Uwarunkowania urbanistyczne
Piecki-Migowo to jednostka pomocnicza ulokowana na górnym tarasie miasta Gdańska przy jego krawędzi, w sąsiedztwie z Wrzeszczem Górnym. Wchodzi w skład jednostki urbanistycznej Wrzeszcz. Struktura przestrzenna jednostki opiera się na układzie zabudowy wokół trzech głównych osi: ul. Jaśkowa Dolina, ul. Rakoczego i ul. Bulońskiej. W latach 70. i 80. XX wieku wybudowano tu monofunkcyjne osiedle mieszkaniowe tzw. sypialnię. W tym celu utworzono istniejącą do dziś Lokatorsko-Własnościową Spółdzielnię Mieszkaniową „Morena”. Od nazwy spółdzielni pochodzi stosowana potocznie nazwa tej części Gdańska.
Aktualnie trwa proces wypełniania terenów jednostki niewłączonych do zasobów spółdzielni lub zwróconych spadkobiercom pierwotnych właścicieli zabudową deweloperską jedno- i wielorodzinną.
Centrum usługowe jednostki powstało wraz z budową pierwszej części zabudowy spółdzielczej, tzw. jednostki „A” w rejonie ulicy Nałkowskiej. Wraz z budową kolejnych budynków środek ciężkości centrum przesunął się w kierunku ulicy Rakoczego, gdzie u zbiegu z ulicą Jaśkowa Dolina wybudowano przychodnię zdrowia. W ostatnich latach proces ten jest kontynuowany m.in. w wyniku rozbudowy sieci linii tramwajowych w ulicy Rakoczego i Bulońskiej.
Piecki-Migowo wraz z Wrzeszczem Górnym i Zaspą to po dzielnicy Południe rejony miasta o największej liczbie oddanych do użytkowania mieszkań w latach 2007-2015.
Kierunki rozwoju
Rozwój przestrzenny Piecek-Migowa planowany jest jako kontynuacja dalszego uzupełniania istniejącej zabudowy. Dominującą pozostanie funkcja mieszkaniowa z usługami podstawowymi. W ramach polityki policentrycznego układu miasta i jego tarasowej struktury, jako podstawowe wyzwanie w nadchodzących latach należy wskazać wzmacnianie tzw. wspomagającego ośrodka usługowego – roli, jaką Piecki-Migowo pełnią w skali całego miasta. Cel ten będzie realizowany poprzez sytuowanie handlu, gastronomii, rzemiosła, ale też rozrywki, kultury i sportu. W rejonie ulic Nowolipie i Wileńskiej planowane jest kształtowanie zabudowy o charakterze śródmiejskim, mające na celu stopniowe przekształcanie istniejących funkcji produkcyjnych i składowych na usługowe i usługowo - mieszkaniowe. Wzmocnienie i rozbudowa funkcji usługowych w dzielnicy wraz z poprawą estetyki przyczyni się do poprawy jakości przestrzeni publicznych.
W ramach połączenia pomiędzy dzielnicami południowymi a Wrzeszczem przez dzielnicę Piecki - Migowo planowana jest realizacja połączenia tramwajowego.
Nie mniej ważnym kierunkiem rozwoju jest zachowanie wszystkich większych zwartych terenów zieleni, które od północy, wschodu i zachodu otaczają jednostkę Piecki-Migowo. W celu poprawy bezpieczeństwa powodziowego na terenie dzielnicy w rejonie ulicy Piekarniczej planowana jest lokalizacja jednego ze zbiorników retencyjnych. Wokół zbiorników planowana jest realizacja ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych.
Środowisko
obszary i obiekty objęte ochroną
- bezpośrednie sąsiedztwo Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Dolina Potoków Strzyża i Jasień
- fragment otuliny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
- użytek ekologiczny Migowska Bielawa
- 1 pomnik przyrody
tereny wskazane do ochrony
- fragmenty 2 terenów cennych przyrodniczo wskazanych do objęcia ochroną przyrody w formie użytków ekologicznych
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
- 53,1
Inżynieria
Zapewniony dostęp do wszystkich sieci inżynieryjnych. Wzdłuż południowo- wschodniej granicy biegnie potok Królewski, na którym usytuowano zbiornik Wileńska. Odwodnienie terenu systemem kanalizacji
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska