Od kwietnia do czerwca gdańskie przedszkola odwiedzi Daniel Gabriel Fahrenheit. Dzięki interaktywnym zajęciom przybliży przedszkolakom prawa fizyki. Podczas pokazów niezwykły gość używać będzie termometrów, ciekłego azotu, nadprzewodników i naczynia dewara.
- Interaktywne projekty adresowane do przedszkolaków pomagają im, w myśl zasady „badać, odkrywać, pytać”, poznać i zrozumieć prawa fizyki. Cieszę się, że poznają związane z nią zagadnienia z ust i warsztatu gdańszczanina, Daniel Gabriel Fahrenheit, obchodzącego w tym roku 330 rocznicę urodzin – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.
Dzieci poznają tajemnice temperatury. Niezwykły gość stworzy m.in. potężną, azotową chmurę, którą dzieci będą mogły dotknąć i sprawdzić, czy jest ciepła, zimna, miękka… czy może też pachnąca? Pokaże również, w jaki sposób zachowuje się powietrze, gdy jest mu bardzo zimno, a jak, gdy troszkę się je ogrzeje. W programie także zamrażanie kwiatków, unoszące się przedmioty i inne naukowo-zabawowe niespodzianki!
Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się 24 maja 1686 w Gdańsku, zm. 16 września 1736. Fizyk. Pochodził z rodziny kupieckiej. Nauki szkolne pobierał w Gdańsku. W 1701 r., po śmierci rodziców, został wysłany do Amsterdamu na naukę zawodu kupca. Prywatnie studiował tam zagadnienia z fizyki, wykonując doświadczenia z przyrządami do mierzenia temperatury i ciśnienia. W Gdańsku przebywał krótko w 1710 r. oraz ponownie w 1712 r., kiedy to wspólnie z profesorem Gimnazjum Gdańskiego Pawłem Paterem prowadził doświadczenia nad skonstruowaniem mierników temperatury i ciśnienia. Badania te kontynuował w 1714 r. w Dreźnie, pracując w hucie szkła. Około 1715 r. po raz pierwszy w świecie zastosował rtęć w termometrach. W 1724 r. w czasopiśmie Królewskiego Towarzystwa Naukowego w Londynie opublikował wyniki swych wieloletnich badań nad nową konstrukcją termometru, barometru i aerometru (miernik gęstości cieczy). Był też członkiem tego bardzo znaczącego w Europie towarzystwa. W 1721 r. odkrył zjawisko przechłodzenia wody i stwierdził zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia. Termometr ze skalą wynalezioną przez G. Fahrenheita jest do dziś używany w krajach anglosaskich.
Plakat promujący urodziny Fahrenheita i odwiedziny w gdańskich przedszkolach (188.53 KB)