Bądźmy mili dla gołębi
9 kwietnia jest Dniem Gołębia. Bądźmy życzliwi dla tych ptaków nie tylko tego dnia, ale też przez cały rok.

Gołębie miejskie pomimo swojej złej reputacji i ogólniej niechęci społeczności są bardzo bystrymi ptakami – rozpoznają ludzkie twarze i czytają ich emocje, rozpoznają różnice w przedmiotach, a nawet w literach alfabetu. Rozumieją istotę liczb. Są to fascynujące zwierzęta, które zdecydowanie zasłużyły na szacunek ze strony człowieka. Gołębie to ptaki bardzo społeczne, najlepiej czują się w dużych stadach, wspólnie jedząc i zażywając relaksu.

Nie powinniśmy dokarmiać gołębi, zwłaszcza regularnie i przez cały rok. Pamiętajmy jednak - jeśli chcemy je dokarmiać uważajmy by nie zaszkodzić im nieodpowiednim pokarmem. Chleb i inne wypieki zapychają żołądki ptaków i mają bardzo niską wartość odżywczą, co może być przyczyną deformacji piór. Zamiast tego lepiej wybierz kaszę, łuskany słonecznik czy też ziarna pszenicy.
Gołębie pocztowe wiele razy przysłużyły się ludzkości, stanowiąc jeden z filarów łączności, choćby w czasie wojny. Niektóre z nich dostały specjalne odznaczenia, a nawet miano bohaterów wojennych, jak np. Cher Ami – gołąb, który dzięki swej wytrwałości ocalił życie niemal 200 żołnierzy, pomimo odniesionych w trakcie misji obrażeń.

Gołębie miejskie nie są zwierzętami w pełni dzikimi i w niektórych sytuacjach potrzebują naszej pomocy. Powinniśmy zareagować, gdy spotkamy gołębia wyglądającego na rannego, osłabionego, z widoczną asymetrią skrzydeł czy też mającego na sobie ciało obce lub takiego, który na nodze ma obrączkę i zgubił się hodowcy. Jeśli gołąb hodowlany się zgubił, sam może nie poradzić sobie na wolności. Powyższe sytuacje są dla ptaków niebezpieczne i najlepiej zgłosić je do Straży Miejskiej lub Gdańskiego Centrum Kontaktu.

Więcej informacji o tym jak niezwykłe są gołębie można znaleźć na stronie Ostoi – Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt: W trosce o dzikość!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o gołębiach (m.in. jak wykorzystywane były podczas wojny) lub innych ptakach, wejdź na stronę: Ciekawostki o ptakach, wiedza i edukacja. Jak ratować ptaki?
Jeśli zainteresowała Cię historia Cher Ami i innych bohaterskich gołębi, znajdziesz więcej informacji na ten temat pod linkami:
- Niegdyś bohaterowie wojenni, dziś zmora podwórek – czyli o gołębiach na froncie - TEKSTY Przystanek Historia
- Cher Ami | Smithsonian Institution
Zachęcamy do obserwowania strony Zielony Gdańsk – Ekologia i śledzenia wydarzeń związanych z szeroko pojętą ochroną przyrody.
- Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
- Duzi i mali gdańszczanie o gospodarce odpadami - co się zmieniło od 2019 roku?
- EKOzwroty - kolejny krok w stronę ograniczenia nadmiernego konsumpcjonizmu
- Gdańska Karta dla Drzew już obowiązuje i wprowadza arbotagi
- Jasień przywitał wiosnę rodzinnym sadzeniem mikrolasu
- Komunikaty dla Rolnictwa
- Nowe drzewa pojawiły się na ulicy Worcella - w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego
- Ocena stanu środowiska w gminie Gdańsk
- Odpady
- Ostatnia odsłona tegorocznego Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku
- Pierwszy dzień wiosny. Gdańskie zieleńce nabierają kolorów
- Przyroda
- Startuje największy projekt edukacji ekologicznej w metropolii. Weźmie w nim udział 40 szkół
- Szkolenia z zakresu pomocy rannym dzikim zwierzętom
- Woda, ścieki, geologia
- Wykaz danych o środowisku i jego ochronie
- Zgłoś drzewo na pomnik przyrody
- Zielono nam! Posadź mikrolas w sobotę na Jasieniu