PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Brzeźno
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Brzeźno
Powierzchnia: 2,73 km2
Liczba ludności: 10938 osób
Gęstość zaludnienia: 4007 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Młyniska
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy III
tel. 58 344 33 27
al. Grunwaldzka 186
Kierownik Referatu – Artur Młodawski
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji VI w Gdańsku
tel. 58 521 17 22
ul. Kasztanowa 6
Komendant komisariatu – podinsp. Tomasz Adamowicz

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada Dzielnicy Brzeźno
Skład Rady Dzielnicy

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy

  • Jarosław Gudzowski

Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy

  • Marcin Łukjanowicz

Przewodniczący Rady Dzielnicy

  • Piotr Mazurek

Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy

  • Katarzyna Furmaniak

Członkowie Rady Dzielnicy

  • Jan Bąk
  • Wiktor Belicki
  • Dobrosław Bielecki
  • Jolanta Janas
  • Beata Komorowska
  • Mikołaj Kropacz
  • Agnieszka Marom
  • Barbara Milcarz
  • Anna Piwakowska-Rowińska
  • Aleksandra Wójcik
  • Grzegorz Zieliński
Kontakt

Siedziba 
Dworska 27, 80-506 Gdańsk

Telefon
571-324-211

E-mail: 
brzezno@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
http://www.radadzielnicybrzezno.pl

Facebook
Rada Dzielnicy Brzeźno

Dyżury

W każdą pierwszą i trzecią srodę miesiąca w godzinach:

Porannych od 9:00 do 10:00

Wieczornych od 17:00 do 18:00

Historia dzielnicy

Historia dzielnicy
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od XIII wieku obszar należący do klasztoru cystersów w Oliwie, a od roku 1480 wzmiankowana jako wieś rybacka. W czasie wojny Gdańska z królem polskim Stefanem Batorym została całkowicie zniszczona (1577), a następnie odbudowana i oddawana przez cystersów w dzierżawę. Centrum wsi zlokalizowane było wokół obecnej ul. Pułaskiego. W roku 1769 w części północno-zachodniej (okolice obecnego mola w Brzeźnie) teren wydzierżawił Franz Carl Deissel, budując tu wytwórnię saletry, która upadła w roku 1793.

 Od 1772, po I rozbiorze Polski, znajdowała się w granicach państwa pruskiego. Po dokonanej w tym samym roku, przez króla Fryderyka II Wielkiego, kasacji klasztoru w Oliwie, do roku 1807 Brzeźno należało do tzw. dóbr oliwskich (Amt Oliva), zarządzanych przez państwo. W 1781 r. mieszkało tam 127 osób. Dzierżawione przez rybaków za czasów klasztornych gospodarstwa stały się ich własnością, stopniowo wykupywaną przez nowych przybyszy.

Brzeźno było własnością I Wolnego Miasta Gdańsk (lata 1814-1877) a w latach 1877-1914 r. było terytorium gminy wiejskiej Zaspa. Po wybrukowaniu drogi do Nowego Portu wybudowano na północno-zachodnim brzegu jeziora Zaspa fort. Jego funkcją było zabezpieczenie Nowego Portu i wspomnianej drogi. Fortyfikacja z czterema kaponierami i redutą otoczona była fosą i wałami. W późniejszym czasie wybudowano też w północnej części dawnego fortu tzw. Dorfbatterie (bateria wiejska), złożoną z czterech stanowisk haubic kalibru 283 mm i pięciu bunkrów (obecnie w większości wykorzystywane w charakterze garaży). Uzbrojenie baterii nabrzeżnych usunięto w okresie II Wolnego Miasta Gdańsk.

Kąpielisko w Brzeźnie istniało już przed 1804 r. W 1832 roku Wilhelm Pistorius wybudował zakład kąpielowy z ogrodem, belwederem widokowym na redę oraz cumujące statki oraz na wzgórza ciągnące się od Strzyży po Oliwę. Obiekt był sukcesywnie rozbudowany w latach 1840-1842 i znajdowało się tam 40 pokoi, z dużą salą i łazienkami. Dom kuracyjny spłonął w roku 1892 i rok później zastąpił go ten zbudowany przy obecnej ul. Zdrojowej 2. W XX w. powstało drewniane molo.

Gdańsk, molo w Brzeźnie, wyd. Louise Schot, Danzig - Brosen

http://muzeumpomorza.pl

Brzeźno znalazło się w granicach administracyjnych Gdańska 1 IV 1914 roku. Do lat 60. XX wieku zachowało charakter osady rybackiej. W roku 1945 odbył się tu pierwszy zlot harcerzy z województwa gdańskiego i uroczyste zaślubiny z morzem. Lata 1962-1984 radyklanie zmieniły charakter dzielnicy – jako jedna z „sypialń” miasta dla pracowników gdańskich stoczni, portów i zakładów przemysłowych. W związku z zanieczyszczeniem wód Zatoki Gdańskiej zamknięto nadmorskie kąpielisko i przystań rybacką.

Powrót do rekreacyjnego charakteru Brzeźna nastąpił w latach 80. i 90. XX w. W roku 1992 r. otwarto plaże, a w latach 1993-1996 powstało nowe kąpielisko wraz z molem.

 

 

 

 

Aleksandra StefańskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoPełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rad Dzielnic
Aleksandra Stefańska - najnowsze