Projekt NonHazCity na terenie Miasta Gdańska
Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociagowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o. oraz Uniwersytetem Gdańskim realizuje projekt NonHazCity (Non Hazardous City) na terenie Miasta Gdańska.
Jest to projekt o charakterze międzynarodowym, opierający się na wspólnym działaniu Państw Regionu Morza Bałtyckiego, mający na celu opracowanie strategii redukcji emisji substancji niebezpiecznych z terenów miejskich do wód Morza Bałtyckiego.
W ramach projektu zostanie zbadana obecność w ściekach i wodach opadowych związków o działaniu toksycznym na żywe organizmy, wpływających na gospodarkę hormonalną, a także o działaniu kancerogennym.
Źródłem tych substancji w środowisku wodnym są produkty powszechnie używane w gospodarstwach domowych, a także zakładach przemysłowych i instytucjach publicznych (m.in. środki czyszczące, kosmetyki, farby, lakiery, wyroby z PCV).
Uzyskane wyniki pozwolą na stworzenie planu działań, umożliwiającego ograniczenie emisji substancji niebezpiecznych do Morza Bałtyckiego. Planuje się przeprowadzenie kampanii edukacyjnych, zwiększających świadomość i wiedzę na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem produktów zawierających substancje niebezpieczne, a także informowanie o możliwościach zastępowania ich produktami ekologicznymi.
Efekty podjętych działań zostaną potwierdzone dzięki badaniom przeprowadzonym w wybranych gospodarstwach domowych oraz przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych, które dobrowolnie zgłosiły się do udziału w projekcie.
W ramach projektu NonHazCity został opracowany plan działania w zakresie redukcji emisji niebezpiecznych substancji chemicznych, który jest do pobrania poniżej.
Chemical action plan_pl (219.31 KB)
Więcej informacji o projekcie:
www.giwk.pl/projektymiedzynarodowe/nonhazcity.html
- Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
- Duzi i mali gdańszczanie o gospodarce odpadami - co się zmieniło od 2019 roku?
- EKOzwroty - kolejny krok w stronę ograniczenia nadmiernego konsumpcjonizmu
- Gdańska Karta dla Drzew już obowiązuje i wprowadza arbotagi
- Jasień przywitał wiosnę rodzinnym sadzeniem mikrolasu
- Komunikaty dla Rolnictwa
- Nowe drzewa pojawiły się na ulicy Worcella - w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego
- Ocena stanu środowiska w gminie Gdańsk
- Odpady
- Ostatnia odsłona tegorocznego Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku
- Pierwszy dzień wiosny. Gdańskie zieleńce nabierają kolorów
- Przyroda
- Startuje największy projekt edukacji ekologicznej w metropolii. Weźmie w nim udział 40 szkół
- Szkolenia z zakresu pomocy rannym dzikim zwierzętom
- Woda, ścieki, geologia
- Wykaz danych o środowisku i jego ochronie
- Zgłoś drzewo na pomnik przyrody
- Zielono nam! Posadź mikrolas w sobotę na Jasieniu