Ekosamochody dla ekopatrolu. Koszt nowych pojazdów to 360 tys. złotych
Ekopatrol Straży Miejskiej wzbogacił się o dwa nowe samochody o napędzie elektrycznym. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała w środę, 1 lipca, symboliczne kluczyki strażnikom miejskim z sekcji odpadów.
- Świadomie tworzyliśmy referat ekologiczny, referat który zajmuje się przede wszystkim kontrolą jakości powietrza i jakości spalanych śmieci, jest on nieustannie doposażany - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Najważniejsze to mówić i robić to samo, czyli w tym wypadku referat ekologiczny będzie miał najbardziej ekologiczne pojazdy.
Do strażników miejskich z referatu ekologicznego trafią dwa pojazdy elektryczne Renault ZEO R135, kupione w firmie PUH Zdunek. Ich maksymalny zasięg to 390 km. Każdy zasila bateria o pojemności 52 kWh. Koszt zakupu obu samochodów wynosi 360 tys. zł.
Pół roku Eko Patrolu Straży Miejskiej: 1 tys. kontroli pieców i sprzęt do walki o czystość środowiska
Z nowych radiowozów będą korzystać strażnicy z sekcji kontroli odpadów. To jedna z dwóch sekcji tworzących Referat Ekologiczny, działająca w ścisłej współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Wydziałem Środowiska. Jej zadaniem jest kompleksowa kontrola gospodarki odpadami komunalnymi, w tym egzekwowanie od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie czystości i porządku wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz prawa miejscowego.
- Nasz ekopatrol to nasza tarcza przeciwko wszystkim tym, którzy są z ekologią na bakier - podkreślił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Mieszkańcy naszego miasta liczą na to, że będą oddychać czystym powietrzem. Ekopatrol pojawia się wtedy, gdy spalane są odpady, podrzucane śmieci, zaśmiecane lasy i parki. Zadaniem ekopatrolu jest chronienie uczciwych obywateli, którzy chcą żyć w czystym mieście.
Zadaniem referatu jest prowadzenie spraw z zakresu ochrony środowiska. Mundurowi podejmują stosowne działania, by nie dochodziło do naruszania przepisów dotyczących czystości i porządku. Wszystko to we współpracy z jednostkami i komórkami organizacyjnymi miasta Gdańska oraz innymi podmiotami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska. W strukturze referatu znajdują się dwie sekcje.
Jednostka do zadań specjalnych - Eko Patrol, czyli nowy referat Straży Miejskiej w Gdańsku
Sekcja Ochrony Środowiska, do zadań której należą między innymi działania na rzecz czystego powietrza: prowadzenie kontroli w zakresie spalania odpadów oraz pobieranie próbek popiołów do badania. Ponadto funkcjonariusze sprawdzają odprowadzanie ścieków, lokalizują miejsca nagminnie zaśmiecane, w szczególności dzikie wysypiska śmieci oraz prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców oraz doprowadzenia do usunięcia odpadów.
Sekcja Kontroli Odpadów, działa w ścisłej współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej. Zajmuje się kompleksową kontrolą gospodarki odpadami komunalnymi, w tym egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie czystości i porządku wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz prawa miejscowego.
W Referacie Ekologicznym pracuje obecnie 13 strażników. Docelowo ma ich być 18. Wyposażenie referatu to dron, cztery fotopułapki i 3 radiowozy w tym dwa z napędem elektrycznym.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
- Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
- Duzi i mali gdańszczanie o gospodarce odpadami - co się zmieniło od 2019 roku?
- Komunikaty dla Rolnictwa
- Nowe drzewa pojawiły się na ulicy Worcella - w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego
- Ocena stanu środowiska w gminie Gdańsk
- Odpady
- Ostatnia odsłona tegorocznego Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku
- Przyroda
- Startuje największy projekt edukacji ekologicznej w metropolii. Weźmie w nim udział 40 szkół
- Woda, ścieki, geologia
- Wykaz danych o środowisku i jego ochronie
- Zgłoś drzewo na pomnik przyrody