PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Jasień
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Jasień
Powierzchnia: 11,45 km2
Liczba ludności: 20972 osób
Gęstość zaludnienia: 1832 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy IV
tel. 58 344 32 84
ul. Orfeusza 2
Kierownik Referatu – Tomasz Zubek
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji I w Gdańsku
tel. 58 321 67 22
ul. Platynowa 6F
Komendant komisariatu – nadkom. Celina Bemowska

www.gdansk.policja.gov.pl
Komisariat Policji VIII w Gdańsku
tel. 58 321 68 22
ul. Kartuska 245
Komendant komisariatu – mł. insp. Adam Wójciki

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Jasień
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
    Magdalena Nowicka

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Ziętara Kamil

  • Członek Zarządu
    Bujalska Ewa, Rybandt Lidia

  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Torcz Tomasz

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  • Dubiec Michał
  • Aleksiejuk Adam
  • Drapella Anna
  • Komorowski Tomasz
  • Kopeć Łukasz
  • Kryniewski Marek
  • Pluto-Prondzinska Małgorzata
  • Rakoczy Teresa
  • Styfi Magdalena
  • Szumichora Anna
Kontakt

Siedziba 
Leszczynowa 5, 80-175 Gdańsk

Telefon
603 740 781
Przewodnicząca Zarządu

E-mail: 

dzwonek-jasienski@poczta.wp.pl
jasien@radadzielnicy.gdansk.pl

Facebook
Rada Dzielnicy Jasień

Dyżury
każdy wtorek 17:00-18:00 lub po umówieniu się telefonicznym  - 603 740 781

Historia dzielnicy

Historia dzielnicy
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Osiedle mieszkaniowe i ogródki działkowe na skraju Pojezierza Kaszubskiego, na wysoczyźnie morenowej. Wieś w 1284 roku nadana przez Mściwoja II rycerzowi Piotrowi, synowi cześnika gdańskiego. Po 1308 wieś krzyżacka, w latach 1400–1438 liczyła około 480 ha, miała karczmę. Od roku 1648 należała do dóbr królewskich Kiełpino. Od lipca 1807 w granicach I Wolnego Miasta Gdańska. W roku 1869 zamieszkiwało go 270 osób . W 1871 istniał folwark oraz 23 zagrody, mieszkało 261 osób. Od 1874 roku Nenkau wchodziło w obręb powiatu gdańskiego jako obszar dworski w okręgu urzędowym Kiełpino. W 1880 w obrębie Nenkau znajdowały się karczma, cegielnie, 20 zagród, mieszkało 270 osób. W roku 1891 grunty majątku, którego właścicielem był Edward Maquet, liczyły 440 ha, funkcjonowała cegielnia. Po I wojnie światowej obszar dworski należał do II Wolnego Miasta Gdańska, mieszkało tu 199 (1923) i 210 (1924) osób, istniał folwark z dworkiem i parkiem, funkcjonowały kuźnia, szkoła i rzeźnia.
Po II wojnie światowej zmieniono nazwę na Nenkowo, wieś zasiedlili napływowi Kaszubi i górale. W roku 1951 wieś gromadzka gminy Łostowice w powiecie gdańskim, w 1954 wieś gromadzka powiatu gdańskiego, włączona w granice administracyjne Gdańska 1 I 1973.
Nadana w 1954 nazwa Jasień nawiązuje do nazwiska byłego właściciela F.J. Jasieńskiego. W latach 1991–1998 na wykupionych gruntach rolniczych rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego Jasień, następnie osiedla Kryształowe. Niektóre ulice noszą imiona wywodzące się z legend kaszubskich: rycerza Blizbora, Pólnicy, księżniczkiDamroki, Kraśniąt, Stolema. Od 1996 wydawany jest miesięcznik osiedlowy „Dzwonek Jasieński”. Zespół dworsko-pałacowy przy ul. Zwierzynieckiej obecnie zajmuje powierzchnię około 2 ha. Zachowany budynek dworu jest murowany z cegły, pochodzi z 1. połowy XIX wieku. Do Jasienia zalicza się dawne przysiółki Nynkowska Góra (Nenkauerberg) w okolicy ul. Żołędziowej oraz Nynkowska Cegielnia (Nenkauer Ziegelei) w pobliżu ul. Leszczynowej i Jeziornej. Na potrzeby
powstającego od roku 1980 osiedla Karczemki (w dzielnicy Kokoszki) przekazano obszar na zachodzie zwany Karczemki Nynkowskie.
Od 11 I 2011 samodzielna jednostka pomocnicza w administracyjnympodziale Gdańska obejmuje, oprócz historycznego Jasienia, także Kiełpinek, Rębowo i Szadółki. Granicę między nowymi jednostkami Jasień i Ujeścisko-Łostowice wyznaczono na północ od granicy z Pieckami-Migowem, stąd biegnie na południe przez ul. Stolema, Kartuską, Jeziorową, Jabłoniową (skąd granica jednostki Jasień biegnie na południowy-wschód do Potoku Oruńskiego i wzdłuż Potoku Kozackiego do granic administracyjnych Gdańska).

Aleksandra StefańskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoPełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rad Dzielnic
Aleksandra Stefańska - najnowsze