
Uwarunkowania urbanistyczne
Jednostka pomocnicza Aniołki jest położona w południowo-wschodniej części dzielnicy urbanistycznej Wrzeszcz, w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia Gdańska; to obszar o zróżnicowanej strukturze funkcjonalno-przestrzennej. Z topografii terenu wynika charakterystyczny dla tej dzielnicy układ tarasowy. Centralne Pasmo Usługowe (CPU) obejmuje niemal cały dolny taras dzielnicy Aniołki,
w tym tereny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) oraz Operę Bałtycką. Ponadlokalny charakter usługowy pełni plac Zebrań Ludowych, jako miejsce organizacji imprez masowych.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów struktury dzielnicy jest fragment historycznej Wielkiej Alei Lipowej, która biegnie wzdłuż alei Zwycięstwa oraz Park Steffensów rozciągający się od wiaduktu Błędnik aż do rejonu przystanku SKM Politechnika i kompleksu Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. Zabudowa mieszkaniowa dolnego tarasu Aniołków, czyli rejonu alei Zwycięstwa aż do terenów GUMed, to w głównej mierze wille miejskie jedno- i wielorodzinne, którym często towarzyszą usługi związane z ochroną zdrowia.
Zabudowa mieszkaniowa górnego tarasu, tj. rejonu ulic Powstańców Warszawskich oraz Focha jest zróżnicowana; występuje tu zabudowa jednorodzinna dawnych osiedli socjalnych (ulice Giełguda i Kolonii Jordana) oraz zabudowa szeregowa (ulice Wrocławska
i Płowce). Zabudowa wielorodzinna, zarówno o historycznym rodowodzie, jak i w formie współczesnych realizacji deweloperskich, występuje w okolicy Powstańców Warszawskich.
Główną przestrzeń rekreacyjną dzielnicy stanowi park tzw. Wronia Górka, który jest systematycznie rewaloryzowany z funduszy Rady Dzielnicy Aniołki oraz ze środków budżetu obywatelskiego. Inne tereny zieleni urządzonej to Park Zielony im. Daniela Gralatha oraz Park im. Romualda Traugutta. Na terenie dzielnicy znajduje się także historyczny Cmentarz Garnizonowy.
Kierunki rozwoju
W dzielnicy Aniołki realizowana będzie polityka koncentracji zabudowy i wypełniania ukształtowanych struktur urbanistycznych oraz kontynuacja rozwoju dotychczasowych funkcji mieszkaniowych i usługowych; dodatkowo – wzmacnianie i rozwój dzielnicy wiedzy.
Rozwój funkcji mieszkaniowych możliwy będzie poprzez realizację małych zespołów mieszkaniowych w zabudowie wielorodzinnej lub pojedynczych obiektów jednorodzinnych w uzupełnieniu istniejącej zabudowy mieszkaniowej. W obszarach zabudowanych prowadzone będą działania rewaloryzacji i estetyzacji istniejących terenów przestrzeni publicznej.
Duży potencjał związany jest z rozwojem dzielnicy wiedzy, jako wyspecjalizowanego ogniwa CPU (z rozwinięciem w kierunku Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego). Wykorzystanie tego potencjału planuje się poprzez wzmacnianie funkcji związanych z ochroną zdrowia i systematyczną rozbudowę kompleksu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) oraz GUMed w rejonie ulic Smoluchowskiego, Dębowej oraz Cygańska Góra.
Istniejące na terenie dzielnicy parki i skwery, stanowiące elementy Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie, zostaną zachowane jako tereny rekreacyjne służące mieszkańcom, systematycznie rewaloryzowane i wyposażane w nowe elementy, np. punkt widokowy na Wroniej Górce czy park przy UCK.
Środowisko:
Północna i wschodnia część dzielnicy położona jest na dolnym tarasie, natomiast południowa i zachodnia leży w strefie krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej. Znaczne fragmenty dzielnicy zajmują tereny zieleni, do których należą Wronia Górka z punktem widokowym, zadrzewienia z siedliskami nietoperzy w rejonie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Gdańskiego Ośrodka Sportu, urządzone parki miejskie i tereny rodzinnych ogrodów działkowych oraz cmentarze. Parki i tereny zadrzewione włączone zostały do Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie (OSTAB), jako płaty strukturalne; wzdłuż zieleni między ulicą Smoluchowskiego a kompleksem sportowym wyznaczony został ciąg łączący OSTAB.
Obszary i obiekty objęte ochroną przyrody:
- jeden użytek ekologiczny Luneta z Pasikonikiem
- 17 pomników przyrody
Tereny wskazane do ochrony:
- teren cenny przyrodniczo (zimowisko nietoperzy), proponowany do objęcia ochroną w formie użytku ekologicznego pod nazwą Schron na Placu Zebrań Ludowych
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
- 69,8
Inżynieria
Zapewniony dostęp do wszystkich sieci inżynieryjnych. Odprowadzenie wód opadowych systemem grawitacyjnym.
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska