Na terenie Strefy Ograniczonej Dostępności, w części pokrywającej się z obszarem planowanego parku kulturowego znajduje się obecnie 139 obiektów oferujących usługi hotelarskie, w tym 6 hoteli, oferujących łącznie blisko dwa tysiące miejsc noclegowych. Zmiany w trendach turystycznych pokazują, że coraz większa liczba turystów przyjeżdża do Gdańska samochodem. Tendencja ta jest w konflikcie z założeniami ochrony krajobrazu kulturowego ścisłego Śródmieścia poprzez konsekwentne minimalizowanie ruchu samochodowego, wywołującego szereg niekorzystnych konsekwencji zarówno dla mieszkańców, zabytków, polityki przestrzennej i wizerunku tego miejsca.
Aby pogodzić te kierunki miasto planuje wprowadzenie nowych zasad wjazdu dla gości hotelowych, które wdrożone będą w pierwszym rzędzie w obrębie do Strefy Ograniczonej Dostępności. Już w przyszłym sezonie turystycznym pojawi się dedykowana aplikacja, dająca możliwość generowania identyfikatorów dla gości - uwzględniająca limity wjazdów dla danego obiektu. Prezentująca ofertę miasta Agata Lewandowska, Miejska Inżynier Ruchu, wskazywała też na alternatywne możliwości dotarcia do obiektów hotelowych zlokalizowanych w Strefie Ograniczonej Dostępności. Przedstawiona propozycja dotyczyła przede wszystkim obsługi tzw. “transportu ostatniej mili” w postaci pojazdów wolnobieżnych - na przykład meleksów w połączeniu z promocją korzystania z parkingów kubaturowych zlokalizowanych poza ścisłym centrum.
Pytania i problemy omawiane z uczestnikami spotkania dotyczyły również:
- dojazdu do miejsc hotelowych dla gości starszych, mających ograniczoną mobilność
- obecności meleksów: okresu ich leasingowania, dostępności miejsc parkingowych, widoczności cenników
- możliwości wjazdu do SOD prywatnych firm przewozowych, nie posiadających licencji taxi
- ograniczenia problemu hałasujących wózków sprzątających
- uciążliwości działalności ulicznych artystów - muzyków (m. in zagłuszanie koncertów carillionowych).
Warsztat poświęcone tematowi pojazdów wolnobieżnych odbędzie się 9 listopada b.r. (zapisy tutaj ), natomiast kolejne spotkania branżowe, tym razem z przedstawicielami śródmiejskich instytucji kultury, oraz branży gastronomicznej planowane są kolejno na 21 października i 4 listopada. Do uczestników tych spotkań wysyłane są bezpośrednie zaproszenia.