Jak wyrobić w sobie lepsze nawyki segregacyjne? Zobacz nasz wideoczat
Przez niemal trzy miesiące uczestnicy programu „Szanuję – segreguję” uczyli się prawidłowo segregować odpady, mądrzej kupować i funkcjonować bardziej świadomie. Jak im się to udało? Jakie mają rady dla innych? Opowiedzieli o tym w naszym programie „Wszystkie Strony Miasta”.
We wtorek, 2 lipca, w naszym studio gościli: Iwona Bolt - rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku i uczestnicy eksperymentalnego projektu „Szanuję – segreguję”: Magdalena, Maciej i 5-cio miesięczny Ignacy Florkowie, Iwona Puszko, która reprezentowała także trzyosobową rodzinę.
- Cały projekt był projektem badawczo - edukacyjnym - mówiła Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Z jednej strony badaliśmy ilość odpadów, z drugiej edukowaliśmy się, czasem nawzajem, w temacie jak segregować lepiej, jak ograniczać ilość wytwarzanych odpadów w domu.
Od czego zacząć wdrażać dobre nawyki segregacyjne we własnym gospodarstwie domowym? Nasi goście proponują, by zacząć od głowy. Oznacza to, że powinniśmy przestać myśleć o odpadach w kategorii „śmieć” i zamienić ten termin na „surowiec”. Jak takie myślenie może przełożyć się na nasze funkcjonowanie?
- Punktem od którego my zaczęliśmy, była eliminacja plastików - mówiła Iwona Puszko, uczestniczka projektu „Szanuję – segreguję”. - Oznacza to na przykład, że staramy się nie kupować mięsa w plastikach. Znaleźliśmy sklepy, gdzie wędliny pakowane są w papier, a surowe mięso możemy zapakować we własne pojemniki.
- Z własnego doświadczenia, nieco wstydliwego, radziłabym zacząć czytać informacje, które są podane na altanach śmieciowych – mówiła Magdalena Florek, uczestniczka projektu „Szanuję – segreguję”. Zapoznajmy się z tym, co jest tam napisane, bo te informacje naprawdę rozjaśnią wiele wątpliwości.
- Oglądaliśmy dzisiaj program w telewizji, gdzie mówiono o tym, że plastik jest już nie tylko w wodzie, ale jest też w powietrzu, a więc wdychamy go, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo ten temat nas dotyczy – mówi Maciej Florek, uczestnik projektu „Szanuję – segreguję”. - We wszystkich produktach jedzeniowych, w większym czy mniejszym stężeniu, jest mikroplastik. I to od nas zależy, co z tym zrobimy. Warto zacząć od segregacji plastików.
ZOBACZ WIDEOCZAT Z BOHATERAMI PROJEKTU „SZANUJĘ - SEGREGUJĘ”
- Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
- Duzi i mali gdańszczanie o gospodarce odpadami - co się zmieniło od 2019 roku?
- Komunikaty dla Rolnictwa
- Nowe drzewa pojawiły się na ulicy Worcella - w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego
- Ocena stanu środowiska w gminie Gdańsk
- Odpady
- Ostatnia odsłona tegorocznego Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku
- Przyroda
- Startuje największy projekt edukacji ekologicznej w metropolii. Weźmie w nim udział 40 szkół
- Woda, ścieki, geologia
- Wykaz danych o środowisku i jego ochronie
- Zgłoś drzewo na pomnik przyrody