Po pierwsze – by edukować, po drugie – by zapobiegać kłopotom, po trzecie – by pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji. Między innymi z tych trzech powodów samorząd realizuje od 2016 roku Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. By lepiej poznać potrzeby mieszkańców, realizatorzy programu właśnie uruchomili anonimową ankietę. Do jej wypełnienia zapraszają wszystkie gdańszczanki i wszystkich gdańszczan.
Z myślą o osobach, które nie są w stanie samodzielnie przezwyciężyć kłopotów finansowych, których stabilizacja życiowa została zachwiana, a które chcą poprawić swoją sytuację – ale także, by uczyć, jak uniknąć kłopotów finansowych – już w 2016 roku powstał Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Tym samym, w Gdańsku – jako w pierwszym mieście w Polsce –zaproponowano mieszkańcom i mieszkankom wsparcie w zmaganiach z zadłużeniem.
Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych to cały wachlarz realizowanych w mieście działań dotyczących:
- edukacji ekonomicznej, obejmujących naukę przepisów oraz wypracowanie odpowiedzialnej postawy przy korzystaniu z ogólnie dostępnych usług finansowych,
- zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego,
- wsparcia psychologicznego,
- wsparcia (np. prawnego) osób zadłużonych w spłacie zobowiązań,
- wsparcia psychologicznego ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych oraz ich najbliższych,
- prowadzenia indywidualnych programów wyjścia z zadłużenia,
- wypracowania rozwiązań skutecznie poprawiających sytuację ekonomiczną gdańszczanek i gdańszczan.
W piątek, 17 listopada, czyli w Dniu bez długów, po Gdańsku w godz. 10.00-13.00, na trasie Strzyża – Siedlce, będzie kursował wyjątkowy tramwaj, w którym specjaliści udzielają porad osobom borykającym się z problemami finansowymi. Zarówno przejazd tramwajem, jak i udzielane w nim porady specjalistów (prawników, psychologów), będą bezpłatne.
Tego dnia także, w godz. 9.00-14.00 można przyjść do Gdańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/34. Tak dyżurować będą przedstawicielki i przedstawiciele: Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Gdańskich nieruchomości i Gdańskiego Centrum Świadczeń.
Gdański Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia osób Zadłużonych się zmienia, bo zmienia się nasza sytuacja ekonomiczna. Aby lepiej poznać jakie są te potrzeby mieszkańców na stronie gdansk.pl dostępna jest ankieta, w której można wyrazić swoją opinię, co nadal jest potrzebne, a co w programie dotychczas się sprawdziło. Formularz jest dostępny do 3 grudnia.
Badanie jest całkowicie anonimowe, wypełnienie ankiety zajmie około dziesięciu minut. Zawarte w niej pytania dotyczą m.in. oceny własnej sytuacji materialnej i poczucia bezpieczeństwa, ale także działalności gdańskiego Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych oraz pomocy, jaką można otrzymać w mieście.
Wyniki ankiet będą wykorzystane do opracowania raportu na potrzeby doskonalenia Programu w kolejnych latach.
Kontakt:
Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych
al. Grunwaldzka 8 (Wrzeszcz)
Punkt czynny jest w:
* poniedziałek, czwartek i piątek w godz. 8.30-16:30,
* wtorek i środa w godz. 12.00-20.00,
Telefon: 728 590 288
E-mail: centrumbeiwoz@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/gdanskbezdlugow/