PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Brzeźno
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Brzeźno
Powierzchnia: 2,73 km2
Liczba ludności: 10938 osób
Gęstość zaludnienia: 4007 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Młyniska
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy III
tel. 58 344 33 27
al. Grunwaldzka 186
Kierownik Referatu – Artur Młodawski
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji VI w Gdańsku
tel. 58 521 17 22
ul. Kasztanowa 6
Komendant komisariatu – podinsp. Tomasz Adamowicz

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada Dzielnicy Brzeźno
Skład Rady Dzielnicy

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy

  • Jarosław Gudzowski

Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy

  • Marcin Łukjanowicz

Przewodniczący Rady Dzielnicy

  • Piotr Mazurek

Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy

  • Katarzyna Furmaniak

Członkowie Rady Dzielnicy

  • Jan Bąk
  • Wiktor Belicki
  • Dobrosław Bielecki
  • Jolanta Janas
  • Beata Komorowska
  • Mikołaj Kropacz
  • Agnieszka Marom
  • Barbara Milcarz
  • Anna Piwakowska-Rowińska
  • Aleksandra Wójcik
  • Grzegorz Zieliński
Kontakt

Siedziba 
Dworska 27, 80-506 Gdańsk

Telefon
571-324-211

E-mail: 
brzezno@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
http://www.radadzielnicybrzezno.pl

Facebook
Rada Dzielnicy Brzeźno

Dyżury

W każdą pierwszą i trzecią srodę miesiąca w godzinach:

Porannych od 9:00 do 10:00

Wieczornych od 17:00 do 18:00

Planowanie i kierunki rozwoju dzielnicy Brzeźno

Planowanie i kierunki rozwoju dzielnicy Brzeźno
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brzezno

Uwarunkowania urbanistyczne

Jednostka pomocnicza Brzeźno jest położona w północnej części dzielnicy urbanistycznej Wrzeszcz, bezpośrednio nad wodami Zatoki Gdańskiej. Jest to dzielnica zróżnicowana pod względem struktury przestrzennej; zlokalizowane są tu obszary zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami związanymi z turystyką, osiedla mieszkaniowe z lat 70. XX wieku oraz kompleksy współczesnej zabudowy deweloperskiej.

Najbardziej zróżnicowany pod względem funkcji i formy zabudowy jest rejon dawnej osady rybackiej, gdzie rozwijają się usługi związane z turystyką, a istniejąca zabudowa jednorodzinna jest przekształcana i przebudowywana. W środkowej części dzielnicy znajdują się zespoły zabudowy wielo- i jednorodzinnej. W zachodniej części, w sąsiedztwie trasy kolejowej, funkcjonują tereny usługowe, gdzie działają m.in. hurtownie i składy. Brzeźno jest dobrze wyposażone w podstawowe usługi, znajdują się tu przedszkola i szkoły podstawowe. W rejonie skrzyżowania al. Hallera z ul. Dworską oraz ulic Gdańskiej i Krasickiego działają lokalne kompleksy handlowe. Dostęp do terenów rekreacyjnych zapewnia nie tylko plaża i promenada nadmorska z molem, ale także Park Brzeźnieński.

Atrakcyjne położenie Brzeźna, nie tylko w kontekście rozwoju turystyki, ale także mieszkalnictwa, skutkuje coraz większą liczbą inwestycji w tym rejonie. Brzeźno posiada potencjał rozwojowy z uwagi na duże tereny niezagospodarowane, głównie w południowej części dzielnicy, w rejonie alei Macieja Płażyńskiego i Hallera.

Kierunki rozwoju

Brzeźno ma dość duży potencjał inwestycyjny, z uwagi na bardzo atrakcyjne położenie i zasób terenów możliwych do zagospodarowania. Walory przyrodniczo-krajobrazowe pasa nadmorskiego i plaży dalej stanowić będą istotny element charakteru tej części Gdańska.

W zachodniej części dzielnicy, przy pętli tramwajowej na alei Hallera, planuje się rozwój funkcji usługowych z terenami rekreacyjnymi. W pobliżu kąpieliska i w pasie nadmorskim planowany jest rozwój zagospodarowania związanego z rekreacją i turystyką. W rejonie ulic Uczniowskiej, Gdańskiej i Kobieli oraz w rejonie ulicy Nadmorski Dwór planuje się rozwój funkcji mieszkaniowych wielorodzinnych i uzupełniających usługowych towarzyszących zabudowie mieszkaniowej. W zachodniej części dzielnicy, w sąsiedztwie terenów kolejowych, planuje się przekształcenia terenów w kierunku usługowo-magazynowym, sankcjonującym już istniejące zagospodarowanie. W związku z coraz dynamiczniejszym rozwojem tego rejonu miasta planowane są realizacje nowych połączeń transportowych, przede wszystkim trasy tzw. Nowej Gdańskiej przebiegającej od planowanego skrzyżowania w ciągu al. Płażyńskiego w kierunku Nowego Portu.

W obszarze istniejących osiedli mieszkaniowych przewidywane jest, w miarę możliwości, wykreowanie lub wzmocnienie istniejących przestrzeni publicznych. W południowej części dzielnicy planowany jest także zielony ring – ciąg terenów zieleni parkowej mający połączyć planowany użytek ekologiczny z terenami rekreacyjnymi przy ul. Gdańskiej. W odniesieniu do zabudowy położonej najbliżej pasa nadmorskiego przewiduje się uzupełnianie i podnoszenie standardu istniejącej zabudowy mieszkaniowej i usługowej, a także rozwój i wzmacnianie funkcji związanych z unikalnym, nadwodnym położeniem.


Środowisko

Brzeźno jest położone na dolnym tarasie. W jego strukturze wyróżnia się kilka większych płatów zieleni: w części zachodniej są to sosnowe zadrzewienia stanowiące fragmenty lasów nadmorskich, a w części północno-wschodniej – Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera. Zadrzewienia nadmorskie, wraz z plażą i pasem brzegu morskiego, stanowią odcinek błękitno-zielonego pasma, sąsiadującego od północy z południowobałtyckim korytarzem wędrówek ptaków wodnych, jaki rozciąga się pomiędzy Europą północno-wschodnią a obszarami ich zimowania w Europie zachodniej.

Obszary i obiekty objęte ochroną:

  • jeden grupowy pomnik przyrody (dwa drzewa)
  • bezpośrednie sąsiedztwo obszaru Natura 2000 Zatoka Pucka PLB220005

Tereny wskazane do ochrony:

  • jeden teren proponowany do ochrony w formie użytku ekologicznego pod roboczą nazwą Letnicki Ols (miejsce znane również jako bagno Gwiazda Morza)

Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]

  • 56,3


Inżynieria

Zapewniony dostęp do wszystkich sieci inżynieryjnych. Obszar odwadniany mechanicznie przez pompownie Brzeźno i Gwiazdowskiego. Projektowana pompownia Dunikowskiego.

Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska