• Start
  • Wiadomości
  • Duzi i mali gdańszczanie o gospodarce odpadami - co się zmieniło od 2019 roku?

Duzi i mali gdańszczanie o gospodarce odpadami - co się zmieniło od 2019 roku?

Wydział Gospodarki Komunalnej UMG przeprowadził pod koniec ubiegłego roku badanie mieszkańców i mieszkanek Gdańska pod kątem wiedzy na temat segregacji odpadów. Na pytania odpowiedziało ponad tysiąc dorosłych osób i tyle samo dzieci z klas 0-III. Odpowiedzi zebrane wśród dorosłych zestawiono z rezultatami badania z 2019 roku. Co z tego wynika?
18.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biola (superbohaterka z kampanii edukacyjnej dotyczącej segregacji odpadów) segreguje - scena ze spektaklu “Kierunek: Ziemia”! - wspólnego projektu Teatru Miniatura i Miasta Gdańsk
Biola  - superbohaterka z kampanii edukacyjnej dotyczącej segregacji odpadów - scena ze spektaklu “Kierunek: Ziemia”! - wspólnego projektu Teatru Miniatura i Miasta Gdańsk
Fot. WGK UMG

 

Jednym z zadań Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku jest edukacja mieszkańców dotycząca właściwej segregacji odpadów powstających w gospodarstwach domowych. WGK od lat systematycznie prowadzi różnego rodzaju kampanie i wydarzenia z tą edukacją związane, a wszystko pod hasłem Czyste Miasto Gdańsk.

By zweryfikować skuteczność tych działań, WGK zlecił ankietę, którą przeprowadziła pracownia badawcza Uniwersytetu Gdańskiego. Na szczegółowe pytania dotyczące zasad segregacji odpadów odpowiedziało 1001 dorosłych mieszkańców Gdańska, badanie przeprowadzono w listopadzie 2021 roku. W lutym br. na profilu Czyste Miasto Gdańsk na Fb pokazano wyniki - w zestawieniu z odpowiedziami na identyczną ankietę z 2019 roku.

Zobacz wybrane statystyki:

ogolneDorosli
WGK UMG

 

zgniatasz
WGK UMG

 

kartonDorosli
WGK UMG

 

porcelana
WGK UMG

 

elektronika
WGK UMG

 

leki
WGK UMG

 

A oto komentarz zleceniodawców z profilu Czyste Miasto Gdańsk:

Cieszymy się, że pokazują znaczącą poprawę w liczbie prawidłowych odpowiedzi lub pożądanych postaw (np. opróżnianie opakowań z płynu i żywności). Niemniej, jednoznacznie widać, że w takich przypadkach jak kartony po mleku i sokach czy porcelana i fajans musimy dalej edukować mieszkańców, wyjaśniać ważne niuanse, które będą minimalizować błędy w segregowaniu odpadów. Odpady nietypowe, np. meble, elektroodpady czy leki, pozostają niezmiennie naszym priorytetem w działaniach edukacyjnych. Cieszy nas jednak progres.

 

Dzieci wiedzą lepiej

Jednym z działań edukacyjnych skierowanych do najmłodszych mieszkańców jest spektakl “Kierunek: Ziemia”! - wspólny projekt Teatru Miniatura i WGK, który po premierze w ubiegłym roku został wystawiony w sumie kilkanaście razy. Przedstawieniom towarzyszyły warsztaty dotyczące segregacji odpadów, a po każdym z nich sprawdzano poziom wiedzy dzieci na ten temat. Między majem a październikiem 2021 r. po warsztatach przepytano w sumie 1105 dzieci z klas 0-III. 

Dzieci poradziły sobie lepiej niż dorośli:

maliOgolnie
WGK UMG

 

Najwięcej prawidłowych odpowiedzi padło na to pytanie:

baterie
WGK UMG

 

Najmniej prawidłowych na to:

WGK UMG

 

Więcej szczegółowych wyników na profilu Czyste Miasto Gdańsk



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska