wszystkich sieci inżynieryjnych. Wzdłuż północnej granicy biegnie odcinek Potoku Oliwskiego ze zbiornikiem retencyjnym Nr 4. Odwodnienie realizowane grawitacyjną siecią kanalizacji deszczowej.
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska