PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wrzucaj bez foliowego worka. Jak powinniśmy segregować odpady

Od poniedziałku, 17 kwietnia, rusza akcja edukacyjno-informacyjna „Wrzucaj bez worka”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem foliowych worków, które wrzucane są razem z zebranymi odpadami do pojemników na papier, szkło oraz odpady bio. Kampania będzie miała trzy odsłony, a każda z nich będzie dotyczyła jednej z powyższych frakcji.

A
A
Dłoń trzymająca worek foliowy z odpadami
Jednym z problemów segregacji odpadów jest wrzucanie worków foliowych, do których wkładamy inne odpady (np. papier, szkło, bio), do innych pojemników niż na metal i tworzywa sztuczne (żółty). Przykładowo: papier powinniśmy wysypać z worka foliowego do pojemnika na papier (niebieski) a sam worek foliowy do pojemnika na metal i tworzywa sztuczne (żółty)
fot. Julia M Cameron / Pexels

Dzięki właściwej segregacji możliwe jest przetwarzanie odpadów w odpowiedzialny i efektywny sposób. Poszczególne frakcje mają swoje specyficzne cechy i wymagania, dlatego ważne jest, aby każdy z nas wiedział, jakie odpady powinny być jej składnikiem.

Foliowe worki na odpady powinny trafić do żółtego pojemnika, nawet jeśli gromadzimy w nich na co dzień inne odpady niż metale czy tworzywa sztuczne. Wrzucanie plastikowych worków do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że cała frakcja staje się trudna do przetworzenia i komplikuje proces recyklingu.

Worek do innego pojemnika

Właściwa segregacja odpadów to ważny krok w kierunku poprawy jakości odpadów, które trafiają do Zakładu Utylizacyjnego. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób przestrzegało zasad właściwej segregacji, pamiętając, że nasze decyzje mają wpływ na stan środowiska.

Jednym z problemów są foliowe worki na odpady, które często traktowane są jako uniwersalne i wrzucane są razem z zebranymi odpadami do takich frakcji jak papier, szkło czy odpady bio. Właśnie dlatego w poniedziałek, 17 kwietnia startuje akcja edukacyjno-informacyjna „Wrzucaj bez worka”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na to niepożądane zjawisko.

– W ramach akcji będziemy namawiali mieszkańców, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru czy szkła, worki wyrzucali osobno - albo do pojemnika żółtego, albo przy dużym zabrudzeniu worka, do pojemnika na odpady resztkowe – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. – Będziemy mówić o właściwej segregacji, podkreślając, że plastikowe worki, które znajdą się w pojemnikach niebieskim, zielonym oraz brązowym powodują zanieczyszczenie frakcji i utrudniają recykling – dodaje Piotr Kryszewski.

O czym pamiętać?

Worki z tworzyw sztucznych ułatwiają nam zbieranie odpadów i przenoszenie ich do wiat śmietnikowych. Nie ma jednak potrzeby, aby trafiały one do pojemników na makulaturę, szkło czy odpady kuchenne. Jeżeli jest taka potrzeba, śmieci można wynieść w torbie lub reklamówce, którą możemy złożyć i zabrać ze sobą, a następnie użyć ponownie. Można też wysypać zawartość do odpowiedniego kubła, a sam worek wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale lub w sytuacji, gdy jest on zabrudzony, do pojemnika na odpady resztkowe.

Plakat akcji Kampania Bez Worka

Różne frakcje, różne problemy

Mieszkańcy często nawet nie zdają sobie sprawy, że wyrzucając butelki, słoiki czy stare gazety w plastikowych workach, postępują niezgodnie z zasadami prawidłowej segregacji.

- Plastikowe worki, które trafiają do nieodpowiedniego pojemnika stają się zanieczyszczeniem strumienia tych odpadów. O ile dla frakcji tworzyw sztucznych i metali, worek stanowi surowiec wtórny, to już dla szkła, papieru czy odpadów bio jest to wtrącenie niepożądane – wyjaśnia Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Problem dotyczy zarówno systemu zbiórki, jak i późniejszego procesu technologicznego. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z koniecznością doczyszczenia konkretnego rodzaju odpadów do stanu umożliwiającego ich recykling – podkreśla Olga Goitowska.

Cenne surowce

Bioodpady dobrze posegregowane, trafiają do kompostowni, gdzie staną się cennym nawozem wykorzystywanym w rolnictwie i ogrodnictwie - z szacunków wynika, że stanowią one ponad 30 proc. wszystkich odpadów komunalnych. Dlatego tak ważne jest właściwe segregowanie i wyrzucanie tej frakcji bez plastikowych reklamówek i worków.

- Szkło odpadowe oraz papier są wartościowymi surowcami dzięki dużej zdatności do recyklingu. Ich ponowne użycie umożliwia zmniejszenie śladu środowiskowego poprzez oszczędność energii i zasobów naturalnych. W ten sposób realizuje się w praktyce ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

W Gdańsku rozstawiono ok. 12,6 tys. niebieskich pojemników na papier. Masa selektywnie zbieranego papieru systematycznie rośnie. W 2022 r. w Gdańsku zebrano łącznie 13,7 tys. ton papieru i tektury. To jest o ok. 2 proc. więcej niż w 2021 r. i o prawie 15 proc. więcej niż w roku 2020.

W przeliczeniu na mieszkańca to ponad 28 kg rocznie. To druga frakcja po tworzywach sztucznych (prawie 32 kg) ale przed szkłem (25 kg). Dla porównania odpadów bio zbieranych jest 75 kg, a resztkowych wciąż za dużo, bo aż 230 kg na mieszkańca.

Co, gdzie wyrzucić?

Plastikowe worki to nie jedyny problem dotyczący odpowiedniej segregacji odpadów. Bardzo często nie jesteśmy pewni, do którego pojemnika powinien trafić określony odpad. Dlatego od lat prowadzone są działania informacyjno-edukacyjne, a mieszkańcy mogą korzystać z różnych materiałów ułatwiających podjęcie właściwej decyzji.

- Bardzo nam zależy na wysokim poziomie segregacji, ponieważ mamy świadomość, że wszystkie miasta w Polsce w perspektywie dwóch kolejnych lat będą musiały osiągnąć wysoki wskaźnik segregacji na poziomie 55 procent. To jest nasz wspólny obowiązek – obowiązek dbania o nasze otoczenie i o środowisko – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.


Mieszkańcy mogą skorzystać z wyszukiwarki odpadów, która znajduje się na stronie Czyste Miasto Gdańsk (CMG). Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie aplikacji CMG na swoim smartfonie. Oprócz wielu innych funkcjonalności program umożliwia też łatwe ustalenie, gdzie należy wyrzucić dany odpad. Wydany został również słownik segregacji, który można również pobrać w wersji elektronicznej.

 

Jędrzej Sieliwończyk (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy