Brzeźno. Rusza remont Domu Zdrojowego, w 2020 r. odzyska dawną świetność
W lipcu rozpoczną się prace przy rewitalizacji Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie i jego otoczenia. Zabytek zostanie zaadaptowany na Centrum Edukacji Ekologicznej, będzie służył także lokalnej społeczności. Zobacz wnętrza budynku tuż przed remontem.
W piątek, 28 czerwca 2019 r. w Domu Zdrojowym podpisano umowę dotyczącą przebudowy i zmiany sposobu użytkowania brzeźnieńskiego zabytku. Podpisy pod dokumentem złożyli Alan Aleksandrowicz z-ca prezydenta Gdańska ds. inwestycji, Paweł Golak dyrektor Hevelianum oraz Stanisław Poniewierka prezes zarządu firmy Poleko - wykonawca prac.
- Dzisiejszy dzień jest ważny nie tylko dla Hevelianum, które jest inwestorem w tym przedsięwzięciu, ale także dla Brzeźna i całego pasa nadmorskiego w Gdańsku - powiedział Alan Aleksandrowicz. - Dzięki projektowi Centrum Edukacji Ekologicznej uda nam się odnowić przepiękny budynek, który, mam nadzieję, stanie się centrum życia i wypoczynku w Brzeźnie. W najbliższych latach chciałbym skupić się na podniesieniu atrakcyjności nie tylko tej dzielnicy, ale całego pasa nadmorskiego. Prowadzimy rozmowy z Portem Gdańsk o rozszerzeniu dostępności części Wolnego Obszaru Celnego o zachowane w nim fragmenty fortyfikacji. Planujemy także inne inwestycje aż po Jelitkowo. Remont Domu Zdrojowego to pierwszy krok.
- Bardzo się cieszę, że są tu dziś z nami mieszkańcy Brzeźna, którzy wspierali nas na długiej drodze do dzisiejszego dnia. Dziękuję im za cierpliwość i mam nadzieję, że za 18 miesięcy otworzymy na powrót Dom Zdrojowy wraz z ogólnodostępną przestrzenią wokół niego - dodał Paweł Golak.
Remont rozpocznie się w lipcu i realizowany będzie przez 18 miesięcy. W budynku dawnego Domu Zdrojowego i w przyległym do niego, również zrewitalizowanym parku, powstanie “zielona szkoła” - Centrum Edukacji Ekologicznej.
Będą się tu odbywać zajęcia (wykłady, warsztaty, szkolenia) o tematyce zgodnej z nazwą Centrum dla zorganizowanych grup uczniów i uczestników indywidualnych. Miejscem nauki będą sale wykładowe i ścieżka edukacyjna od strony morza. W parku nasadzona zostanie zieleń ozdobna, a mała architektura urządzona będzie w stylu “eko”, drewniane ławki będą białe, stylizowane na oryginalnych, widocznych na starych zdjęciach Domu.
Do dyspozycji gości będzie 60 miejsc noclegowych w wieloosobowych dormitoriach. We wnętrzu powstanie restauracja i kawiarnia z ogródkiem. Przewidziano także pomieszczenia służące spotkaniom lokalnej społeczności.
Oferty w przetargu złożyły trzy firmy. Najwyżej oceniono firmę Poleko Sp. z o.o., która zaproponowała najniższą cenę (ok. 23 mln zł brutto) i wykazała się doświadczeniem w realizacji tego typu projektów - dosłownie kilka dni temu Poleko zakończyło prace remontowe przy Starej Aptece, czyli nowej scenie Teatru Wybrzeża, wcześniej działali m.in. przy modernizacji spichlerza Błękitny Baranek dla Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Firma działa od 25 lat, siedzibę ma w Gdańsku.
Budżet zakładany na modernizację dawnego Domu Zdrojowego wynosił 13 mln zł. Władze miasta zdecydowały, że dołożą brakujące 10 mln. Rewitalizacja zostanie przeprowadzona w całości z budżetu Miasta Gdańska. Początkowo, we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, inwestycja w Brzeźnie miała być dofinansowana ze środków UE. W 2017 r. podpisano nawet list intencyjny w tej sprawie.
- Proces starania się o fundusze unijne znacznie przeciągnąłby w czasie remont Domu Zdrojowego, nie chcieliśmy czekać z rozpoczęciem prac - tłumaczy Alan Aleksandrowicz.
- Korzystanie z dofinansowania nakłada pewne ograniczenia na beneficjenta, a chcielibyśmy, żeby Centrum Edukacji Ekologicznej choć częściowo zarabiało na siebie - dodaje Paweł Golak.
Kiedy rozpoczną się prace budowlane?
- Podpisując dziś umowę z inwestorem, fizycznie przejmujemy plac budowy. Do końca przyszłego tygodnia teren zostanie ogrodzony, zabezpieczony i objęty ochroną - odpowiada Stanisław Poniewierka prezes zarządu firmy Poleko. - Także w przyszłym tygodniu odbędzie się zebranie przedstawicieli wszystkich stron biorących udział w inwestycji. Z pracownikami wojewódzkiego konserwatora zabytków ustalać będziemy kolejność prac konserwatorskich. Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni przedstawimy inwestorowi harmonogram prac, i że jeszcze w lipcu rozpoczniemy pierwsze konkretne działania.
- Zwrócimy się do wojewódzkiego konserwatora zabytków z prośbą o wyznaczenie osoby, czy też grona osób odpowiedzialnych za nadzór nad Domem Zdrojowym - zaznacza Paweł Golak. - Chcielibyśmy, by decyzje dotyczące konserwacji zapadały sprawnie, by nie wstrzymywały działań. Zależy nam bardzo na jak najszybszym doprowadzeniu centralnego ogrzewania do obiektu, żeby w zimie móc odpowiednio zadbać o niego.
Stanisław Poniewierka podkreślił także, że remont Domu Zdrojowego ma być realizowany etapami - każdy kolejny rozpocznie się po zatwierdzeniu poprzedniego przez inwestora, czyli przez Hevelianum.
ANIMACJA FILMOWA PREZENTUJĄCA PRZEMIANĘ DOMU ZDROJOWEGO W BRZEŹNIE
DOM ZDROJOWY - powrót do świetności z początku XX wieku Dom Zdrojowy, który możemy dziś oglądać, powstał w 1893 r. - wcześniejszy, z 1890 r. spłonął po dwóch latach działalności. Do dyspozycji gości było 40 pokoi, budynek otoczony był wspaniałym ogrodem, oddzielonym metalowym ogrodzeniem od pozostałej części brzeźnieńskiego parku. W pobliżu Domu (od strony ul. Południowej) znajdował się kort tenisowy i boisko do gry w krykieta. Brzeźnieński Kurhaus był ulubionym motywem pocztówek wysyłanych przez kuracjuszy.
Po wojnie, od 1959 r. w Domu Zdrojowym były mieszkania komunalne, ostatnich lokatorzy wyprowadzili się stąd w 2016 r., w 1993 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. źródło informacji: strona internetowa Doroty Kuś - mieszkanki Brzeźna, wielbicielki jego historii. |
Zobacz, jak wyglądają wnętrza obiektu tuż przed remontem
- Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
- Duzi i mali gdańszczanie o gospodarce odpadami - co się zmieniło od 2019 roku?
- Komunikaty dla Rolnictwa
- Nowe drzewa pojawiły się na ulicy Worcella - w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego
- Ocena stanu środowiska w gminie Gdańsk
- Odpady
- Ostatnia odsłona tegorocznego Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku
- Przyroda
- Startuje największy projekt edukacji ekologicznej w metropolii. Weźmie w nim udział 40 szkół
- Woda, ścieki, geologia
- Wykaz danych o środowisku i jego ochronie
- Zgłoś drzewo na pomnik przyrody