• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Karta dla Drzew już obowiązuje i wprowadza arbotagi

Gdańska Karta dla Drzew już obowiązuje i wprowadza arbotagi

Po wielu miesiącach pracy i konsultacji społecznych wchodzi w życie Gdańska Karta dla Drzew. Dokument ten stanowi zbiór zasad i standardów dotyczących ochrony, pielęgnacji oraz zwiększania liczby drzew na terenie miasta. Przy okazji do słownika gdańszczanek i gdańszczan wchodzi nowe słowo: ARBOTAG, co oznacza specjalistyczną tabliczkę do numeracji drzew. - Są tutaj rzeczy tak ważne, że ja je uważam za przełomowe - mówi radna Jolanta Banach.
30.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tabliczka z numerem na pniu drzewa
Tak właśnie wygląda arbotag. Warto zapamiętać, że służy jedynie do inwentaryzacji drzew w Gdańsku, i nie jest żadną zapowiedzią wycinki
fot. GZDiZ

Zarządzenie Prezydenta Gdańska ws. zasad utrzymania drzew i zieleni w mieście (do pobrania)

Ostateczne wprowadzenie Karty to efekt zaangażowania aktywistów, ekspertów i władz miasta. Jest ona odpowiedzią na rosnące potrzeby ochrony zieleni miejskiej oraz rezultatem inicjatyw społecznych, takich jak "Zadrzewiamy Gdańsk" czy "Dajmy szóstkę drzewom w mieście".

Gdańska Karta dla Drzew to nie tylko dokument, ale przede wszystkim wyraz troski o nasze miasto i przyszłe pokolenia. Jestem przekonana, że dzięki wspólnym działaniom stworzymy Gdańsk, w którym zielona tkanka będzie odgrywać kluczową rolę - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Łysy mężczyzna w okularach stoi po lewej, pozuje do zdjęcia podpisując kartę papieru, która znajduje się na statywie po prawej
Kartę podpisuje Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Najważniejsze cele podpisanego dokumentu to:

  • Ochrona istniejących drzew: wprowadzenie standardów pielęgnacji i diagnostyki oraz szczególnej dbałości podczas inwestycji, które pozwolą przedłużyć ich życie oraz zapewnić bezpieczeństwo.
  • Współpraca: budowanie partnerskich relacji między mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, a władzami miasta w zakresie ochrony zieleni.
  • Nowoczesne zarządzanie zielenią w mieście: cyfrowa inwentaryzacja drzewostanu wraz z umieszczaniem arbotagów, czyli specjalistycznych tabliczek z numeracją drzew.

NASZA RELACJA FILMOWA:

 

- Rozpoczęliśmy już inwentaryzację drzew przy użyciu nowoczesnych narzędzi informatycznych. W systemie mamy ponad 2000 drzew, a docelowo chcemy, żeby wszystkie miejskie jednostki pracowały w tym spójnym systemie zarządzania zielenią - mówi Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska. - Planujemy także oznaczać 5000 drzew rocznie specjalnymi arbotagami. To ambitny cel, ale wierzę, że uda nam się go zrealizować.

ZOBACZ APLIKACJĘ DO INWENTARYZACJI DRZEW:

 

Wspólnymi siłami dla Zielonego Gdańska

Przyjęte zapisy Gdańskiej Karty dla Drzew to efekt dialogu z ekspertami, uczestnikami spotkań roboczych oraz mieszkańcami, którzy pod koniec ubiegłego roku mieli możliwość wglądu w przygotowane zapisy dokumentu i wyrażenie na ich temat swojej opinii. Część z przekazanych uwag, które stanowiły wartość dodaną dla dokumentu, znalazły się w jego ostatecznej wersji.  

- To wspólne dzieło mieszkanek i mieszkańców Gdańska, ekspertów z Trójmiasta i spoza regionu. Usłyszeliśmy głos mieszkańców i wprowadziliśmy innowacje, m.in. społeczną radę, która będzie funkcjonować w ramach Karty dla Drzew. Gdańsk jest miastem złożonym ekosystemowo, a dendrologia to nauka, która stale się rozwija - mówi Anna Golędzinowska, radna klubu Koalicji Obywatelskiej.

Karta ma się przyczynić do zwiększenia ochrony drzew rosnących na terenie miasta, przede wszystkim poprzez wprowadzenie standardów ich ochrony, pielęgnacji oraz diagnostyki. Jej zapisy wprowadzają także efektywną komunikację z mieszkańcami na temat opieki nad zielenią. Wdrożenie tego dokumentu zakłada również przeprowadzenie kompleksowej inwentaryzacji drzewostanu.

Grupa siedmiu osób pozuje do zdjęcia przy tablicy z treścią Gdańskiej karty dla Drzew
Sygnatariusze i współpracownicy na rzecz Gdańskiej Karty Drzew, od prawej: społecznik Stefan Kożyczkowski, Tomasz Larczyński z Nowej Lewicy, Piotr Kryszewski - dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska, radna Anna Golędzinowska z klubu Koalicji Obywatelskiej, radna Jolanta Banach z klubu Wszystko dla Gdańska, Michał Szczepankiewicz - aktywista "Drzewa w Mieście dla Klimatu", Barbara Tusk - zastępczyni dyrektora GZDiZ, Sławomir Szczęk - specjalista ds. systemu informacji geograficznej (GIS), Jakub Chorodeński - główny specjalista dendrolog GZDiZ, Adam Rodziewicz zastępca dyrektora Wydziału Geodezji UMG
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- W dokumencie pojawia się obowiązek sporządzenia projektu ochrony zieleni, operatu dendrologicznego i inwentaryzacji. To bardzo ważne, że zieleń nie jest już traktowana jako ostatni element projektu, ale jako integralna jego część. Dodatkowo wprowadzamy obowiązek projektowania sieci technicznych poza pasami zieleni lub z zastosowaniem rozwiązań technicznych chroniących projektowane sieci oraz minimalną liczbę nasadzeń i powierzchni do rozbrukowania - dodała radna Jolanta Banach z klubu Wszystko dla Gdańska.

- W Gdańsku pokazujemy, że innowacje i realne zmiany na lepsze są możliwe, gdy fundamentem współpracy jest zaufanie i szacunek. To lekcja, którą powinniśmy podkreślać w skali Polski. Pokazujemy nie tylko co, ale i jak – podkreśla Tomasz Larczyński, aktywista reprezentujący Nową Lewicę.

Zachęcamy mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu zielonego Gdańska. Razem możemy stworzyć miasto, w którym dobrostan ludzi i przyrody idą w parze. Cały dokument dostępny jest w załączniku.

Gdańska Karta Drzew z podpisami sygnatariuszy
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Rafał Trzaskowski w Porcie Gdańsk