Startuje ogólnopolska kampania edukacyjno-społeczna ?Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej?. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS. Ambasadorem akcji została sędzia Anna Maria Wesołowska. Zajęcia w Trójmiejskich szkołach rozpoczną się na przełomie września i października br, Z osobistym wykładem sędzia Anna Maria Wesołowska wystąpi 8 października.
Zapobiec przestępczości w polskich szkołach
Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
Jak wynika z danych statystycznych, prowadzonych przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku, zjawisko przestępczości i zachowań agresywnych wśród dzieci i młodzieży rośnie w zastraszającym tempie. A wykroczeń w postaci kradzieży, dokonują już uczniowie szkół podstawowych.
70 tysięcy dzieci w całym kraju zostanie objętych projektem kampanii mającej na celu zwalczanie przestępczości w polskich szkołach. Kampania ?Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej? jest pierwszą w Polsce akcją społeczną zwracającą szeroko uwagę na problem szykan w szkole. ? Kampania będzie prowadzona w 25 polskich miastach. Chcemy za jej pośrednictwem przekazać dzieciom, rodzicom, a także nauczycielom i dyrektorom placówek edukacyjnych, jak radzić sobie z szeroko rozumianym problemem przestępczości w naszych szkołach ? mówi Magdalena Gałuszka, Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS, jednego z organizatorów kampanii. Kampanię wspierają kuratoria oświaty.
Edukacja prawna dla bezpieczeństwa
2500 dyrektorów polskich szkół, ponad 4000 nauczycieli, ale przede wszystkim 70 000 uczniów szkół podstawowych, w wieku 6-12 lat, zostanie objętych programem kampanii ?Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej?. W ciągu blisko 90 dni trwania kampanii dzieci, nauczyciele i dyrektorzy będą mogli wziąć udział w spotkaniach organizowanych w aż 25 polskich miastach, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Lublinie, Kielcach, Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, czy Wrocławiu.
Akcja poprzez cykl spotkań ma nauczyć dzieci tego, jak reagować w sytuacji, kiedy spotyka je zastraszanie lub prześladowanie ze strony rówieśników w szkole. Pokaże dzieciom, jak zachować się w sytuacji, kiedy krzywdę wyrządzają koledzy, do kogo zgłosić się po pomoc. Kampania adresowana jest także do rodziców i nauczycieli. Na spotkaniach z nauczycielami, w całości poświęconych zapobieganiu przestępczości w szkołach, chcemy przekazać wiedzę jak radzić sobie z tym problemem. Spotkania te będą prowadzone przez wykwalifikowanych prawników. W efekcie także nauczyciele będą mogli później edukować swoich uczniów i doradzać, jak zaradzać tego typu zjawiskom w szkołach.
Kampania z sędzią
Kampania ?Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej? wystartowała 19 września br. i rozpoczęła się konferencją prasową organizowaną na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Sędzia Anna Maria Wesołowska przeprowadzi osobiście wykład w Trójmieście już 8 października w ramach zajęć dla studentów UNIKIDS.
O tym, że problem przemocy w szkole jest naprawdę duży świadczą badania przeprowadzone przez Stowarzyszenie Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS specjalnie na potrzeby kampanii. Dane są zatrważające. Aż 82 proc. rodziców przyznaje, że ich dziecko doświadczyło w szkole przemocy fizycznej lub szykan ze strony rówieśników. Jednak tylko 15 proc. podjęło zdecydowane kroki, mające na celu ochronę dziecka. Najczęściej problem rozwiązujemy interwencją u wychowawcy. W ten sposób problem przemocy, jakiej doświadczyło dziecko w szkole rozwiązuje aż 47 proc. rodziców. Kroki prawne podjęło tyko 2 proc. Tymczasem aż 63 proc. przyznaje, że nie wie jak reagować na przemoc w szkole i czuje się bezradna wobec problemu. Na pytanie czy polska szkoła jest bezpieczna, twierdząco odpowiada 43 proc. rodziców.
? W Trójmieście wykład i warsztaty prawne włączamy do programu roku akademickiego Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS ? mówi Karolina Janik, koordynator UNIKIDS w Trójmieście. ? Mamy nadzieję, że dzięki dotarciu do uczniów z różnych części aglomeracji Trójmiejskiej, bo nasi mali studenci dojeżdżają do nas zarówno z Gdańska, Sopotu, czy Gdyni, ale też Rumii, Redy, Wejherowa, Tczewa, czy Starogardu Gdańskiego, uda nam się nawiązać kontakty ze szkołami, w których będziemy realizować akcję edukacyjną dla dzieci.
Problem przestępczości w szkołach od lat jest poruszany w Stanach Zjednoczonych, czy Wielkiej Brytanii. Kampania Stowarzyszenia Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS jest jednym z największych od lat projektów, który ma przeciwdziałać przestępczości w naszych szkołach.
Do udziału w programie dyrektorzy szkół mogą zgłaszać się mailowo na adres: trojmiasto@unikids.pl, bądź telefonicznie: 698 025 233.
W październiku planowane jest spotkanie dla dyrektorów szkół przybliżające cele kampanii i sposób współpracy szkół ze Stowarzyszeniem Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS.
Stowarzyszenie Uniwersytet Dziecięcy powstało 2011 roku, a jego istotą są liczne działania prospołeczne realizowane poprzez, organizowanie kampanii społecznych, mających na celu, zwrócenie uwagi społecznej na istotne problemy dotyczące dzieci i młodzieży. Główną misją Stowarzyszenia jest rozbudzenie w dzieciach i młodzieży naukowej pasji poprzez pokazanie, że nauka to fascynująca przygoda, która może trwać przez całe życie.