PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Urodziny z Fahrenheitem - Gdańskie przedszkolaki poznają tajemnice temperatury

Urodziny z Fahrenheitem - Gdańskie przedszkolaki poznają tajemnice temperatury
Od jutra gdańskie przedszkolaki odwiedzać będzie niezwykły gość – wybitny mieszkaniec Gdańska, Daniel Gabriel Fahrenheit. Podczas wizyty wraz z przedszkolakami wykona zagadkowe, spektakularne i niecodzienne eksperymenty. Zabierze maluchy na emocjonującą podróż w czasie. Przygodo – przybywamy!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Urodziny Fahrenheita

Od kwietnia do czerwca gdańskie przedszkola odwiedzi Daniel Gabriel Fahrenheit. Dzięki interaktywnym zajęciom przybliży przedszkolakom prawa fizyki. Podczas pokazów niezwykły gość używać będzie termometrów, ciekłego azotu, nadprzewodników i naczynia dewara.

- Interaktywne projekty adresowane do przedszkolaków pomagają im, w myśl zasady „badać, odkrywać, pytać”, poznać i zrozumieć prawa fizyki. Cieszę się, że poznają związane z nią zagadnienia z ust i warsztatu gdańszczanina, Daniel Gabriel Fahrenheit, obchodzącego w tym roku 330 rocznicę urodzin – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Dzieci poznają tajemnice temperatury. Niezwykły gość stworzy m.in. potężną, azotową chmurę, którą dzieci będą mogły dotknąć i sprawdzić, czy jest ciepła, zimna, miękka… czy może też pachnąca? Pokaże również, w jaki sposób zachowuje się powietrze, gdy jest mu bardzo zimno, a jak, gdy troszkę się je ogrzeje. W programie także zamrażanie kwiatków, unoszące się przedmioty i inne naukowo-zabawowe niespodzianki!

Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się 24 maja 1686 w Gdańsku, zm. 16 września 1736. Fizyk. Pochodził z rodziny kupieckiej. Nauki szkolne pobierał w Gdańsku. W 1701 r., po śmierci rodziców, został wysłany do Amsterdamu na naukę zawodu kupca. Prywatnie studiował tam zagadnienia z fizyki, wykonując doświadczenia z przyrządami do mierzenia temperatury i ciśnienia. W Gdańsku przebywał krótko w 1710 r. oraz ponownie w 1712 r., kiedy to wspólnie z profesorem Gimnazjum Gdańskiego Pawłem Paterem prowadził doświadczenia nad skonstruowaniem mierników temperatury i ciśnienia. Badania te kontynuował w 1714 r. w Dreźnie, pracując w hucie szkła. Około 1715 r. po raz pierwszy w świecie zastosował rtęć w termometrach. W 1724 r. w czasopiśmie Królewskiego Towarzystwa Naukowego w Londynie opublikował wyniki swych wieloletnich badań nad nową konstrukcją termometru, barometru i aerometru (miernik gęstości cieczy). Był też członkiem tego bardzo znaczącego w Europie towarzystwa. W 1721 r. odkrył zjawisko przechłodzenia wody i stwierdził zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia. Termometr ze skalą wynalezioną przez G. Fahrenheita jest do dziś używany w krajach anglosaskich.

Plakat promujący urodziny Fahrenheita i odwiedziny w gdańskich przedszkolach (188.53 KB)

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze