Szkolenia z zakresu pomocy rannym dzikim zwierzętom
Cieplejsze dni sprzyjają większej aktywności mieszkańców Naszego Miasta. Sprzyjają również częstszym spotkaniom z dzikimi zwierzętami. Nie każdy z nas ma wiedzę na temat tego jak postępować w przypadku takiego spotkania. Czy reagować? Pomagać? Czy zostawić w spokoju? Część zwierząt potrzebuje naszej pomocy ze względu na widoczne zranienie, urazy czy też z uwagi na swój wiek. Niewielu mieszkańców wie w jaki sposób odróżnić sytuację, w której należy zareagować, a kiedy lepiej zachować odległość i nie powodować sytuacji stresowych u zwierzęcia.

Przykładami niewłaściwych zachowań mogą być np.: zabieranie zdrowych, młodych osobników ptaków, dotykanie lub porywanie młodych ssaków, myląc pozostawienie ich w bezpiecznym miejscu z porzuceniem, czy też niewłaściwe zinterpretowanie stanu zdrowotnego zwierzęcia. Niestety ingerowanie w podobnych sytuacjach często przynosi więcej szkody, niż korzyści.
W związku ze wzmożoną aktywnością zwierząt wiosna jest intensywnym czasem dla służb zobowiązanych do odbierania zgłoszeń i reagowania w przypadku zdarzeń z udziałem zwierząt.

W celu przypomnienia lub uzupełnienia wiedzy dla osób pełniących tak ważną rolę w ochronie gdańskiej przyrody, Wydział Ekologii i Energetyki zorganizował w dniach 31 marca – 2 kwietnia br. szkolenie dla pracowników swojego wydziału i Gdańskiego Centrum Kontaktu oraz Referatu Ekologicznego i Interwencyjnego Straży Miejskiej w Gdańsku.
Szkolenie dotyczące pierwszej pomocy dzikim zwierzętom zostało przeprowadzone przez specjalistów z Ostoi - Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Podczas spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym z jakiej przyczyny najczęściej zwierzęta z Gdańska trafiają do Ośrodka Rehabilitacji i w jaki sposób możliwe byłoby ograniczenie zabierania zdrowych zwierząt z ich środowiska naturalnego.

Tematami szkoleń były sposoby na odróżnienie sytuacji niepokojącej od całkowicie naturalnej dla danego gatunku, a także udzielanie niezbędnej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia zwierzęcia. Opowiedziano również o tym jak zabezpieczyć zwierzę, które należy odłowić i przetransportować do lecznicy weterynaryjnej zachowując jednocześnie swoje bezpieczeństwo.

Pracownicy w ramach swoich kompetencji będą mogli, już na etapie rozmowy telefonicznej, skuteczniej pomóc mieszkańcom rozpoznać sytuację i zdecydować czy zwierzę rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pomoże to ograniczyć interwencję służb w nieuzasadnionych przypadkach i szybszą reakcje w sytuacjach, w których zwierzę faktycznie potrzebuje naszej pomocy.
Zachęcamy do obserwowania strony Zielony Gdańsk - Ekologia, gdzie już wkrótce pojawi się więcej materiałów dotyczących zwierząt w mieście oraz wydarzeń, w których warto wziąć udział.
- Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
- Duzi i mali gdańszczanie o gospodarce odpadami - co się zmieniło od 2019 roku?
- EKOzwroty - kolejny krok w stronę ograniczenia nadmiernego konsumpcjonizmu
- Gdańska Karta dla Drzew już obowiązuje i wprowadza arbotagi
- Jasień przywitał wiosnę rodzinnym sadzeniem mikrolasu
- Komunikaty dla Rolnictwa
- Nowe drzewa pojawiły się na ulicy Worcella - w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego
- Ocena stanu środowiska w gminie Gdańsk
- Odpady
- Ostatnia odsłona tegorocznego Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku
- Pierwszy dzień wiosny. Gdańskie zieleńce nabierają kolorów
- Przyroda
- Startuje największy projekt edukacji ekologicznej w metropolii. Weźmie w nim udział 40 szkół
- Szkolenia z zakresu pomocy rannym dzikim zwierzętom
- Woda, ścieki, geologia
- Wykaz danych o środowisku i jego ochronie
- Zgłoś drzewo na pomnik przyrody
- Zielono nam! Posadź mikrolas w sobotę na Jasieniu